Close
Mobil Menu Bars

Video Editörlüğü Eğitiminin Önemi

02 Ekim 2019, 2169 defa okundu.
Video Editörlüğü Eğitiminin Önemi
video editörlüğü, video editörü, video editörlüğü eğitimi, video, editör, online eğitim,

Kişilerin pek çoğu zamanının büyük kısmını sosyal medyada geçirmekte. Özellikle sosyal medya gezintilerinde video içerikler daha çok dikkatimizi çeker. Bazı zamanlarda sayfalarca yazının bizlere veremediği hissi ve etkiyi sadece bir video verebilir. Özellikle kurgusu ve yapısı güzel olan videolar bireylerin akıllarında daha fazla kalıcı olur. Bu içeriklerin tamamını hazırlayan kişiler de video editörü olarak bilinir.

Dizi, reklam ve film sektöründe de video içeriklerinin kurgusu çok önemlidir. Bu açıdan ister sosyal medyada isterseniz de farklı platformlarda video editörlüğü büyük önem kazanmıştır. Son zamanlarda sosyal medyaların kişilerin hayatında hızla yayılması da video editörlüğünü daha önemli bir noktaya taşımıştır. Video editörlüğünün ve bu alandaki eğitimlerin hızla yayılması meslek olarak da video editörlüğünü önemli bir noktaya taşımıştır. Durum böyle olunca video editörlüğü için çeşitli kurs ve online eğitim sistemleri de oluşturulmaktadır.

Video Editörü Ne İş Yapar?

Video editörü işlemlerinde öncelikle, çekilmiş ve ham olan videoların saf görüntülerini alır. Bu videolar henüz işlenmemiş görüntülerden oluşmaktadır.  Video içerisinde gerekli düzenlemenin yapılması için en iyi çekimler seçilir. Bu seçimlerin içerisinden de görüntüler video türüne göre sıralanır.

Videoların türüne ve amacına göre içeriğine çeşitli ses, grafik ve özel efektler eklenmektedir. Video ne amacı taşıyorsa o senaryoya uygun olarak görüntüler ve hikaye eşleştirilir. Burada amaç ve hedef video içeriklerini mantıksal bir sıralama ile izleyicilere aktarmaktır. Tüm bu sürecin doğru şekilde ilerlemesi için video editörün bazı programları da bilmesi gerekir. Bu programlar;

  • Media Encoder,
  • Adobe Premiere Pro,
  • Photoshop,
  • Adobe After Effects,
  • Cinema 4D ve Illustrator programlarıdır.

Özellikle Adobe programlarına hakim olmak video editörü açısından çok önemlidir. 

Video Editörlüğü Eğitimleri Ne İşe Yarar?

Video editörlüğü eğitimi sayesinde sosyal medya üzerinde ve ajanslarda pek çok iş kapısı açılabilir. Reklamcılık sektörü başta olmak üzere dizi-film sektörü ile televizyon sektöründe eğitimler sayesinde iş olanakları bulunur. Hatta son zamanlarda internet yayınlarında da video editörlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Video editörlüğü eğitimi ile bireysel olarak da bazı projeler yapabilirsiniz.

YouTube ya da sosyal medya kanallarının tümünde kendi video içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. En çok sevilen ya da tutulan filmlerde hatta reklamlarda dahi çeşitli içerikler ile efektler kullanılır. Bunların yanı sıra videoların her birinde renklendirmeler, animasyonlar ve sahneler arasında geçiş türleri eklenir. İşte bu kurguların ve düzenlemenin arkasında video editörlüğü bulunur.

Video Editörlüğü Eğitimi Nereden Alınır?

Sertifika destekli Video editörlüğü eğitimi için online eğitim veren İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuya hakim bir kurumdur. Video editörlüğü eğitimi kişinin yapacağı meslekte kendisini geliştirmeye ve profesyonelleştirmeye yarar. Bu meslek türünde profesyonelleşmek istiyorsanız da mutlaka uzmanlar tarafından verilen eğitimlere katılmak zorundasınız.

Video editörlüğü eğitimleri genellikle sosyal alanlarda ve online platformlarda daha fazla verilmektedir. Aldığınız eğitimleri belgelemek ancak sertifika olduğunda mümkündür. Aksi halde eğitimleriniz sadece sözde kalmaktadır. Belirli bir kurs ücreti karşılığında bu eğitimlere katılıyorsanız mutlaka sertifika da almanız gerekir. 

Video Editörü Olmak İsteyenlere Çeşitli Öneriler

Video editörlüğü keyifli olduğu kadar zor da bir meslektir. Özellikle bu mesleği yapmak istiyorsanız bazı fedakarlıklarda bulunmanız gerekir. Video editörü olan kişilerin mesai saatleri pek olmaz. Genellikle bu mesleği yapan kişiler esnek çalışma saatlerine ayak uydurmak zorundadır. Bazı günler gece boyunca ya da saatlerce çalışmanız gerekebilir. Çünkü film, reklam ya da sosyal platformlarda video destekli içerikleri ve projeleri bekletemezsiniz. Size kısa bir süre verilir ve o süre içerisinde elinizdeki işi bitirmeniz söylenir.

Bir video editörü iseniz mutlaka dijital platformlardaki gelişmeleri de yakından takip etmeniz gerekir. Sadece dijital platform değil aynı zamanda teknolojileri, programları ve tüm mobil cihazları da bilmeniz gerekir. Çünkü her yenilik sizin için ayrı bir gelişmeleri ve içerik anlamına gelmektedir. Bir video editörünün mutlaka İngilizce bilgisi olmalıdır. Çünkü bu alanda yapılan tüm içerik ve programların ana dili İngilizcedir. Bazı zamanlarda dijital içerik üretmek istediğinizde de İngilizce üretimler yapmanız gerekebilir.
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!