Close
Mobil Menu Bars

Uzaktan Eğitimde Ücret Avantajı

01 Kasım 2017, 1481 defa okundu.
Uzaktan Eğitimde Ücret Avantajı
Uzaktan Eğitimde Ücret Avantajı

Uzaktan Eğitim;   zaman ve mekan kısıtlamaları olmaksızın, eğitim alanın kendi belirlediği saatlerde ve kendi belirlediği yerde ders görmesine yarayan sistemdir. Uzaktan eğitimin tarihi 1728 yılına dayanır. Bu tarihte Boston Gazetesi, Steno Dersleri yayınlayarak, uzaktan eğitimin startını vermiştir. 1833 yılında ise İsveç üniversitesi kadınlara yönelik mektupla, 'Kompozisyon' dersleri vermiştir. 1932'de ABD'de IOWA Üniversitesi uzaktan eğitim için televizyon yayınına başlamıştır. 1960'da ise İngiltere'de British Open Universty açılmıştır. Türkiye'de ise 1982'de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi, 1992 yılında açık Öğretim Lisesi açılmıştır.

Uzaktan Eğitim Sertifika Programları son yılarda ülkemizde de tercih edilen bir eğitim sistemi olmuştur. İş hayatında daha başarılı olmak, işveren tarafından tercih edilir olmak, işyerinizi daha iyi yönetmek, ticari hedeflerinize daha kolay ulaşmak gibi bir çok nedenle insanlar Sertifika programlarına katılmak için çaba gösterir. Ancak, çalışanlar, işyeri yönetenler, işyeri sahipleri, zaman ayırma sorunu yaşadıklarından bu eğitimleri çoğu zaman alamazlar. Online Sertifikalı eğitim Programları ile bu sorun da çözüldü ve mesai yapmak zorunluluğu olanlar,  bu yöntemle eğitimlerini kolaylıkla tamamlamaktadır. Uzaktan eğitim, yer ve zaman zorunluğu olmadan eğitim almaya imkan vererek, en önemli avantajını sunmaktadır.

Uzaktan eğitim sistemi, örgün eğitim sisteminden birçok nedenle faydalanamayan öğrencilerin yararlandığı en etkili eğitim sistemidir. Bu eğitim sistemiyle, öğrencilerin zamana ya da mekana bağımlı kalmaksızın eğitimlerini tamamlamaları amaç edilmektedir. Bu eğitim sistemiyle, sadece zamandan ya da mekandan tasarruf edilmekle kalmayıp, maliyetten de tasarruf sağlanmaktadır. Maliyet dediğimiz şey gerçekten büyük paraların harcandığı bir eğitimden bahsediyoruz. Öğrencilerin her zaman karşılaştıkları kalacak yer ve buna bağlı olarak doğan sebeplerden ötürü gereksiz birçok harcamanın önüne geçilmektedir. Yurt ya da ev aramak gibi yorucu ve zaman harcayan süreçlerle vakit harcamayan öğrenci bu süreyi daha aktif bir şekilde eğitimine yönlendirmektedir.

Online ve uzaktan eğitim avantajları

Öğrenciler  sınıf atmosferinde karşılaşabilecekleri kişiden daha fazla kişiyle iletişime geçerek daha fazla ve etkin bilgi alışverişinde bulunabilmektedirler. Daha fazla kişi daha fazla bilgi birikimi ve daha fazla bakış açısı demektir. Eğitimde sosyalleşme bir örğencinin yapması gereken şeylerin başında gelir. Bir üniversitede örgün eğitim gören öğrenci yalnızca o üniversitede kayıtlı öğrencilerle birlikte eğitim alabiliyorken online eğitimde durum çok daha farklıdır. Öğrencinin daha geniş bir bakış açısı kazanma ve problemlerle daha kolay baş edebilme kabiliyeti kazanmasını sağlar. Bu da eğitimde verimliliği artışı sağlayan faktörlerden birisidir.

Uzaktan eğitim öğrenme yöntemleri

Görsel ve işitsel  tasarımlar sayesinde de, öğrencilere, öğrenmede ve algılamada daha fazla imkan tanımaktadır. Var olan bilgi birikimlerinden yararlanarak öğrenci kendini bir üst aşamaya taşımaktadır. Buna ek olarak öğrenciler, kendi gelişmelerinin seyirlerini takip ederek, sürekli motivasyon halinde eğitimleri sürdürmektedirler.

Örgün eğitim sistemin aksine uzaktan eğitim sistemi öğrencilerin sınırsız ve kesintisiz eğitim almalarını sağlamaktadır. Öğrenci günlük hayattaki aktivitelerini ve eğitimini kendi istediği saatler çerçevesinde ayarlamakta  ve bu da ona bilgi edinme ve kendini geliştirme adına daha fazla motivasyon kazandırmaktadır.

Uzaktan eğitim sistemi, belli yapılar arasında sıkışıp kalmadığından, evden dışarı çıkma imkanı bulunmayan (engellilerin) öğrencilerin de rahat bir şekilde eğitim almasına fırsat tanımaktadır. Bu şekilde daha fazla engelli öğrenci topluma kazandırılarak var olan engeller maksimum düzeyde ortadan kaldırılabilmektedir.

Uzaktan eğitimin diğer eğitim sistemlerinden en belirgin şekilde ayrılan yönü ise, eğitmen ve öğrenci, ayrı mekanlarda olmalarına karşın, internet sayesinde tek ya da çift taraflı iletişim içindedirler. Öğrenci istediği an edinmek istediği konu hakkındaki sorularını eğitmene iletebilmekte veya karşılıklı şekilde konu üzerinde tartışma sağlanabilmektedir. Bu şekilde, örgün eğitim sisteminden daha hızlı ve aktif bir şekilde, öğrenci kendini geliştirip yetiştirebilmektedir.

Uzaktan eğitim ve meslek

Meslek lisesi, meslek yüksek okulu, fakülte eğitimleri meslek hayatına giriş için yeterli olabilir. Ancak, mesleğinizi daha iyi yapabilmek, iş hayatınızda yükselmek, kariyer planlarınızı daha üst seviyelere göre yapmak ve gerçekleştirebilmek için Sertifika eğitimleri önemli bir ihtiyaçtır.  Çalıştığınız alanda, yükselmek istediğiniz alanda, girmek istediğiniz iş ile ilgili sertifika eğitim programları arasında belirlediklerinizde eğitim almak, size istediklerinizi daha kolay elde etme imkanı verecektir.

Sertifika eğitimlerinde, uzaktan eğitim hizmeti önemli bir hizmet olarak görülmektedir. Neden uzaktan eğitim almak gerektiğini sorgulayan insanlar, buna bir çok yanıt bulabilir. Bu sorunun yanıtları uzaktan eğitimin avantajları olarak şöyle sıralanabilir; öncelikle uzaktan eğitim bulunduğunuz yerde eğitiminizi tamamlamanızı sağlar. Eğitim için şehir değiştirmeye gerek kalmaz. Örgün eğitimde, genellikle tam da mesai saatlerinde fiziki olarak bir okul binasına, dersliğe gidilmesi gerekir. Uzaktan eğitimde ise, eğitim alacağınız saate siz karar verirsiniz. Herhangi bir yere gitmenize ede gerek kalmaz. Evinizden, işyerinizden, dilediğiniz yerden derslerinizi takip edebilirsiniz. Online uzaktan eğitim programları ile internete bağlı bilgisayarınız ile kayıt yaptırmak, dersleri takip etmek, sınavlara girmek ve sertifika sahibi olmak gibi tüm eğitim sürecini bilgisayarınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Meryem Deniz Bilgin
22 Mayıs 2018
5.0

Akşamları işten gelince gereksiz bissürü şey izleyip beynimi gereksiz şeylerle dolduracağıma uzaktan aldığım eğitimlerle hem kendimi geliştiriyorum hem de iş stresini atıyorum.