Close
Mobil Menu Bars

Video Düzenleme ve Video Editörü

25 Eylül 2019, 2465 defa okundu.
Video Düzenleme ve Video Editörü
video editörlüğü eğitimi, video editör, premiere pro, video edit, online eğitim, sertifika

Video düzenleme, bir filmi ya da videoyu bütün haline getirmek için kısa görüntüleri, sesleri, efektleri ve gereken diğer unsurları bir araya getirme işlemidir. Bir bütün olarak oluşturduğunuz videoyu dilediğiniz yerden keserek, birleştirerek video düzenleme yapabilirsiniz. Film yapımı genel olarak üç aşamadan oluşur; yapım öncesi(preprodüksiyon), yapım(prodüksiyon) ve yapım sonrası(post prodüksiyon).

  • Yapım öncesinde ekip kurulur, çekim mekanı belirlenir, sahne planlamaları yapılır, ekipman listesi netleştirilir.
  • Yapım aşamasında sahneler, planlar programa uygun bir biçimde çekilir.
  • Yapım sonrası aşamasında ise video düzenleme,  ses düzenleme ve özel efektlerin gerçekleştirildiği aşamadır.

video editörlüğü eğitimi, video editör, premiere pro, video edit, online eğitim, sertifika

Video Düzenleyici Kimdir? Video Editörü Ne İş Yapar?

Video editörü, yapım ile yapım sonrası aşamalarda düzenleme ve değişiklikler yapar. Sahneleri kesme, yeniden düzenleme gibi işleri gerçekleştirir. Video editör, düzenlediği hikayeyi en iyi ve etkili biçimde ifade etme amacını güder. Bunun için de yönetmenle yakın çalışır. En iyi film finalini elde etmek için çaba gösterir.

Video editörü hikayesini anlatmak için görüntü, ses, grafikleri kullanır. Özel efektler, müzikler ekleyebilir. 

Video editörü, sahneler arası geçişlerde ve filmin tamamında bütünlüğü korumalıdır. Görüntülerde uygulanan kesme işlemleri özenle yapılmalıdır.

Yönetmen, sahneleri pek çok farklı açıdan çeker. Video editörü, sahnelerde hangi bakış açısının kullanıldığını, çekimin hangi açılardan gerçekleştirildiğini bilir. Video editör, görüntüler arası açı uyuma dikkat eder. 

Video Editör Hangi Yeteneklere Sahip Olmalı?

Bir video editör her şeyden önce takım çalışmasına yatkın olmalıdır. Çünkü yapılan projelerde, çekilen filmlerde kalabalık bir grupla çalışılmaktadır. Bireyler arası uyum, motivasyonu sağlar, başarılı bir proje sürecine yardımcı olur.

Sabırlı olmalıdır. Saatlerce, günlerce hatta aylarca süren projeler, filmler olacaktır. Bunların düzenlemesi de haliyle uzun vakit ve yoğun çalışma gerektirir. Bu süreçte maksimum sabrı göstererek çalışmalıdır.

Film endüstrisi ve film yapımı konusunda bilgiye sahip olmalıdır.

Düzenleme esnasında gerekli olan ekipman, program yeniliklerine, güncellemelerine açık ve öğrenmeye istekli olmalıdır.

Bazı durumlarda yalnız çalışabilmeli.

Proje esnasında yaşanan olumsuzluklarla başa çıkabilme, kriz yönetimi konusunda iyi olmalıdır.

Kamera açıları, bakış açıları, ses efektleri, özel efektler gibi konularda bilgi sahibi olmalıdır.

Yetişmesi gereken acil işlerde uzun soluklu çalışmaya sabredebilmeli.

Zaman yönetimi konusunda başarılı olmalı.

Birlikte çalışacağı kişiler ile uyumlu çalışmak için kişisel iletişim becerileri iyi olmalıdır.

Premiere Pro gibi kurgu programlarına hakim olmalı, buralarda gerçekleşen güncellemeleri ve yenilikleri takip etmelidir.

Bir video editör olarak hepsinden önce hikayeci olduğunuzu daima aklınızda bulundurun. Videoları düzenleme, size verilen görüntüleri kesip biçmekten çok daha fazlasıdır. İzleyicileri görsel, işitsel, duygusal güzel bir yolculuğa çıkarmalısınız. Zor bir filmi de düzenleseniz kolay bir video da hazırlasanız unutmayın ki büyük asıl hikayeler daha derinlerdedir.

video editörlüğü eğitimi, video editör, premiere pro, video edit, online eğitim, sertifika

"Bir filmi yönetme niyeti eleştirmenlerin icadıdır - Sinemanın bütünüyle düzenleme odasında düzenlenir." - Walter Murch

Dünyaca ünlü kurgucu, yönetmen Walter Murch, göz kırpma ile film kurgusu arasındaki organik bağ ilişkisinden bahseder. Seyircilerin filmin duygusu ile birlikte düşündüğünü, aynı anda göz kırpmalarına göre anlar. Göz kırpmalarında uyumsuzluk olur ise filmin seyirci kaybettiğini ifade eder. Ancak düzgün kurgulanmış bir filmin, seyircilerin uyumlu ve aynı ritimlerde göz kırpmasından anlaşılabilabileceğini söyler. 

Video Editörlüğü Eğitimi Nasıl Alabilirim?

Kendi videolarını düzenlemek, Youtube kanalı açmak gibi bireysel projeler yapmak, freelance video editörlük yapmak isteyenler, film endüstrisinde çalışmak isteyen, özel gün videoları hazırlamak isteyen herkes video editörlüğü eğitimi almalıdır. Online Video Editörlüğü Eğitimi (Premiere Pro) sayesinde yeni bir beceri ve meslek edinebilirsiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!