Close
Mobil Menu Bars

Uzaktan Eğitimin Sosyal Hayata Katkıları

30 Ekim 2014, 2237 defa okundu.
Uzaktan Eğitimin Sosyal Hayata Katkıları
Uzaktan Eğitimin Sosyal Hayata Katkıları

Uzaktan eğitimde bir sınıf ortamının olmaması nedeniyle her ne kadar sosyal yaşamı olumsuz etkilediği düşünülse de aslında uzaktan eğitim sosyal hayata oldukça büyük katkıları olan bir eğitim şeklidir. Başta zaman tasarrufu ile arkadaşlara, eş-dosta ve aileye daha çok zaman ayrılmasıyla sosyal yaşama katkı sağlayan uzaktan eğitim, kişiye kazandırdığı bilgi birikimiyle de sosyal yaşamın kapılarını aralamaktadır. En basitinden bilgisayar kullanımını geliştirdiği ve alınan eğitime göre daha bilgili bir toplum yarattığı için online eğitim daha elit bir sosyal yaşama sahip olmanızı sağlamaktadır.

Uzaktan eğitim programlarının iş yaşamına olan katkıları sayesinde çok daha güzel işler bulunabilmekte ve çok daha güzel arkadaş ortamı yakalanabilmektedir. Diğer yandan, kurumumuzun vermiş olduğu iletişim uzaktan eğitim programı sayesinde insan ilişkileri daha güçlü bir kursiyer grubu yetiştirilmekte ve bu kişilerin toplumdaki farkları her şekilde ortaya çıkmaktadır. Sosyalliğe katkı sağlayan diğer online eğitim programı ise insan kaynakları yönetimidir. İnsan faktörünü her yönüyle ele alan bu programında hem işletmelere hem de sosyal yaşama çok büyük katkıları bulunmaktadır.

Online eğitim nedir? Sorusunu cevaplarken öncelikle online ve eğitim kavramlarını ayrı ayrı açıklamanın en doğrusu olduğuna inanıyorum. Tabi bu kavramları açıklarken tamamen bu kavramlardan kendim ne anlıyorsam o şekilde açıklayacağım.

Online ne demektir?

Online bilgisayar, notebook, laptop, tablet, cep telefonu gibi internete bağlanan bir aletle internet ortamında aktif bir bağlantı olması anlamına geliyor.

Eğitim ne demektir?

İnsanlarda meydana gelen davranış değişikliğidir. 

Online eğitime gelirsek; internete bağlanabilen bir aletle internet ortamında eğitim almak seklinde tanımlayabiliriz. Klasik eğitim orgun ve yaygın eğitim seklinde ikiye ayrılır. Online eğitim her ikisinide kapsıyor sanırım. Online eğitimde herhangi bir yere ve zamana muhtaç olmuyorsunuz. İstediğiniz yerde ve istediğiniz zaman sisteme giriş yaparak eğitim alabiliyorsunuz. Açık öğretim sisteminin günümüz teknolojisine uyarlanmış bir haline benziyor sanki.  Ondan farklı olarak sınav işlemlerinizde internetten istediğiniz yerden yapabiliyorsunuz. Online eğitimin bu bakımdan pek çok avantajı var denilebilir. Yer sorunu ortadan kalkıyor yani okul, sınıf gibi herhangi bir yere ihtiyaç duymuyorsunuz bu da muazzam bir tasarruf demektir. Ayni şekilde yer olmadığı için öğrenci sayınızda da kısıtlamaya gitmenize gerek kalmıyor. Aynı anda yüzlerce kişiye ulaşabiliyorsunuz. Buda büyük bir avantaj anlamına geliyor. Tabi bu eğitim sistemi içinde çalışan kişilere darbe vurabilir. Online eğitim geleceğin eğitim sistemi gibi gözüküyor. Bakalım ne olacak?

Yazar: İsmail Akboyraz

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!