Close
Mobil Menu Bars

Wordpress Eklentileri Nedir? Ne İşe Yarar?

20 Aralık 2019, 2427 defa okundu.
Wordpress Eklentileri Nedir? Ne İşe Yarar?
wordpress eklentileri, wordpress, wordpres güvenlik, seo, e-ticaret, wordpress eğitimi, online eğitimler,

Wordpress, giderek popülerleşen ve benzeri sitelere açık ara farkla ilerleyen bir içerik yönetim sistemidir. İstediğiniz tarzda web sitesi kurabilmenize olanak tanır. Bu bir blog, haber sitesi, oyun sitesi olabilir. Hatta e-ticaret sitesi açarak online bir mağaza sahibi olabilirsiniz. Fiziksel ya da dijital ürünler satabilir ya da üye aboneliği ile kazanç sağlayan bir site kurabilirsiniz. Wordpress hayalinizdeki siteyi şekillendirmek için size birçok eklenti sunmaktadır. Bu eklentilerin bir kısmını yazının devamında inceleyeceğiz. Wordpress açık kaynak kodlu, geliştirilebilir, lisans ücreti istemeyen kolayca internet sitesi yapmanıza imkan sunan bir yazılım platformudur.

Bu platformu kişisel blogunuz ya da kurumsal firmanız için kullanmanız mümkün. Kullanımı oldukça kolay olan Wordpress hakkında Enstitü sayfasını ziyaret edip blog yazılarını okuyarak aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz. Her ne kadar kullanımı kolay olsa da daha pratik olup aşamaları eksiksiz öğrenmek için online eğitim alabilirsiniz. Enstitüde yer alan Wordpress Eğitimi için ücretsiz kayıt yaptırarak bu konuda uzmanlaşabilirsiniz. Eğitim sonunda başarılı olduğunuz takdirde uluslararası geçerliliğe sahip sertifika almaya da hak kazanmış olursunuz. Giderek popülerleşen bu teknolojik beceri Wordpress sayesinde kişisel gelişiminize ya da iş kariyerinize yenilikçi bir dokunuş yapabilirsiniz.

Wordpress Eklentileri Nedir?

wordpress eklentileri, wordpress, wordpres güvenlik, seo, e-ticaret, wordpress eğitimi, online eğitimler,

Bu eklentiler, sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda, site işlevselliğinizi arttırmayı sağlayan paket programlar içeren uygulamalardır.  Bu eklentilerin bir kısmı ücretsiz bir kısmı ise ücretli olarak hizmete sunulmuştur. Bazılarını yüklemek kaçınılmaz olsa da bazı eklentileri sitenize yüklemek tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Tabii burada öncelikli kıstas, sitenizin duyduğu ihtiyaçlardır. Mesela güvenlik ihlali yaşamanız durumunda, güvenlik ihtiyacınız var demektir. Bu doğrultuda geliştirilmiş eklentilere yönelip sisteminizi eskisinden daha güvenilir hale getirmelisiniz.

Ya da sitenizi bir e-ticaret sitesine dönüştürmek istiyorsunuz diyelim. Bunun için gerekli modülleri bulup yüklemek zorundasınız. Eklenti yüklerken ihtiyaca göre tercih edilmesini gerektiren bir başka etken ise sitenizin yavaşlama ihtimalidir.  Gereğinden fazla eklenti, sitenizde yavaşlamalara neden olurken başka sorunları da beraberinde getirecektir. Wordpress kullanıcılara çok fazla eklenti sunar. Bunları kategorize edip önemli olanların açıklamalarına yer vererek genel çerçeveyi daha kolay anlayabiliriz.

Wordpress ve Popüler Güvenlik Eklentileri

 • Wordfence Security, en geliştirilmiş Wordpress güvenlik eklentilerinden biridir. Özellikle yeni güvenlik tehditlerine karşı sitenizi korumak adına işlevselliği oldukça yüksektir. Çevrimiçi tehditleri fark ederek anında engeller. Dahası sizin için tehlikeli görülen IP adreslerini kara listeye ekleme uygulaması da yapar.
 • Key Two Factor Authentication eklentisi, sitenizi güvenlik saldırılarına karşı korur. Gün geçtikçe artan ve sürekli değişen hacking eylemleri ve güvenlik ihlallerine karşı sitenizi korumak istiyorsanız bu eklentiyi kolayca kurabilirsiniz. İki faktörlü kimlik doğrulama yöntemi kullanan bu eklenti web sitenizi yetkilendirilmemeiş girişlere karşı korur. Aldığı önlemlerle şifre girme gereğini ortadan kaldırarak tek tıkla sitenize erişmenizi sağlar.
 • Sucuri Security, kullanıcı aktivitelerini ve dosyalarını takip eder. botların sitenize zararlı yazılım yüklemesini engeller. Premium kullanıcılarına Güvenlik duvarı sağlar.

Wordpress ve En Popüler E-ticaret Eklentileri

Sitenize çevrim içi bir satış gücü kazandıran bu eklentilerle sitenizi online mağazalara çevirerek işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. İşte en popüler e-ticaret sitesi kurmak için eklentiler;

 • Woocommerce, çevrimiçi mağaza kurmak isteyen kişi ve kurumlar için idealdir. E-ticaret sistemleri arasında en popüler eklentidir diyebiliriz. Eklenti diğer eklentilerle kolay entegre olur. Kurulum aşaması kolaydır. Çeşitli ödeme yöntemlerini kabul eder. Wordpress üzerinden ürün satışı yapmak isteyenler için uygun bir eklentidir. Dünya genelinde geniş kapsamlı bir satış için kullanıcılara yardımcı olur.
 • Easy Digital Downloads eklentisi sitesinde dijital ürün satışı yapmak isteyenler için oldukça ideal bir uygulama. Dijital üründen kasıt; online dersler, e- kitap gibi hizmetlerdir. Dijital ürün satışı fiziksel ürün satışından çok farklı hizmetlere ihtiyaç sunar. Burada teslimat gibi aşamalar yoktur. Ödeme yaptıktan sonra kullanıcının kolayca ürünü indirebilmesi gerekir. Dijital ürün satacaksanız tüm bu ihtiyaçları bu eklentiyle karşılayabilirsiniz.
 • Memberpress, para kazanılan bir üyelik sitesi oluşturmaya yarayan bir eklentidir. Aboneliklerin otomatik faturalanmasını sağlayarak kolaylık sunar. Ödeme entegrasyonu, içerik koruma gibi hizmetler de barındırır.

wordpres güvenlik, seo, e-ticaret, wordpress eğitimi, online eğitimler,

Wordpress ve Popüler SEO Eklentileri

 • Yoast SEO, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için en başarılı görülen eklentilerden biridir. İçeriklerinizin, arama motorlarında nasıl görüneceğini gösterir. Yazınızın okunabilirlik seviyesini değerlendirmenize imkan sunar. Sayfaları kontrol eder ve SEO zayıflıklarını bulur. Uyumlu Wordpress temalarında XML haritaları oluşturur. SEO güncellemelerinde sayfa analizleri yapar. İnternet arama motorları içinde üst sıraları görmek için kesinlikle kullanmanız gereken eklentilerden biridir.
 • All İn One Seo Pack, Web sitenizi optimize etme konusunda ihtiyacınız olan her şeye sahip bir eklentidir. Sitenizi yavaşlatabilecek botları engelleme özelliğine sahiptir. Kolay meta etiket otomasyonu vardır.
 • SEO Optimized İmage, Görsel içeriklerle kullanıcıları dikkatini çekebilir ve içeriklerinizi daha etkileşimli hale getirebilirsiniz. Google için görsel açıklamaları önemli sıralama faktörlerinden biri olarak görülmektedir. Bu eklenti görsellerinizin hepsini güncellerken onlara alternatif metin ve başlık etiketleri ekler.
 • Broken Link Checker sitenizde eksik ya da bozuk bağlantılar varsa bu büyük arama motorlarının hoşuna gitmeyecektir. Hatta bu durum yüzünden siteniz ceza bile alabilir. 404 hatası dediğimiz mesajı veren sayfaları sitenizde arayan bu eklenti bozuk sayfalarınızın tespitini yapar. Wordpress üzerinde size bu sayfalar hakkında raporlar sunarak düzenlemeler yapmanıza imkan sunar. Sitenizdeki kırık bağlantıları kolayca bulmanızı sağlayan bu eklenti sayesinde arama motorlarının bozuk sayfalar yüzünden sizi takip etmesi sorununu ortadan kaldırır. Web sitenizi optimize etmeye yarayan bu eklenti ile arama motoru sıralamanızı iyileştirerek SEO çalışmalarınız için de büyük katkı sağlanmış olursunuz.

wordpress eklentileri, wordpress, wordpres güvenlik, seo, e-ticaret, wordpress eğitimi,

Popüler Wordpress Eklentileri

 • W3 Total Cache, bir önbellek eklentisi olarak işlev görmektedir. Web site trafiğinizin yavaşlamasının önüne geçer. Trafikte yavaşlama ürün satışında azalma olarak sonuçlanacağından bu eklenti oldukça önemli bir iş başarır. Sayfalarınızın bir sürümünü ziyaretçilerin cihazına yükler. Yeniden sayfanıza erişilmek istendiğinde siteniz daha kolay yüklenecek ve çabuk açılacaktır. Web sitenizi hızlandırmak için bu eklentiyi tercih edebilirsiniz.
 • Jetpack, sitenizi güvenli halle getirmek ve daha fazla çevrimiçi trafik oluşturmak amacıyla tasarlanmış bir eklentidir. Sitenizi analiz eder ve site analizlerini çıkarır. Sitenizin uptime ve downtime sürelerini takip etmektedir.
 • Google Analytics Dashboard For WP, Çevrimiçi rekabette sitenizin analizlerini izlemenize olanak sağlayan bir eklentidir. Ziyaretçi detaylarını canlı raporlar.
 • Imagıfy İmage Optimizer, sayfa boyutunuzu optimize edip azaltmak konusunda büyük çözümler sağlar. Bu durum özellikle artan mobil gezinmeler için büyük kolaylık sağlar. Özellikle görsel içerikleri fazla olan siteler için önerilen bir eklentidir.
 • Sumo, Sitenizin işlevselliğini arttırmak için tasarlanmış eklentidir. İçinde size, sosyal etkileşim araçlarını sunar. Ziyaretçilerinizin aktivitelerini takip etmenize olanak sağlar.
 • UpdraftPlus yedekleme tüm siteler için istisnasız önemli bir işlemdir. UpdraftPlus yedekleme konusunda başarısını kanıtlamış Wordpress yedekleme eklentilerinden biridir. Tek tıklamayla yedekleme ve yedekten geri yükleme imkanı sunar. Yedekleme esnasında kaynak kullanımı da oldukça az sayılır. Yedeklerinizin de otomatik alınmasını sağlayarak oluşacak problemleri önceden belirler.
 • NextGen Gallery, çok sayıda medyanın kapsamlı yönetimine imkan veren bir eklentidir. Güçlü resim özelliklerine sahiptir. Size site resimleriniz için çeşitli düzen ve tasarımlar sunar.

Wordpress nedir?

İnternet sitesi kurmanızı kolaylaştıran bir yazılım platformudur. İçerik yönetim sistemi olarak da tanımlanmaktadır. İstediğiniz tarzda kolayca site kurmanıza olanak sağlar.

Wordpress eklentisi ne demektir?

Wordpress siteniz için ihtiyaç duyabileceğiniz programları modüller halinde size sunar. Bunlar Wordpress eklentileri şeklinde bilinmektedir. Siteniz için gerekli eklentileri kolayca indirip kurabilirsiniz.

Wordpress güvenlik eklentileri ne işe yarar?

Site güvenliğinizi üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur. Yetkisiz girişleri engeller. Güvenlik ihlallerinin önüne geçer.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Tuba UYAR 1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!