AnasayfaBlogYabancı Dil Eğitimi ve Kariyer Planı
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Eğitimi ve Kariyer Planı

10 Ekim 2019
En iyi okullardan dahi mezun olsak dil bilmiyorsak iş bulmakta zorlu çekiyoruz. Bu alanda kendimizi tamamladığımızda hayal ettiğimiz kariyer dünyasına yaklaşmış oluyoruz.

Günümüzün küresel ekonomisinde yabancı dil öğrenmek her zamankinden daha önemli. Şirketler dünyanın her yerinde iş yapıyor ve müşterilerle ana dillerinde iletişim kurabilen çalışanlara ihtiyaçları var. Yurtdışında çalışmayı planlamıyor olsanız bile, başka bir dil konuşmak size iş piyasasında avantaj sağlayabilir. Yeni deneyimlere açık olduğunuzu, yeni şeyler öğrenmeye istekli olduğunuzu ve diğer kültürlerden insanlarla iletişim kurabileceğinizi gösterir. Bir iş arıyorsanız veya kariyerinizde ilerlemek istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri yabancı dil öğrenmektir. Bu kadar çok kaynak varken, bugün öğrenmeye başlamamak için hiçbir mazeret yok. Kim bilir, belki bir sonraki büyük fırsatınız hemen köşede olacak.

Yabancı Dil Eğitiminin Önemi Nedir?

Yabancı dil eğitimi insan gelişiminde her zaman önemli bir faktör olmuştur. Yüzyıllardır birden fazla dil bilmek birçok alanda başarının anahtarı olmuştur. Günümüzün giderek küreselleşen dünyasında, diğer kültürlerden insanlarla iletişim kurabilmek her zamankinden daha önemli. Yabancı dil öğrenmek sadece diğer insanları ve kültürleri daha iyi anlamamızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda işyerinde yeni fırsatlar da açar. Rekabetçi bir iş piyasasında iki dilli veya çok dilli olmak size önemli bir avantaj sağlayabilir. Bugün, giderek daha fazla sayıda işveren birden fazla dil konuşabilen adaylar arıyor. Yabancı dil öğrenerek kendinizi daha pazarlanabilir hale getirebilir ve istediğiniz işi alma şansınızı artırabilirsiniz.

Yabancı Dil Öğrenmek Kariyerimize Katkı Sağlar

Kariyer hedeflerimize ulaşmamızı sağlayan etkenlerden biri de yabancı dil eğitimi almaktır. Bir yabancı dil, kişisel gelişime çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir. Kendimizi geliştirmek istediğimiz alanda daha fazla kaynağa ulaşmamıza yardımcı olur. Bu kaynaklara erişerek gelişim için adımlar atıyoruz. Ayrıca yurt dışında büyük firmalarda çalışma imkanı da veriyor. Ayrıca yabancı dil, problem çözme ve eleştirel düşünme gibi bilişsel becerilerimizi geliştirmemize yardımcı olabilir. Dünyamız giderek küreselleştikçe, yabancı bir dilde iletişim kurma yeteneği giderek daha avantajlı hale gelecektir. Bu nedenlerle yabancı dil eğitimine yatırım yapmak akıllıca bir kariyer hamlesidir.

Kariyerimiz İçin Hangi Yabancı Dil Eğitimi Öğrenmemiz Gerekir?

Günümüzün küresel ekonomisinde ortak bir dilde iletişim kurabilmek her zamankinden daha önemli. İngilizce, iş dünyasının ve diplomasinin ortak dili haline geldi ve sonuç olarak, dile iyi derecede hakim olmak değerli bir varlık olarak görülüyor. O halde kariyer planlama amaçları için İngilizce öğrenmek en büyük öncelik olmalıdır. Dünya çapında yaygın olarak konuşulan başka birçok dil olduğu doğru olsa da, İngilizce genellikle öğrenmenin diğerlerinden daha kolay olduğu görülüyor. Buna ek olarak, İngilizce, güçlü ekonomilere sahip bir dizi ülkenin ana dilidir ve bu da onu uluslararası bir kariyer inşa etmek isteyenler için özellikle yararlı bir araç haline getirir. İngilizce öğrenmek için pek çok iyi neden varken, bunu yapmanın herhangi bir kariyer planlama kontrol listesinin başında olması gerektiği açıktır.

İngilizce eğitimi nereden alabiliriz?

İstanbul İşletme Enstitüsü yabancı dil eğitimlerine yer veriyor. Farklı seviyelerde İngilizce derslerine katılıp sertifika sahibi olabilirsiniz. Daha sonra ise planlamasını yaptığımız kariyer alanına uygun diller öğrenmeliyiz. Örnek verecek olursak son yıllarda ülkemiz büyük göç dalgaları almaktadır. Başta Suriye olmak üzere Orta Doğu bölgesinden yoğun göç akımları yaşanmaktadır.

Bu bölgelerden gelen insanların konuştukları dil Arapçadır. Kariyer planlamasını göç alanında yapmak isteyen kişiler ise Arapça öğrenmelidirler. Yabancı dil eğitimi alarak kariyerleri için adım atmış olurlar. Özetle öğrenmemiz gereken dil hangi alanda kariyer planladığımıza göre değişiklik göstermektedir.

Yabancı Dil Öğrenme Aşamaları Nelerdir?

Yabancı dil eğitimi alırken aşamaların hepsine özen göstermeli ve düzenli bir şekilde öğrenerek temeli sağlam tutmalıyız. Temelimiz sağlam olursa yabancı dil eğitimi kalıcı olarak işlenir. 

Yabancı dil öğrenme aşamaları neler?

Bir yabancı dil öğrenmenin genel olarak beş aşaması vardır: dinleme, anlama, dilbilgisi, konuşma ve telaffuz. Bu aşamaları düzenli olarak gerçekleştirirsek dil öğrenimi daha kolay hale gelir. Yabancı dil eğitimi için kurslara gitmek, günlük çalışmak, yabancı dil uygulamalarını edinmek dil öğrenmemizde önemli etkenler olarak sayılabilir.

Dinleme ilk ve açık ara en önemli aşamadır. Bu aşamada, her kelime için endişelenmeden söylenenlerin genel fikrini anlamaya çalışırız. İkinci aşama kavramadır. Bu aşamada ayrıntılara dikkat etmeye başlar ve söylenen her kelimeyi anlamaya çalışırız. Üçüncü aşama gramerdir. Bu aşamada doğru cümleler üretebilmek için dilin kurallarını öğreniriz. Dördüncü aşama konuşmadır. Bu aşamada hedef dilde etkili iletişim kurabilmek için doğru cümleler kurma alıştırması yaparız. Beşinci ve son aşama telaffuzdur. Bu aşamada hedef dildeki seslerin anadili tarafından anlaşılabilmesi için doğru bir şekilde üretilmesine odaklanılır. Bu aşamaların beşini de düzenli olarak gerçekleştirerek yabancı dil becerilerimizi büyük ölçüde geliştirebiliriz.

Bir yabancı dil öğrenmek göz korkutucu bir görev olabilir, ancak süreci daha kolay ve daha eğlenceli hale getirmenin yolları vardır. Bunu yapmanın bir yolu, öğrenmeye çalıştığınız dili konuşan insanlarla arkadaş edinerek düzenli olarak pratik yapmaktır. Bu, yalnızca dilde daha yetkin olmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kültürü ilk elden deneyimleme şansı da verecektir.

Öğrenme sürecini kolaylaştırmanın bir başka yolu da öğrenmeye çalıştığınız dille ilgili videolar izlemektir. Bu, telaffuz ve dilbilgisine daha aşina olmanıza yardımcı olabilir ve ayrıca kültürü daha iyi anlamanızı sağlar. Son olarak, öğrendiğiniz dili günlük yaşamınızda ve kariyerinizde kullanmaya başlamanız önemlidir. Bu, öğrenmeyi daha kalıcı hale getirmeye yardımcı olacak ve ayrıca iki dilli olmanın faydalarından yararlanmanızı sağlayacaktır.

Nereden Yabancı Dil Eğitimi Alabiliriz?

Günümüzde yabancı dil eğitimi alanında birçok öğrenme yeri bulunmaktadır. Başlıca sayıları her giden gün artmakta olan yabancı dil eğitimi merkezleri. İyi bir yabancı dil eğitim merkezi bulursak kariyer alanında ki hayallerimize yaklaşmış oluruz. Önemli olan bu merkezleri en iyi bir biçimde değerlendirmek. İnternet üzerinden online eğitim veren ücretsiz sertifika programları iyi bir seçenek. İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda çok uzman ve son dönemde çok popüler bir adres. Ayrıca YouTube veya farklı internet uygulamaları günümüzde dil öğrenmek için kolay erişilebilecek yerler.

Yabancı Dil Eğitiminin Bireysel Katkıları Nelerdir?

Bir dili öğrendiğimizde, o dili konuşan insanların kültürünü de tanırız. Bu sayede farklı kültürlerden insanlarla arkadaş olabilir, onların eylemlerini ve sözlerini daha iyi yorumlayabiliriz. Yeni bir dil öğrendiğimizde sosyal çevremiz genişler ve hatta farklı düşünme biçimleri geliştirebiliriz. Farklı kültürleri anlayarak kendimize yeni fırsatlar yaratabileceğimiz için bu, kariyerlerimizde son derece faydalı olabilir. Özetle, yeni bir dil öğrenmenin faydaları sayısızdır ve yaşamlarımız üzerinde derin bir etkisi olabilir.

dil eğitimkariyeronline eğitimyabancı dil yabancı dil eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
360125
İngilizce Eğitimi (C1-C2)
5
(152)

İngilizce Eğitimi (C1-C2)

6 Konu5 Saat
Esra AydınEsra Aydın
190139