Close
Mobil Menu Bars

Video Editörlüğü Eğitimi (Premiere Pro)

19 Eylül 2019, 3087 defa okundu.
Video Editörlüğü Eğitimi (Premiere Pro)
video, video editör, video editörlüğü eğitimi, kurgu, adobe premiere pro, freelance, iş, online eğitim, sertifika

Her gün sosyal medyada gezinirken onlarca içerik görürüz. Bunların arasında genelde en çok videolar dikkatimizi çeker. Çünkü bazen sayfalarca yazının veremediği etkiyi videolar verir. İyi kurgulanmış videolar akılda daha kalıcı olur. Film sektöründe de reklam sektöründe de kurgunun önemi son derece büyük. Hayranlıkla izlediğimiz sahnelerin arka planında günlerce, belki de aylarca verilmiş bir emek söz konusudur.

Video Editör Kimdir, Ne İş Yapar?

Video editör öncelikle, çekilmiş videoların ham yani işlenmemiş görüntülerini alır. Ardından en iyi çekimleri seçerek bu görüntüleri sıraya koyar. Videolara ses, grafik ve özel efektler ekler. Videoyu senaryodaki hikaye ile eşleştirir, videoda görüntüler arası mantıksal bir sıralama yapar.

Video editörün bilmesi gereken programlardan bazıları; Adobe Premiere Pro, Cinema 4D, Adobe After Effects, Media Encoder, Photoshop, Illustrator şeklindedir. Ancak bilmeniz gereken programlar çalışacağınız iş alanınıza bağlı olarak değişebilir ve çeşitlenebilir. Fakat unutulmamalıdır ki Adobe programlarına iyi şekilde hakim olmanız son derece önemlidir. 

Video Editörlüğü Öğrenmek Ne İşe Yarar?

Bazı filmlerin zihnimizdeki yeri daha ayrıdır. Bunun nedeni birden fazla olabilir. Bilim kurgu filmleri arasında en sevdiğiniz filmi gözünüzün önüne getirin. Uygulanan efektler, sahneler arası geçişler, renklendirmeler, animasyonlar… Hepsinin temelinde yatan şeylerden biri kurgudur. İyi kurguya sahip projeler, daha büyük etkiler meydana getirir. 

Video editörlüğü eğitimi, size pek çok iş kapısı açar. Reklamcılık, dizi-film sektörü, televizyon sektörü, internet yayınları kısacası video çekilen her yerde video editöre ihtiyaç duyulur. 

Video editörlüğü size kurumlarda iş imkanı sağlarken, freelance olarak çalışmanıza da olanak sağlayan bir meslektir. Networklerinizin sizden bu alanda yardım isteyebileceği gibi farklı müşterileriniz de olabilir. Proje bazlı çalışmalar yürüterek ücretinizi alabilirsiniz. Freelance çalışan ile müşterileri buluşturan pek çok web sitesi ve telefon uygulaması vardır. Buralara üye olarak freelance proje iş ilanlarına göz atabilir, yeni projelere başlayabilirsiniz.

Video editörlüğü sayesinde bireysel projeler yapabilirsiniz. Youtube kanalınızda ya da sosyal platformlarda içerikler üretebilir, içeriklerinizin video kurgularını kendi dilediğiniz şekilde yapabilirsiniz. 

video, video editör, video editörlüğü eğitimi, kurgu, adobe premiere pro, freelance, iş, online eğitim, sertifika

Video Editörlüğü İçin Öneriler

Öncelikle esnek çalışma saatlerine uymanız gerekmektedir. Bazen saatlerce çalışmanız ve o an bitirmeniz gereken projeler olabilir. Dijital trendleri, yenilikleri, gelişmeleri takip etmeniz gerekir. İngilizce bilginiz ne kadar iyi olursa o kadar iyi. Çünkü bu alanda kullanılan programların dili genelde İngilizcedir. Aynı zamanda dijital içerik üretirken de İngilizce gerekli olabilir.

Gerek kurumsal yerler için gerek freelance işler için de proje portföyünüz olmalıdır. Bu alanda yaptığınız her çalışmayı arşivleyerek yeni işler almanızın önünü açabilirsiniz. Yaptığınız işler yapacaklarınızın referansıdır.

Yaptığınız çalışmaların bir kısmını sosyal medya platformlarında paylaşarak sosyal bir ağ oluşturabilirsiniz. Böylece yeni müşteriler kazanmanız olasıdır. Başarılı ve farklı çalışmalar yaptığınızda, fark edilmeniz daha da kolaylaşabilir. 

Her meslekte olduğu gibi video editörlüğünde de fark yaratmak önemlidir. Sektörde bu işi yapan binlerce insan var. Sizi diğer video editörlerinden farklı kılacak olan nedir? İnsanlar neden sizi tercih etmeli? İşte bu noktada kreatifliğiniz ön plana çıkar. Bunu geliştirmek için de daha sosyal olmanın yanı sıra bu alanda kendinizi besleyin, video editörlüğü eğitimi alın. 

video, video editör, video editörlüğü eğitimi, kurgu, adobe premiere pro, freelance, iş, online eğitim, sertifika

Video Editörlüğü Eğitimini Nereden Alabilirim?

Video Editörlüğü mesleğini öğrenmek, kreatif işler üretmek ya da temel bilgilerinizi üst düzeye çıkartıp profesyonelleşmek için online eğitimler mevcuttur. İstanbul İşletme Enstitüsü sertifikalı online eğitimler vermektedir. Siz de bu alanda eğitim alarak yeni bir iş öğrenebilir ya da ek gelir sağlayacağınız ikinci bir meslek edinebilirsiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!