Close
Mobil Menu Bars

Yabancı Dil Öğrenmenin Ücretsiz Yolları

05 Ağustos 2018, 4395 defa okundu.
Yabancı Dil Öğrenmenin Ücretsiz Yolları
Yabancı Dil Öğrenmenin Ücretsiz Yolları

Yabancı dil öğrenmek, kişisel ve mesleki gelişimimiz için bize bir çok artılar sağlayacaktır. Şuan veya daha önceden iş arayışında bulunan kişiler yabancı dilin iş alanında çok önemli bir kriter olduğunu bilirler. Hemen hemen her işverenin öncelikli tercihi haline gelen yabancı dil eğitimi konusunda artık kendimizi geliştirmediğimiz sürece hayalini kurduğumuz çalışabilme olasılığımız giderek azalıyor. 

Büyük ve kurumsal şirketlerin çeşitli mecralara  verdikleri iş ilanlarını ağırlıklı olarak ingilizce olarak yayınlamasından da anlaşılacağı gibi artık kariyer hedefimizin en önemli yapı taşı yabancı dil olmuş durumda. 

İyi bir kariyer için öğrenilmesi gereken yabancı diller nelerdir?

 1. Mandarin Çincesi  - 935 milyon kişinin anadili 
 2. İspanyolca - 406 milyon kişinin anadili 
 3. İngilizce - 365 milyon kişinin anadili - 300 milyon kişinin 2. dili 
 4. Arapça - 223 milyon kişinin anadili 
 5. Portekizce - 202 milyon kişinin anadili 
 6. Rusya - 160 milyon kişinin anadili 
 7. Japonca - 127 milyon kişinin anadili 
 8. Fransızca - 74 milyon kişinin anadili

Yabancı Dil Öğrenmenin Ücretsiz Yolları

İşverenlerin yabancı dil bilen eleman tercih etme sebepleri nelerdir?

 1. Yurt dışı bağlantısı olmayan işletmelerin bile yabancı dil bilgisi istemesi sebebi, birçok yabancı kelimenin iş hayatında yerini almış olması,
 2. İş dünyasında kullanılan birçok bilgisayar programının yabancı dil kaynaklı olması,
 3. Bilgi çağındayız ve birçok bilgiye internet üzerinden erişim sağlıyoruz  bu aşamada yabancı dil bilmenin çok önemli olması,
 4. İş hayatıyla ilgili yapılan paylaşımların (makale,video,çeşitli görseller, grafikler,tartışma konuları) yabancı dil kaynaklı olması  bu tercih sebeplerinden ön planda olanlardır. 

Yabancı dil öğrenme teknikleri nelerdir?

Sık kullandığımız eşyalarla başlayalım

Yabancı dil öğrenmeye karar verdigimizde ilk aşamada biraz zorlanabiliriz yavaş yavaş kelime haznemizi doldururken öğrendiklerimiz kalıcılığını koruyabilsin diye kullandığımız eşyaların isimlerinin yabancı dil karşılığını bularak tekrar edebilir, unutacağımızı düşünüyorsak da yapışkan etiketler üzerine yazıp nesneler üzerine yapıştırabiliriz. Böylece kalıcılık sağlamış oluruz.

Temel kelime ve cümlelere öncelik verelim

'Merhaba, görüşürüz, iyi günler, teşekkür ederim, lütfen, özür dilerim'gibi günlük hayatta çok sık kullandığımız kelime ve cümleler veya çok sık kullandığımız soru kalıplarını öğrenmek ile başladığımızda  yabancı birinin konuşmalarından az çok bişeyler anlayabilir düzeye gelebiliriz. Karşımızdaki kişiyi anlamaya başladığımızda kendimize güvenimiz artar ve o dili öğrenme konusunda daha istekli/azimli oluruz.

Yabancı Dil Öğrenmenin Ücretsiz Yolları

O ülkenin yemeklerini tanıyalım 

Biz yemek kültürü gelişmiş bir ülkede yaşadığımızdan yabancıların yemekleri de bir hayli dikkatimizi çekiyor. Hatta dil öğrenme heveslisi olmayan kişiler bile bir başka ülkenin ilk olarak yemeklerini öğrenebiliyorlar. Başka ülkelerde yetişen tropik meyve isimlerini öğrenmek de farklı bir bakış açısı olabilir tabii. Yaşadığımız şehirlerde dilini öğrenmeye çalıştığımız ülkelerin yemeklerini yapan bir restorant varsa gidip yemekleri daha yakından görebilme, tanıyabilme fırsatını elde edebiliriz.

Film izleyelim

Yabancı dil geliştirme de en önemli etmenlerden biri olan film izleme, kişiyi dinleyerek öğrenmeyi teşvik ediyor. Yabancı film izleyerek o dili öğrenen birçok kişi çevremizde mevcuttur. Bu kişilerden film tavsiyesi alabilir. fırsat buldukça karşılıklı pratik yapabiliriz. Başlangıç aşamasında filmleri Türkçe altyazılı izlemek kişilerin neler söylediğini ve söylerken sözcükleri nasıl telaffuz ettiklerini öğrenmemizi sağlar. Zamanla altyazısız izleme durumuna geldiğimizde başarıyı elde etmiş oluruz. Yabancı film izlemekten kasıt tabii ki de Türkçe dublaj olanlar değil :-)

Tekrar tekrar tekrar

'Sadece karşımızdaki biriyle diyalog halindeyken öğrenebiliriz' diye birşey yok tabiiki öğrendiğiniz kelimeleri cümleleri kendi kendimize devamlı tekrar etmekte öğrenmede etkili olacaktır. Mesela televizyon programları izlerken söyledikleri kelimelerin,öğrendiğimiz yabancı dildeki karşılığını söyleyebilir, bilmediğimiz bir kelime ise araştırıp öğrenebiliriz. Tekrar yaptığımızda kalıcılık sağlamış oluruz.

Yabancı Dil Öğrenmenin Ücretsiz Yolları

Kurslar almak ve uygulama yükleme

Kurslara katılmamak için birçok bahane vardır (zamanım yok, masraf edemem, ya öğrenemezsem) ama internet çağındayız de artık bu bahanelere yer yok. Internette çeşitli online ders veren ve bu işi ücretsiz yapan yararlı birçok site var. Bu online eğitim siteleri kısa sürede sağlam temeller atmamız için bize yardımcı oluyorlar. Çalışma saatlerimiz dışında bu online kurslara katılabilir, kendimizi geliştirebiliriz. Tabii insanın doğasında var bahaneler bitmez. Bir seçeneğimiz de çevrimiçi veya çevrimdışı mobil uygulamalar bu uygulamaları yüklediğimizde günlük kelimeler öğrenebilir ve tekrar etme şansı bulabiliriz. Her an elimizin altında olan telefonlarımıza yüklediğimiz bu uygulamalar sayesinde işi molalarında  öğrenme fırsatı bulabiliriz. Bu konuda da bahaneler üretebiliyorsak öğrenmeye niyetimiz yok demektir. Kendimizi kandırmayalım.

Yabancı dil öğrenme uygulama ve siteleri nelerdir?

 1. IIENSTITU

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz verilen Yabancı Dil Eğitimlerine katılabilirsiniz.

 1. Dualingo
 2. Busuu
 3. BBC LEARNİNG 
 4. Livemocha
 5. Memrise
 6. Verbling
 7. Babbel
 8. Bitgab
 9. English Ninjas
 10. FSI Language Courses
 11. Penpaland
 12. Lang-8
 13. I Talki 
 14. Linkua
 15. Lingo  Friends
 16. Ling Q
 17. Learn A Language
 18. Konuşarak öğren
 19. Chinese Horizan
 20. Bedava ingilizce
 21. Mondly
 22. Quizlet
 23. Dil öğrenme klavuzu
 24. Lingualeo
 25. Campusum
 26. Speaky
 27. Voscreen
 28. Learn English Online
 29. LearNihongo
 30. Old Norse för Online
 31. Rikai
 32. Byki
 33. Lingro
 34. ProVoc
 35. One World  Dictionary
 36. 50 languages
 37. Hello-Hello Spanish
 38. Train Brain
 39. Cuebrain

Müzik dinleyelim

Öğrenmek istediğimiz yabancı dildeki müziği dinleyerek anlamaya çalışalım. Anlamadığımız kelimelerin anlamını bakabiliriz. Devamlı öğrenmek istediğimiz yabancı dilde müzik dinlemek o yabancı dilin konuşma aksanına aşina olmanızı sağlayacaktır.

Yabancı Dil Öğrenmenin Ücretsiz Yolları

Şarkı söyleyelim

Öğrenmeye çalıştığımız yabancı dildeki bazı sesleri çıkarmakta zorlanabiliriz. Bu durumun  üstesinden gelmek için sözlerini öğrendiğimiz şarkıları söylemeli, yabancı sözlere dilimizi alıştırmalıyız. Bu sayede kelime dağarcığımız da gelişecektir.

Özetle;

Yabancı dil artık hayatımızın önemli bir parçası kariyer yolculuğumuzda da yabancı dil bilmek zorundayız. Malesef okullarımızdaki ezbere dayalı sistem ile öğretilmeye çalışılması yüzünden birçok kişi yabancı dil öğrenimine soğuk bakıyor. Okulda öğrenemedim kursta hiç öğrenemem gibi bir düşünce hakim fakat dirençli ve istikrarlı olup öğrenme isteğimizden vazgeçmediğimiz sürece yapamayacağımız, öğrenemeyeceğimiz hiçbir şey yoktur. Biraz cesaret ve hırs gerekti bizlere. Şimdi hem sosyal hem iş hayatında çağı yakalamak için ilk adımı atma sırası. Tüm cesaretimizle o ilk adımı atıp öğrenmeye başlamalı ve öğrenip kariyer yolculuğumuz için sağlam temeller oluşturmalıyız. Boşa vakit kaybetmenin onlarca lira harcamanın anlamı yok. Şimdi kariyerimiz için, daha iyi noktalara gelebilmek için ve en önemlisi kendimiz için öğrenmeye başlayalım. Bu yolculukta hepimize başarılar..

Başarı merdiveni istirahat etmek için değil, o merdivende tırmanan birinin bir ayağını, öteki ayağından daha yükseğe cıkarmasına imkan verecek kadar tutması için yapıldı. Thomas Huxley.

Bu yazımızı beğendiyseniz 12 Adımda Kendinizi Geliştirin başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Anadolu Üniversitesi'nde Maliye bölümünden mezun olmuştur. Gönüllü olarak oyunculuk deneyiminde bulunmuştur. Çalışma hayatının yanında blog yazarlığı yapmaktadır.

Devamı
Yorumlar(3)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Hamit Nemez
13 Aralık 2019
5.0

Bu taktikleri sevdim :)

Ece Açıkgöz
26 Ağustos 2018
5.0

Burada da İspanyolca eğitimi açılsa çok iyi olurdu.

Muhammed Sökmen
17 Ağustos 2018
5.0

Nereden katılabiliyoruz.