AnasayfaBlogYabancı Dil Öğrenmek Zor Mu?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek Zor Mu?

20 Haziran 2019
Yabancı Dil Öğrenmek Zor Mu?

Herkes değişik amaçlarla yabancı dil öğrenmekte. Ülkemizde ilköğretim çağından itibaren yabancı dil dersleri mevcut. Erken yaşta yabancı dil öğrenmeye başlanmış olmasına karşın yabancı dil öğrenen sayısı çok az. Bunun da birçok nedenleri var.

Yabancı Dil Öğrenen Çok Az

İnsan birey olarak her açıdan benzersizdir. Duyguları, ihtiyaçları, hayalleri, zevkleri ve öğrenme kabiliyeti farklıdır. Neden yabancı dil öğrenemiyoruz? Bu durum gözönüne alındığında yabancı dil öğrenmek konusu da doğal olarak kişiye göre farklılık göstermektedir. 
Müfredat içeriği, öğrencinin öğrenme isteği veya öğretmen motivasyonu gibi etkenler genelde yabancı dil öğrenim oranını azaltıyor. Bu olumsuzlukları bir yana bırakarak dil öğrenmek isteyenlerin takip edeceği bazı basit yöntemlere değinmek daha yararlı olur.

Yabancı Dil Öğrenmenin Basit Yolları

Çocukların dil öğrenmesine bakarsak onlar gramer öğrenmeden doğal olarak konuşmaya başlıyor.  Peki bu nasıl mümkün oluyor? Çocuk hangi kelimenin ne anlama geldiğini nasıl biliyor? Yabancı bir ülkeye giden ve orada okula başlayan bir ilkokul çocuğu sadece birkaç ayda o ülkenin dilini konuşmaya başlamaktadır.

Yabancı dil öğrenmek için öncelikle herkes kendi kabiliyet ve kapasitesini tespit etmelidir. Kurslardan farklı olarak öğrenmek istediği dilde radyo programları, haber, film ve belgesel tarzı programlar izlemeli ve kulak alışkanlığı kazanmalıdır. Mümkün olduğunca anlamasa da dergi ve gazete okumalıdır. Bu dili hızlı okumasını sağlayacaktır. Bu şekilde adeta yabancı dil bombardımanı altında kalan kişi doğal öğrenme yöntemlerini uygulamış olacaktır.

Pratik Yapmak

Yabancı dil öğrenmek değil onu kullanmak önemli. Bnunu da doğal olarak öğrenmek gerekir. Pratikte yüzme dersi alıp hiç suya girmeyen gibi olmamak lazım. Yüzme öğrenmenin yolu suya girmekten geçtiği gibi yabancı dili kullanmanın yolu da kulak dolgunluğu, göz alışkanlığı ve her fırsatta yapılan pratikten geçer.  Konuşacak birini bulmak herzaman mümkün olmadığı için değişik pratik yöntemleri de mevcut.

Yabancı dil konuşma pratiklerini kişi kendi kendine de yapabilir. Gün içinde yapacaklarını yabancı dilde düşünmeye kendine anlatmaya başlayabilir. Etrafında gördüğü, yaşadığı herşeyin yabancı dildeki karşılığını düşünmeli ve bulamadığı kelimeleri araştırmalıdır. Bir dili öğrenirken onu konuşan milletlerin kültürlerinin de öğrenilmesi önemlidir. Dil kültürleri yansıtmaktadır. Günümüz teknoloji çağında ise yabancı dil öğrenmek ve pratik yapmak imkanı eskisine nazaran daha fazla. 

Yabancı Dil Öğrenmeyi Fırsata Çevir

Sosyal medya platformları üzerinden belirlİ amaç doğrultusunda oluşturulmuş olan gruplara katılım sağlanarak kişi yabancı dilini geliştirebilir. Dili kullanmaya gelince ise en önemli unsur o dili konuşan bir ülkede bulunmak. Bunun için kişinin maddi imkanları doğrultusunda birçok fırsatlar vardır.

İmkanı olan kurslara veya eğitim görmeye gidebilir. İmkanı olmayanlar ise au-pair, work and travel gibi çalışma amaçlı etkinliklere katılabilir. Yabancı dil öğrenme ve yurt dışına çıkma yolları araştırılmalıdır. Etkili yabancı dil öğrenmek ve konuşabilmek için yurt dışı olmazsa olmaz bir unsur. Sadece telaffuz gelişimi için değil dış ülkelerin kültür ve yaşam biçimini öğrenme adına da oldukça önemlidir.

Herkes bir yabancı dili nasıl öğrenebileceğini tespit etmeli ve bu doğrultuda gayret sarfetmeli. Kişisel çaba ve gayret olmaz ise sadece kurslarla belli bir mesafeden fazlasının alınması mümkün olmayacaktır. Yabancı dilin iyi bir şekilde öğrenilebilmesi için mutlaka eğitim alınması gerekmektedir. Yabancı dil öğrenmenin ücretsiz yolları da var tabi ki. İstanbul İşletme Enstitüsü dil öğrenme konusunda ücretsiz online eğitimler düzenliyor. Enstitü kapsamında alacağınız farklı Yabancı Dil Eğitimleri size çok şey katacaktır.

Yazar: Svetlin Emilov Zhekov

yabancı dil öğrenmek yabancı dil eğitim online eğitimler au pair work and travel
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299
Fransızca Kursu (A1)
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Jenya İçliyürekJenya İçliyürek
800229