AnasayfaBlogYabancı Dil Öğrenmenin En Etkili Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmenin En Etkili Yolları

23 Ocak 2021
Yabancı Dil Öğrenmenin En Etkili Yolları

Hızla küreselleşen dünyada yabancı dil öğrenmenin önemi de gün geçtikçe artıyor. Küreselleşme ve yabancı dil öğrenme arasındaki bağı daha iyi anlayabilmemiz için öncelikle ‘küreselleşme’ kelimesinin anlamını açıklayalım. Küreselleşme aslında dünyanın bütünleşmesi anlamına gelir. Ekonomik, teknolojik, kültürel ve siyasi anlamda dünyanın sentezi demektir. Zaman çok hızlı geçiyor ve dünya sürekli gelişip değişiyor. Artık uzak diyebileceğimiz bir yer yok. Dünya bu kadar birbirine yaklaştıkça ve seyahat etmek kolaylaştıkça her alanda alışveriş de yapmış oluyoruz. Bunlardan bazıları kültürlerarası, ticari ve siyasi alışveriş…

Küreselleşen dünyada kendimize yer açabilmek için yabancı dil öğrenme gereği duyuyoruz. Rahatça ve korkusuzca seyahat edebilmemiz için dil bilmemiz gerekiyor. Çok uluslu bir şirkette, iyi bir pozisyonda çalışabilmemiz için dil bilmemiz gerekiyor. Hatta sosyal yaşantımızda rahatlıkla paylaşım yapabilmemiz için bile dil bilmemiz gerekiyor.

Yıllar önce bizim hayatımıza yabancı dil İngilizce dili ile girdi. İyi derecede bildiğimiz İngilizce dili sayesinde istediklerimize ulaşmak daha da kolaydı. Fakat hızla küreselleşen dünyada, artık tek yabancı dil bile yeterli kalmıyor. Birden fazla yabancı dil ihtiyacı yayınlanan iş ilanlarında bile ‘ikinci yabancı dil tercih sebebidir’ şeklinde açıkça belirtiliyor. Hal böyleyken; etkili yabancı dil öğrenmenin yolları birçoğumuz tarafından fazlasıyla merak ediliyor ve araştırılıyor.

Yabancı Dil Öğrenmenin En Etkili 4 Yolu

Peki etkili yabancı dil öğrenmenin yolları nelerdir? Tabii ki aslında klasik ve alışılmadık birçok farklı yol var. Kimisi işe yararken; kimisi dil öğrenmekten bile insanı soğutuyor. Doğru yolda ilerlemek, yabancı dil öğrence sürecini çok daha verimli ve keyifli hale getirecektir. Sizler için en etkili yolları detayları ile inceledik. İşte yabancı dil öğrenmenin en etkili 4 yolu!

  • Yeni Arkadaşlar Edinin

Yeni arkadaş edinmekten kastımız aslında pratik yapma avantajından geliyor. Üzerinizde baskı hissetmeden, yanlışlarınıza takılmadan, rahatça pratik yapabilmenin ve dil öğrenmenin en zevkli yollarından biri şüphesiz ki sosyal çevre edinmektir. Çevrenizde öğrenmek istediğiniz yabancı dili, anadili olarak konuşan biriler varsa hemen arkadaş olun! Siz sohbetinizi ederken farkında bile olmadan hızla dil öğrenmiş olacaksınız.

Çevrenizde istediğiniz özelliklere sahip kimse yok mu? Bu da artık sorun olmaktan çıkıyor. Telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan görüntülü konuşma yapabileceğiniz ve kişinin ana dilini, öğrenmeyi istediğiniz dil olarak seçebileceğiniz arkadaşlar edinmek artık gerçekten çok kolay. Cambly ve Engoo gibi siteler aracılığıyla da bol bol konuşarak istediğiniz yabancı dili en etkin şekilde öğrenebilirsiniz.

  • Film İzleyin

Hem evinizin konforunda hem de başka bir kişiye bağlı kalmadan kendi kendinize rahatça ve keyifle dil öğrenmeye ne dersiniz? Hadi açalım Netflix ya da herhangi bir film izleme platformunu, seçelim filmimizi istediğimiz dilde ve son olarak kapatalım alt yazıları! Hızlı ve etkili yabancı dil öğrenmek işte bu kadar basit.

Mümkünse alt yazıyı kapatmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Altyazı olmadığında bilmediğiniz kelimeleri not alabilir; film sonrası hepsinin anlamlarını kontrol edebilirsiniz. Hatta sonra belki aynı filmi tekrar izlemek istersiniz. Bir sonraki izleyişinizde filmi daha iyi anladığınızı ve daha fazla kelime bildiğinizi fark edince emin olun ki film izlemek sizin için daha da keyifli bir hale gelecektir.

Eğer altyazı olmadan olmaz diyenlerdenseniz de hiç üzülmeyin! Altyazıyı da konuşma dilinde seçebilirsiniz. Dinlediğiniz kelimeleri okuma fırsatı da bulmuş olursunuz. Eğer bunu da tercih etmezseniz, sorun değil. Kendi dilinizde altyazı açın. Önemli olan keyif alarak öğrenmek, mecbur olduğunuzu düşünerek herhangi bir karar vermek zorunda değilsiniz. Altyazı olsun ya da olmasın, film izlemek yabancı dil öğrenmenin en etkili yollarındandır.

  • İnternetten Faydalanın

Dijital dünya artık gerçekten ucu bucağı olmayan bir deniz gibi… Ne ararsanız rahatlıkla bulabiliyorsunuz. İstediğiniz her konuda bilgiye erişiminiz mümkün oluyor. Dolayısıyla, yeni bir yabancı dil öğrenirken de interneti kullanabilirsiniz. Dil öğrenmek için birçok faydalı aktiviteler, topluluklar, canlı veya kayıtlı dersler ve daha da fazlası artık gerçekten parmaklarımızın ucunda. Hem tek düze bir eğitim almak zorunda kalmıyorsunuz. Örneğin gramer çalışırken sıkıldınız; hemen üye olduğunuz topluluklarda pratik yapmaya başlayabilirsiniz. Üstelik her seviyeye uygun bilgi bulmak da mümkün.

Sizler için en faydalı uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Bu uygulamaların bazılarında canlı ders bile görebilmeniz mümkün olurken; bazılarında da eğlenerek dil öğrenebilirsiniz. Örneğin IIENSTITU hem canlı ders hem de kayıtlı ders imkanı sunuyorken; MEMRISE eğlenerek kelime öğrenebilme ve pratik yapabilme imkanı sunuyor .

İnterneti doğru ve verimli kullanarak çok daha kısa sürede hem eğlenerek hem de öğrenerek etkili bir şekilde yeni bir dil öğrenebilirsiniz.

  • Yurtdışına Gidin

Aslında yabancı dil öğrenmenin kesinlikle en etkili yolu yurtdışına gitmektir. Tabii ki herhangi bir ülkeden bahsetmiyoruz. Özellikle sizin hedeflediğiniz dili konuşan bir ülke seçmeniz gerekiyor. Turist olarak gitseniz ve otelde kalsanız dahi günlük yaşantınızda emin olun ki o dili konuşacak, duyacak ve okuyacaksınız. Dilini öğrenmek istediğiniz ülkede vakit geçirmek sizi daha da motive edecektir.

Eğer mümkünse daha uzun süreli bir turistik seyahat de planlayabilirsiniz. Ayrıca bu seyahatiniz boyunca otel yerine bir aile yanında kalmayı seçerseniz çok daha verimli olur. Yurtdışında çok gelişmiş ve yaygın bir konaklama tipi olan, yerli bir ailenin yanında ücret dahilinde konaklama imkânı bulunuyor. Bu sayede ev sahipleriniz sizin dilinizi konuşmadıkları için siz onların dilini konuşmak zorunda kalacaksınız. Tahmin bile edemeyeceğiniz kadar hızlı ve doğru bir aksanla öğrenmenize sebep olacaktır.

Bir diğer alternatif ise yurtdışına öğrenci olarak gitmektir. Dilini öğrenmek istediğiniz ülkeye kısa dönem öğrenci olarak da gidebilirsiniz. 3-6-12 aylık dil kursları alternatifleri bulunuyor. Bu süreçte hem dil okuluna gidebilir hem de öğrenci vizeniz ile yarı zamanlı bir işte çalışabilirsiniz. Derste öğrendiklerinizi ise iş yerinizde hem çalışanlarla hem de müşterilerle konuşarak pekiştirebilirsiniz.

Hangi Yöntem Daha Etkili?

En etkili dil öğrenme yollarından 4 ünü sizler için inceledik. Daha birçok farklı yol elbette var. Bunlardan bazıları ise radyo dinlemek, düzenli haber okumak, yabancı dil kurslarına gitmek, kelime ezberi yapmaktır. Sadece telefonunuzdaki uygulamadan bile bir dili öğrenmeniz mümkün. Fakat kişiye göre bu yolların etkinliği de değişiyor. Size, öğrenme tercihlerinize ve dil seviyenize hitap eden etkili yolu ya da yolları kendiniz belirleyeceksiniz. Bu sayede vakit kaybetmeden zevkle istediğiniz her dili en etkili şekilde öğrenmeniz mümkün. Siz yeter ki isteyin! Bana sorarsanız hem kaynak hem ders anlatımı hem de canlı dersler eşliğinde eğitim almak istiyorsanız Enstitü'nün İngilizce kurslarına katılın. Aşağıya kursun kategori linkini bırakıyorum:

yabancı dil öğrenmenin en etkili yolları yabancı dil öğrenmenin en etkili 4 yolu
Blog yazarı
Özgün Altan
Blog Yazarı

Oxford Brookes Üniversitesi İnsan Kaynakları Yöneticiliği ve İşletme çift ana dal mezunudur. 2010 - 2019 yılları arasında Turizm sektöründe 9 yıllık bir iş deneyimi oldu.  İstanbul İşletme Enstitüsü Dijital Pazarlama Uzmanlığı, Sosyal Medya Uzmanlığı, İçerik Editörlüğü, İçerik Uzmanlığı ve WordPress Eğitim sertifikaları aldı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
En Güzel İngilizce 100 Kelime
Yabancı Dil Eğitimi

En Güzel İngilizce 100 Kelime

06 Mart 2020
Etkili İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri
Yabancı Dil Eğitimi

Etkili İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri

19 Şubat 2019