Close
Mobil Menu Bars

Uzaktan Online Eğitim ve Faydaları

28 Ekim 2019, 1921 defa okundu.
Uzaktan Online Eğitim ve Faydaları
Uzaktan Online Eğitim ve Faydaları

Canlı ders eğitimin online olarak yapılması demektir. Yani canlı ders uzaktan yapılan online eğitimin sağ koludur. Bu durumda önümüzde iki seçeneğin olduğunu görüyoruz. Birinci olarak sınıf ortamında öğretmen ve öğrenci ilişkisine dayanan klasik eğitim adını verdiğimiz örgün eğitim, ikinci olarak da sanal ortamda yapılan yine öğretmen öğrenci ilişkisi üzerinden yürütülen fakat sınıf ortamını online olarak kurup dersleri online yürütüp ve canlı ders olarak aldığımız eğitim. 

Online Eğitim Serüveni

Online eğitim yolculuğu100 yıl evvel posta yoluyla eğitimi ile başlamış. İlerleyen zamanda radyo/televizyon aracılığı ve sonrasında video kaset ve cd ile devam etmiş. Şu an ise günümüzde bilgisayar ve internet ortamı aracılığıyla online eğitim noktasına gelindi. Halen ilerlemeye devam eden online eğitim ve canlı ders süreci önümüzdeki yıllarda daha da dallanıp budaklanarak hayatımızın merkezine oturmayı planlıyor. Online eğitimde dersin yapıldığı anda orada bulunup derse interaktif olarak katılırız. Online derslerde okul binası yoktur, oturabileceğimiz sıralar yoktur. 

Online Eğitim Almak İçin Ne Gerekli?

Online eğitim almak ve canlı derslere katılabilmek için sadece ve sadece internete ve bilgisayara -bu tablet de olabilir, akıllı telefonlar da- ihtiyacımız vardır. Online eğitimde o an çevrimiçi olmadan sonradan izleyebileceğimiz dersler mevcuttur fakat canlı bir şekilde ders verildiğinde çevrimiçi olursun ve gerçek bir sınıf ortamı oluşur.  

Uzaktan eğitimde canlı ders teknoloji çağının eğitime sağladığı en büyük katkıdır. Çünkü artık nerde olursak olalım istediğimiz zaman bilgiye sahip olabileceğimiz yerlere internet sayesinde ulaşabiliriz. Canlı online derste örgün eğitimdeki gibi öğretmen vardır fakat öğretmen de öğrenciler de sanal yollarla iletişim halindedir.

Uzaktan Online Eğitimler

Online eğitimde canlı ders büyük bir önem tutar. Çünkü sadece uzaktan eğitim online bir şekilde derse girdiğimizde adaptasyon sorunu yaşayabiliriz. Sadece videolarla dersi anlamayabiliriz fakat canlı ders sayesinde sınıf ortamı yakalanır ve anında anlamadığımız bir noktayı öğretmenle paylaşıp dönüt alabiliriz. Öğrenciler için de diğer bireylerle tanışma, kaynaşma ve bilgi aktarımı sağlanması canlı derste mevcuttur.  İşte canlı dersin ilk ve en önemli faydası da budur zaten.

Uzaktan Online Eğitimin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle bina ve sınıfa ihtiyacımız yoktur. Trafikte zamanımızı harcamayız ya da eğitim yapılacak binanın önüne geldiğimizde park yeri sorunuyla karşılaşmayız. (Bu büyük şehirlerdeki ilk sorundur bildiğimiz gibi.) Dersler globaldir ve derslerde birbirinden farklı öğrencilerle karşılaşabiliriz. 

Kitaplara fazlaca para vermemiz gerekmez çünkü e-kitaplar kullanılır. İstediğimiz zaman konu tekrarı yapabiliriz ve bir güne bağlı kalmak zorunda değilizdir. Çünkü dersler kayıt edilip video haline getirilir. Bu sayede çalışan insanlarda online eğitime katılabilir. Lise ve üniversiteye girişte yaşadığımız giriş sınavı stresi yoktur. Ayrıca evraklarla uğraşmadığımız için giriş zorluğu da ortadan kalkar. Anında kayıt olup derslere hemen başlayabiliriz. Online eğitime ve canlı derslere isteyen herkes iienstitu.com üzerinden katılım sağlayabilir. İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitim kalitesi mükemmel denebilecek seviyededir. 

Sertifika Desteği

Bizlere hem teknoloji çağına ayak uydurmamızda yardımcı olur hem de çok fazla uğraşmadan boş yere paralar dökmeden eğitim sürecine katılmamızı sağlar. Bir sertifika almak için gerekenden daha fazla para harcamadan eğitim alabiliriz.  Bize birey olmanın hazzını yaşatır. 

Bireylerin hayat mücadelesi verdiği ve işlerini hızlı biçimde halletmek için çözümler aradığı günümüz karmaşasında ücretsiz sertifika programları bireylerin imdadına yetişmiş durumda. Bir kuruma bağlı olup orada eğitim alırken harcadığımız zamanı veya ailenize ayıracağınız vakti online eğitimi tercih ettiğiniz taktirde kaybetmemiş oluyorsunuz.

Yazar: Gizem Şeval Sezgin
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!