Close
Mobil Menu Bars

WordPress Eğitimiyle Ufkunuzu Açın ve İşinizi İleri Taşıyın

07 Şubat 2019, 2956 defa okundu.
WordPress Eğitimiyle Ufkunuzu Açın ve İşinizi İleri Taşıyın
wordpress, wordpress nedir, wordpress neden gerekli, wordpress eğitimi

WordPress, 2003 yılında kullanıma açılmış özel bir projenin parçası… O kadar özgürlükçü ki, bugün tamamen açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak yaşamaya devam ediyor. Bugüne kadar 35 farklı sürümüyle karşımızda duruyor. Aynı zamanada; Web’deki dijital varlığını sürdürmek isteyenlere destek olmaya ve büyümeye devam ediyor. 

Web dünyasında bulunan sitelerin yüzde 33’ü WordPress sistemiyle oluşturulmuş durumda. Sanırım rakamlar WordPress’in gücünü yeterince ortaya koyuyor. Şimdi gelelim, bu sistemin özgürlükçü yanına ve nasıl bu derece popüler olduğuna …

WordPress Nasıl Doğdu?

WordPress, muhteşem özgürlükçü anlayışını temellerinden alıyor. Amerikalı Blogcu Matt Mullenweg ve İngiliz Blogcu Mike Little tarafından 27 Mayıs 2003 yılında kullanıma sunuluyor. Ancak onu daha eskilere götüren ve kendi sistemlerini geliştirmeye zorlayan nedenler 2001 yılına kadar uzanıyor.

matt mullenweg wordpress

WordPress’in kökeni aslında; Michel Valdrighi tarafından geliştirilen blog / b2 / cafelog bloglama aracına dayanıyor. Söz konusu blog aracını 2001 yılında geliştiren ve tüm dünyadan takipçileri bulunan blog / b2 / cafelog geliştiricisi Valdrighi, 2002 yılında b2’yu geliştirmesi bırakıyor. O günlerde bir üniversite öğrencisi ve b2’nun sıkı takipçisi Matt Mullenweg ve Mike Little, WordPress platformunu kurmaya karar veriyor. Yapılan çalışmalar sonucunda ilk sürüm yeni bir yönetici arayüzü, yeni şablonlar ve oluşturulan XHTML 1.1 uyumlu biçimde kullanıma açılıyor.

WordPress Haklar Bildirgesi’ni de oluşturan bu iki kafadar; bildirgenin temelini özgürlük olarak belirliyor. Tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu biçimde sunulan WordPress, dünyanın pek çok ülkesinden destekçileri sayesinde bugünkü halini alıyor. Ve bugün, web dünyasının yüzde 33’ü tarafından kullanılanılıyor.

wordpress kolay

WordPress Neden Kolay?

WordPress, ilk kez kullanıma açıldığından bu yana; web sitesi kurulumu, blog kurulumu konusunda kullanıcıların en kolay biçimde kullanım sağlamak üzere tasarımlanıyor. WordPress; hem sahip olduğu kod sistemi hem de kullanıcı arayüzü ile pratiklik ve estetik zevk sunmayı amaçlayan bir anlayışı benimsiyor. Peki! Kolay ama ne kadar kolay?

WordPress ile  blog kurmak, kurumsal bir web sitesi oluşturmak ya da e-ticaret sitesi oluşturmak; başlangıç düzeyinde bir puzzle parçalarını yerleştirmek kadar kolay…Temelde ise hangi kolaylıkları sağlıyor? İşte cevabı;

 • Yeni yazı yayımlamak
 • Sabit sayfalar oluşturmak
 • Ortam eklemek (Fotoğraf ya da video)
 • Sayfa ya da yazı için linklemeler vermek
 • Sayfaları ya da yazıları sosyal medya hesaplarıyla entegre etmek
 • Anket ve formlar oluşturmak
 • Müşteri ya da okurlarınızla etkileşime girmek
 • Web sitesi ziyaretçi sayıları
 • Yorumlar (Feedback)
 • E-ticaret sitesine kolayca dönüştürme
 • Arama motorları tarafından kolayca algılanma

Tüm sıralanan özellikler kullanıcı ara yüzü ile kolayca kullanılabiliyor. Plugin (eklentiler) sayesinde de siteye yeni özellikler kolayca entegre edilebiliyor. Örneğin; web sitenizde kişilerin sizinle iletişime geçmelerini sağlamak için bir form oluşturmak istiyorsanız; Contact Form 7 isimli eklentiyi kurmanız yeterli. Kurmak derken, kimse sizden bir code yazmanızı beklemiyor. Yapmanız gereken sadece; indirdiğiniz ekleti için “Kur” düğmesine basmak ve sonrasında “Etkinleştir” demek kadar kolay…

wordpress kod yazmak

Elbette tüm alanlarda olduğu gibi WordPress konusunda da temel düzeyde kullanıcı bilgisine ulaşmak için eğitim şart. WordPress Eğitimi sayesinde kısa sürede kendinize ait bir web sitesi ya da blog kurulumunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. 

WordPress ve Gutenberg Projesi

WordPress tarafından kullanıcı ara yüzü içinde sunulan Gutenberg; zengin yazıların zahmetsizce oluşturulmasını sağlamak, bloklarla kolayca sayfa ve yazı içi işlemleri yapabilmek için oluşturulmuş bir editör deneyimi sunuyor.

gutenberg projesi nedir, gutenberg projesi wordpress

Sayfa ve yazı içinde fotoğrafların yerlerini değiştirmek, ara başlıklarla oynamak, linkler vermek, Gutenberg ile çok daha kolay bir hal alıyor. Ancak yine de onu eleştirenlerin de bir hayli fazla olduğunu söylemek gerekiyor. Çünkü alışılmışın dışında bir deneyim sunuyor. 

Aralık 2018’de devreye sokulan WordPress 5.0 ile birlikte aktif olan Gutenberg’in temeli bloklar halinde sunulan bölümlerin kolayca yer değiştirilebilmesine dayanıyor. Aslında tüm çaba kullanıcıların çok daha rahat biçimde web sitesi oluşturma, yazı ya da görsel yayınlama konusunda özgür olmaları için. Her şey çok daha kolay bir web deneyimini sunabilmek için…

WordPress ile Yüksek Ölçüde Etkileşim Sağlarsınız

wordpress etkileşimi arttırmak

WordPress web sitelerinde yüksek ölçüde etkileşim sağlanabiliyor. Çünkü sistemin temeli aslında özgürlüğünün yanında etkileşime dayanıyor. Özellikle arama motorlarında üst sıralara çıkmak için ihtiyaç duyulan pek çok yardımcı eklentiyi kolayca web sitesine entegre edilebiliyor. Eklentiler için de öyle yüksek ücretler ödemek gerekmiyor. Pek çoğunun ücretsiz şekilde sunulan kısımları, işinizi geliştirene kadar ihtiyacınızı karşılayabilecek nitelikte…Örneğin; 

 • Yoast SEO
 • Broken Link Checker
 • WP-PostVievs
 • Contact Form 7
 • WP Socaliazer

Sıralananlar sadece bir kısmı ve web siteniz için etkileşimi arttırmak konusunda da etkili araçlar. Söz konusu araçlar sayesinde tüm online içerikleriniz etkileşime çok daha kolay girebiliyor. Örneğin; satışa sunulan ürünler ve hizmetler hakkındaki geri dönüşleri çok daha hızlı biçimde alınabiliyor.

Ben de WordPress Öğrenebilir miyim?

WordPress ile ilgili sıralanan tüm özellikler ve yapısı konusundaki bilgiler ışığında bu alanda bir web sitesi, e-ticaret sitesi ya da blog oluşturmak istiyorsanız, İstanbul İşletme Enstitüsü bünyesinde ücretsiz şekilde verilen WordPress Eğitimi programına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Marmara Üniversitesi Bilişim Teknoloji Doktorası yapan Dalgalıdere, uzun süren gazetecelik deneyiminin ardından Mustafa Kemal Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak görev almıştır. Halen dijital alanda çalışmalar yapmakta ve bilişim ve içerik üzerine eğitmenlik yapmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Deniz Çolak
25 Mart 2020
5.0

Harika bir insandan, böyle kolay bir şekilde web sitesi kurmayı öğrenmek de ayrı bir keyif. Sertaç Hocama çok teşekkür ederim.