Close
Mobil Menu Bars

Video Editörlüğü Nedir?

08 Kasım 2019, 2669 defa okundu.
Video Editörlüğü Nedir?
video editörü, video editörlüğü, online eğitim, video editörlüğü eğitimi

Teknolojinin gelişmesi, beraberinde yeni meslekleri de getirdi. En popüler meslekler arasında video editörlüğü de mevcuttur. Video editörlüğü, ilk bakışta biraz karışık görünse de alacağınız nitelikli bir eğitim ile siz de kolaylıkla video editörlüğünü öğrenebilirsiniz. Peki, video editörü ne iş yapar, nasıl video editörü olunur, işverenlerin video editöründen beklentileri nelerdir?

video editörü, video editörlüğü, online eğitim, video editörlüğü eğitimi

Video Editörü Ne İş Yapar?

 • Video editörünün çalışma alanları ve iş tanımı günden güne genişlemektedir. Video editörleri televizyon, sinema, reklam sektöründe çalışabileceği gibi internet ortamında da çalışabilir. Youtube’da kendi videolarınızı en iyi şekilde editlemek için dahi video editörüne gerek duyarsınız. Ya da Video Editörlüğü Eğitimi alarak kendi videolarınızı kendiniz dilediğiniz şekilde kurgulayabilirsiniz.
 • Video editörü, freelance çalışabilen mesleklerin ilk sıralarında gelir. Düğün, nişan, mezuniyet gibi özel günlerin videolarını kurgulayabilir, iyi bir maddi kazanç elde edebilir. 
 • Öte yandan ajanslardan ya da farklı meslek kollarından gelen projeleri freelance şekilde yapabilir, proje bazlı çalışabilir. 
 • Bir video editörü öncelikle eline ulaşmış olan filmin ham halini izler. Daha sonra bu ham videoları film akışına uygun şekilde sıraya koyar ve birleştirir.İzlemiş olduğu ham videolar üzerinden kesilmesi ve eksiltilmesi gereken yerleri video kırpma programları ile kırpar. Ayrıca kestiği ve birleştirdiği yerlerin bu film üzerindeki doğallığı bozmaması gerekir.
 • Bir video editörü unutmamalıdır ki ham hali ile birleştirilmiş hali arasındaki anlam bütünlüğü bozulmamalıdır.
 • Özellikle istediği sonuca ulaşabilmek için, senarist, yapımcı ve yönetmen ile sürekli iletişim halinde olmalıdır.

Video editörü, üzerinde çalıştığı projeyi son teslim tarihinden ve saatinden önce bitirmelidir.

Video Editörü Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle bir video editörünün üniversitelerin İletişim fakültelerinden mezun olması gerekmektedir. Ancak farklı alanlardan mezun olan kişiler de merakı var ise yine online eğitim video programları ile de bu mesleğe geçiş yapabilirler.

Ayrıca video editörü olabilmek için bilinmesi gereken programlar arasında Premiere Pro önemli yere sahiptir. Başta bu programa hakim olmanız, video editörü olma yolunda atacağınız en önemli adımlardan biridir.

Video Editörü Çalışma Alanları Neler?

Her meslek sektöründe olduğu gibi video editörlüğü mesleğinde de farklı çalışma alanları bulunmaktadır. Bu farklı çalışma alanları hem sahada hem ofis alanlarında hem de freelance olarak yapılabilmektedir.

Bir video editörü film ve dizi setlerinde, belgesel setlerinde, çizgi film ofislerinde, Youtube gibi sosyal ağların yüksek cirolu kanallarında ve daha birçok farklı alanda iş bulabilme yetisine sahiptir. Sizler de bu farklı çalışma alanları bulunan meslek grubuna dahil olmak için online eğitim videoları ile sertifika alabilirsiniz.

video editörü, video editörlüğü, online eğitim, video editörlüğü eğitimi

İşverenlerin Video Editöründen Beklentileri Neler?

 • Öncelikle bir iş veren iş verdiği kimsenin işine karşı özgün ve duyarlı olmasını bekler. Bu sayede hem yapılan iş kaliteli olur hem de işi alan kişi işini etik kurallar çerçevesinde gerçekleştirmiş olur.
 • Bir video editöründen beklenen ilk kural ise iyi bir hayal gücüne sahip olmaktır. Çünkü bilindiği üzere editör ham videoları birbiri üzerine ekleyerek bir hikaye oluşturur.
 • Video editörü, saatlerce bir proje başında çalışabilecek kadar sabırlı olmalıdır. Revize gelen projedeki hataları ya da eksiklikleri en iyi biçimde gidermek için elinden geleni yapmalıdır.
 • Ayrıca film üzerine eklenecek müzikleri de editör belirleyeceği için bu mesleği seçen kişilerden beklenen iyi bir müzik kulağına sahip olmaktır.
 • Video editörü gerek kamera türleri gerekse ilgili dosya formatları hakkında gerekli bilgiye sahip olmalıdır.
 • Birden fazla projeyi yönetebilecek çoklu yönetim becerisine sahip olmalıdır. Aynı anda birden çok işi yapması ve yetiştirmesi gerekebilir.
 • Genel kültür, sosyal medya trendleri, gündem, spor hakkında en güncel bilgileri takip edebilmelidir. Gündemden uzak kalmamalıdır. Özellikle bir Youtube kanalı ya herhangi bir sosyal medya projesinde çalışıyor ise, kanalın içerik teması hakkında gündeme ve trendlere hakim olmalıdır.
 • Video editörleri, elindeki işi son teslim tarihinden önce bitirmelidir. 

Video Editörlüğünü Nasıl Öğrenebilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen online eğitimler, size pek çok alanda avantajlı eğitim fırsatları sunar. Bu eğitimlerden biri olan online video editörlüğü eğitimi sayesinde video editörü olma yolunda büyük ilerleme kaydedersiniz. 

Üstelik, eğitim sonundaki pratik sınavdan başarılı olmanız durumunda özel ve resmi kurumlarda geçerli isminize özel sertifikanız, ücretsiz olarak tarafınıza ulaştırılır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!