Close
Mobil Menu Bars

Yabancı Dil Eğitimi ve Kariyer Planı

10 Ekim 2019, 1538 defa okundu.
Yabancı Dil Eğitimi ve Kariyer Planı
Yabancı Dil Eğitimi ve Kariyer Planı

Günümüzde iş bulabilmek için en önemli gerekliliklerden biri de yabancı dil öğrenmektir. Yabancı dil eğitimi iş bulmak ve kariyer basamaklarını tırmanmak için en büyük yardımcımızdır.

Yabancı Dil Eğitiminin Önemi Nedir?

Yabancı dil eğitimi her alanda bizi ileriye götürür. Dil biliyor olmak yıllardır önemli bir etkendi.  Günümüz dünyasında özellikle kariyer alanında bir zorunluluk taşımaktadır. Özellikle İngilizce öğrenmek bir zorunluluk gösteriyor.  En iyi okullardan dahi mezun olsak dil bilmiyorsak iş bulmakta zorlu çekiyoruz. Bu alanda kendimizi tamamladığımızda hayal ettiğimiz kariyer dünyasına yaklaşmış oluyoruz. Artık günümüz dünyası İngilizce’nin yanında başka bir dili de öğrenmemizi istemektedir. 

Yabancı Dil Öğrenmek Kariyerimize Katkı Sağlar

Kariyer hedeflerimize ulaşmamızı sağlayan etkenlerden biri yabancı dil eğitimi almış olmaktan geçer. Yabancı dil kişisel gelişime fayda sağlar. Kendimizi geliştirmek istediğimiz alanda daha fazla kaynağa ulaşmamıza yardımcı olur. Bu kaynaklara ulaşarak gelişim için adımlar atmış oluruz. Yurt dışındaki büyük şirketlerde de çalışma fırsatını bizlere verir.

Kariyerimiz İçin Hangi Yabancı Dil Eğitimi Öğrenmemiz Gerekir?

Başta İngilizce olmak üzere Batı dilleri en popüler diller arasında yer alır. İngilizce bilmek günümüz dünyasında artık bir zorunluluk olarak görülmektedir. Kariyer planlaması yapan kişilerin yapması gereken ilk şey İngilizce eğitimi almak. 

İngilizce eğitimi nereden alabiliriz?

İstanbul İşletme Enstitüsü yabancı dil eğitimlerini ücretsiz veriyor. Farklı seviyelerde İngilizce derslerine katılıp sertifika sahibi olabilirsiniz. Daha sonra ise planlamasını yaptığımız kariyer alanına uygun diller öğrenmeliyiz. Örnek verecek olursak son yıllarda ülkemiz büyük göç dalgaları almaktadır. Başta Suriye olmak üzere Orta Doğu bölgesinden yoğun göç akımları yaşanmaktadır.

Bu bölgelerden gelen insanların konuştukları dil Arapçadır. Kariyer planlamasını göç alanında yapmak isteyen kişiler ise Arapça öğrenmelidirler. Yabancı dil eğitimi alarak kariyerleri için adım atmış olurlar. Özetle öğrenmemiz gereken dil hangi alanda kariyer planladığımıza göre değişiklik göstermektedir.

Yabancı Dil Öğrenme Aşamaları Nelerdir?

Yabancı dil eğitimi alırken aşamaların hepsine özen göstermeli ve düzenli bir şekilde öğrenerek temeli sağlam tutmalıyız. Temelimiz sağlam olursa yabancı dil eğitimi kalıcı olarak işlenir. 

Yabancı dil öğrenme aşamaları neler?

Aşamaları dinleme, anlama, dil bilgisi, konuşma ve telaffuz olarak ayırabiliriz. Bu aşamaları düzenli bir şekilde gerçekleştirirsek dil öğrenimi daha kolay hale gelir. Yabancı dil eğitimi için kurslara gitmek, günlük olarak çalışmak, yabancı dil uygulamaları edinmek dil öğrenmemizde büyük etkenlerden sayılabilir.

Yabancı uyruklu arkadaşlar edinerek sürekli pratik yapmak öğrenmeyi kolaylaştıracak ve zevkli bir hale getirecektir. Öğrenmek istediğimiz dil hakkında videolar izleyerek de bu işi kolaylıkla aşmaya başlarız. Öğrendiğimiz dili günlük hayatımıza ve planladığımız kariyer alanına yerleştirerek faydalanmaya başlarsak yabancı dili öğrenmek daha kalıcı bir hale gelecektir. Bu aşamayı yaparsak öğrendiğimiz dil daha kalıcı ve faydalı olarak hayatımıza dokunacaktır.

Nereden Yabancı Dil Eğitimi Alabiliriz?

Günümüzde yabancı dil eğitimi alanında birçok öğrenme yeri bulunmaktadır. Başlıca sayıları her giden gün artmakta olan yabancı dil eğitimi merkezleri. İyi bir yabancı dil eğitim merkezi bulursak kariyer alanında ki hayallerimize yaklaşmış oluruz. Önemli olan bu merkezleri en iyi bir biçimde değerlendirmek. İnternet üzerinden online eğitim veren ücretsiz sertifika programları iyi bir seçenek. İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda çok uzman ve son dönemde çok popüler bir adres. Ayrıca YouTube veya farklı internet uygulamaları günümüzde dil öğrenmek için kolay erişilebilecek yerler.

Yabancı Dil Eğitiminin Bireysel Katkıları Nelerdir?

Bir dil öğrendiğimizde farklı şekillerde faydalarını yaşarız. Öğrendiğimiz dilin kültürünü tanırız. Bu sayede farklı kültürden insanlarla dost olabilir ve onları daha iyi yorumlayabiliriz. Sosyal çevremiz genişler. Düşünme yapımızda değişiklikler olabilir. Bu sayede kişisel olarak gelişim gösteririz. Özetleyecek olursak bu katkılar kariyerimiz içinde yeni dünyalar yaratabilir.

Yazar: Sezer Açiler
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!