Close
Mobil Menu Bars

Video Editörlüğü Eğitimi İle Freelance İş İmkanı

11 Ekim 2019, 3079 defa okundu.
Video Editörlüğü Eğitimi İle Freelance İş İmkanı
Video Editörlüğü Eğitimi İle Freelance İş İmkanı

İnternette dolaşırken sayfalar dolusu yazıları incelemek yerine videolar daha fazla tercih edilir. Özellikle iyi bir kurgu ile hazırlanan videolar çok daha kalıcı olur. Reklam ve film sektörü için videolar çok önemlidir. Unutulmaz sahnelerin arka planında çok fazla emek olduğu unutulmamalıdır.

Video Editörü Ne İş Yapar?

Videoların işlenmemiş halini alan video editörler, en iyi çekimleri belirleyerek videoyu bu şekilde sıraya dizer. Özel efektler, ses ve grafiklerle videolar çok daha etkin bir hale gelir. Videodaki görüntüler arasında mantıksal bir sıralama yapılır ve hazırlanan hikaye ile eşleştirilir. Günümüzde her alanda işinize yarayacak olan video editörlüğü eğitimi ile kendiniz bağımsız olarak YouTuber olabilir. Ya da reklam departmanlarında görev alabilirsiniz. Video editörünün bilmesi gereken bazı programlar bulunur. 

  • Adobe Premiere Pro
  • Cinema 4D
  • Adobe After Effects
  • Media Encoder
  • Photoshop
  • Illıstrator 

Ayrıca video editörlerinin bilmeleri gereken programlar iş alanına bağlı olarak değişse de Adobe programları çok iyi bir şekilde bilinmelidir.

Video Editörlüğü Eğitimi ile Kendinizi Geliştirebileceğiniz Alanlar

Film seyrederken bazı sahnelerden çok etkilenir. Belki de yıllarca etkisinden kurtulamazsınız. Bunu sağlayan en önemli kriter kurgunun çok başarılı olmalıdır. Sahneler arasında kullanılan geçişler, efektler, renklendirmeler, animasyonlarla filmde sergilenen sahne çok etkileyici olur. Projenin iyi bir kurguya sahip olması demek unutulmazlar arasında yer almasını sağlayacaktır.

Video Editörü nerede iş bulur?

Video çekilen her sektörde video editörlerine iş kapısı bulunur. Dizi- film sektöründe, reklamcılık, televizyon sektöründe hatta internet yayınlarında iş bulabilirsiniz. Bu kurumların yanında freelance olarak çalışabilirsiniz. Proje bazlı çalışmalar yapabilir. Proje iş planına göre iş tekliflerini kabul edebilirsiniz. Bireysel projeler üretebilirsiniz. Sosyal platformlarda ya da youtube kanalı açarak içerikler üretilebilir. Hazırladığınız içeriklerde kendi kurgunuzu hazırlayabilirsiniz.

Video Editörlüğü İşi Yapmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilir evden iş yapabilirsiniz. Ancak esnek çalışma saatlerine de uyulması gerekli olabilir. Proje bazlı işlerde işinizi yetiştirmek için saatlerce çalışmak gerekli olabilir. Dijital trendler, gelişmeler ve yenilikler takip edilmelidir.
Bu alanda genellikle İngilizce kullanılır. Bu nedenle İngilizcenin çok iyi derecede olması gereklidir.

Proje portföyü oluşturmanız önemlidir. Yaptığınız her çalışmayı arşivlemelisiniz. Bu şekilde yeni işler almanızın önü açılır. Çalışmalarınızın bir kısmını sosyal medya üzerinde paylaşabileceğiniz bir ağ oluşturabilirsiniz. Bu şekilde daha kolay fark edilirsiniz.
Her meslekte olduğu gibi video editörlüğünde de farklılık oluşturmalısınız.

Bu alanda online eğitim kapsamında video editörlüğü eğitimi alırken bu alanda önemli bir yetkinlik kazanmanız önemlidir. Hangi mesleği yapıyor olursanız olun, mutlaka bu işi yapan binlerce insandan sizi ayıracak özellikleriniz olması önemlidir. Yaptığınız işte insanlara sizi seçmeleri için nedenler sunmalısınız. Bunun için daha çok sosyal olmalı ve kendinizi sürekli beslemelisiniz.

Video Editörlüğü Eğitiminde Neler Var?

İnsanlar merak ettikleri konular hakkında uzun metinler okumak yerine keyifli ve kısa videolar tercih ederler. Bu alanda eğitimler alarak kendinizi geliştirebilir, başarılı videolar üretebilirsiniz. İstatistiklere bakıldığında video oynatmalarında mobil alanın payı % 60,3 olmaktadır.

Google’dan sonra YouTube dünyada en çok kullanılan arama motoru olmaktadır. Bu talep sektörde yeni meslekler ortaya çıkarıyor. Herhangi bir alanda video içerik hazırlamanın yanında bu içeriği düzenlemek te çok önemlidir. Hazırlanan içeriklerin etkileyici olabilmesi ve belli bir kesime hitap edebilmesi için video editörlüğü eğitimi alabilirsiniz. 

Video editörlüğü eğitimi ile neler yapılır?

Video içeriklerin düzenlenmesi ve video içeriklerinde kurgulama yapılması sağlanabilir. Bu eğitimler ile Adobe Premiere Pro CC programını kullanmayı öğrenebilirsiniz. Bu şekilde videolarınızı kolay, pratik bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Online Eğitim İçin Neler Gereklidir?

Akıllı tablet, bilgisayar ya da telefon, internet bağlantısı ve Adobe Premiere Pro CC programının bilgisayarlarda kurulu olması gerekir. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen bu eğitimlere uzun dönem olarak 1 yıl boyunca erişim sağlayabilirsiniz. Uzun dönem için ders güncelleme garantisi, forum aboneliği, canlı ders, sertifika imkanları verilmektedir.

Video Editörlüğü Eğitimine Kimler Katılabilir?

Kendi videolarını düzenlemek ya da kurgulamak isteyen amatör bireyler dahil bu kursa herkes katılabilir. Özellikle YouTube kanalı açmak isteyen ya da benzer sosyal medya kanallarında video hazırlayanlar bu alanlarda içerikler üretmek isteyenler bu kurslar ile kendilerini geliştirebilirler. Hatta özel günlerde videolar düzenlemek isteyenlerde bu kurslar ile kendilerini yetiştirebilirler.
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!