Close
Mobil Menu Bars

Yapay Zeka Çok Şey Yapabilir

27 Haziran 2019, 1944 defa okundu.
Yapay Zeka Çok Şey Yapabilir
yapay zeka, derin öğrenme, makine öğrenimi, eğitim, yazılım dili, teknoloji,

Son zamanlarda yazılım dünyasında önemli bir alan dikkat çeker hale geldi. Öyle bir cazibesi vardı ki bir çok kişi bu işle ilgilenmeye ve merak etmeye başladı. Bugün lider şirketlerin de bu işe dahil olduğu bu kavram yapay zeka.

Yapay Zeka Tehdit Mi?

Fikrin ortaya koyulduğu süreçten bu yana bir çok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Bir grup toplum bunun gelecekte insanlık için büyük sorun teşkil edeceğini savunurken dikkat yapay zeka geliyor tezini savunan diğer grup ise insanlığın işlerini fazlasıyla kolaylaştıracağını düşünmekte. İki kesimin de haklı olduğuna inananlar da mevcut.

Buna örnek vermek gerekirse iş bulma gibi konularda insanlara zorluklar çıkaracağını kabul edenler ayrıca kendi iradesine sahip olan ve gelişmiş bir düşüncenin insanlık için tehdit oluşturacağına da hak vermekte. Günümüzde çoğu geliştirici de bu düşünceler etrafında toplanıyor. Farklı düşünenler olsa da birçok insan yapay zeka eğitimde fark yaratacak diye düşünmekte.

Yapay Zeka Nedir?

İngilizcesi; “artificial intelligence” olan insanların davranışlarını takip eden ve bunların daha üstünde özelliklerin yazılımsal ve donanımsal olarak sunulması. Yapay zeka özellikleri insana yakın olsa da davranışları tamamen farklı olabilir. İnsanlar gibi karar verebilme ve düşünebilme yetisini kullanmasını sağlayan nöron dizilişlerine dayanmaktadır. 

Yazılım Dili

Bu da şu demektir ki yazılım dili ile yazılan algoritmalar bir yapay zeka değil aslında asistan programlarıdır. Bunu anlamak için elektronik kartlara bakacak olursak bitlerin yönetimi planlıdır. 0 ve 1’in hangi koşullarda ilerleyeceği, değişeceği veya bölüneceği kartlar üzerinde bulunan direnç ve bobin gibi donanımlar ile sağlanmaktadır.

Yapay Zeka Neler Yapabilir?

Görsel olarak görüntüleri analiz edip pikseller üzerinden analizler yapabilir. İşitsel olarak bir sesi tanıyıp bölebilir. Dil anlama gibi işlemler yapabilir. Muhakeme kabiliyeti ile iki tarafın durumlarını karşılaştırıp karar verebilir ki bu en zorudur. Örneğin verilen soruyu belirli süreç ve algoritmalardan geçirerek cevabı kendi çözümüyle sunabilir. Bunu iki farklı bölüme ayıralım.

Bazı bilgilerin yönetici tarafından girilerek bu durumlar içerisinden analizlerini gerçekleştirme ve fonksiyonlarını yönetme işlemi günümüzde üretilmiş olup Amazon gibi şirketler tarafından gelişmiş bir şekilde kullanılmaktadır. Bu olayı incelersek, nasıl bir şekilde çalıştığını anlayabilirsiniz. Kameralar ile izlenen müşterilerin hangi ürünleri aldığını kontrol edip bunun ücretini kullanıcılarından tahsil edebiliyor.

Buna bile baksak bir çok işi aynı anda yönettiğini anlayabiliriz. Bunun testini gerçekleştiren Mesut Çevik iki farklı video ile önce bu sistemi bizlere tanıtmıştı. Bir sonraki videosunda yapay zekayı sınamak için bazı testler gerçekleştirdi ve market sistemi bu testi başarıyla tamamladı.

Makine Öğrenimi ve Derin Öğrenme 

Yapay zeka tek başlıkta toplanmamalı.Derin öğrenim ve Makine öğrenimi olmak üzere iki alt ana başlığı bulunur. Arasındaki bağlantıları incelemek gerekirse algoritmalar ile görsel ve işitsel durumları analiz ederek bunları kaydedip kaydettiği veriler üzerinden işlem yapabilme ve fonksiyon tanıyabilme işleminin gerçekleştirilmesine “makine öğrenimi” denir.

Nesneleri tanıyabilme ve karar verebilme işlemlerini gerçekleştirene de “derin öğrenme” deniliyor.Örneğin Google Translate bu teknoloji ile çalışmakta. Algoritmalar ile incelenen sonuçların daha sonra işlenmek üzere belirli alanlarda tutulma teknolojisi günümüzde yaygın olarak geliştirilmekte ve kullanılmaktadır. Google, Amazon ve Microsoft gibi lider şirketler daha güçlü ve derin teknolojileri araştırmakta ve büyük bir hızla geliştirmektedir.

İlerleyen yıllarda yapay zeka ile elimizdeki tüm verileri kullanarak eğilimleri her zamankinden çok daha iyi belirleyecek ve çok daha iyi çözümler üretebileceğiz. Bu alanda kendimizi geliştirmek insanlığa yapılacak en büyük katkı. Konu ile ilgili Yapay Zeka ve Sektörel Faydaları başlıklı blog yazısı da ilginizi çekebilir.

Yazar: Mustafa Demirel
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!