Published on: 16 Eylül 2014 Konuk Yazar 0 Yorum
Okuma Sayısı : 428

Kendinizi geliştirme noktasında gidilecek pek çok programın olduğu düşünebilirsiniz. Çeşit çeşit programlara uzaktan eğitim sayesinde katılarak, daha kısa sürede daha fazla eğitim almanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Ancak uzaktan eğitim sertifikası alacağınız yerlerin ne derece eğitimde yetkin ve saygın bir kuruluş olduğuna bakmayı asla unutmayın. Aksi halde, uzaktan aldığınız eğitimin bir faydasını hayatınızda görmeye bilirsiniz. En iyi eğitim kurumlarından birisi İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından uzaktan eğitim sertifikası programları sunulmaktadır. Bu programlar sayesinde gelişen dünyanın yönetim algısını daha iyi öğrenmiş olacaksınız. Modern işletme yöntemleri, reklam ve iletişim, iş hukuku gibi alanlarda verilen eğitim, kariyerinde önde olmak isteyenlere veya ileride işletme açmak isteyenlere ideal bir program sunuyor. Hem de ücretsiz!

Ücretsiz uzaktan eğitim sertifikası

Teorik ve pratik destekli online eğitimler sayesinde yenilikçi işletme anlayışını vakıf olacaksınız. 360 derece performans yönetimi, finansman yönetimi, stratejik yönetim, iş hukuku ve daha fazlasıyla genel işletme, iletişim, yönetim gibi alanlarda bilgi sahibi olmanız sağlanacak. Eğitimlerden sonra yapılacak olan sınavdan başarılı olanlara sertifikaları takdim edilecektir. Öz geçmişinizi değerli kılacak olan eğitimler sayesinde iş ve kariyer hayatında daha başarılı olacak bilgi düzeyine sahip olabilirsiniz.

İstanbul İşletme Enstitüsü kalitesiyle sunulan eğitimler kontenjanlarla sınırlıdır. Akademisyen ve öğretim görevlileri tarafından verilen eğitimlerle çağdaş ve modern yönetim, işletme bilgisini teorik ve pratik olarak elde edebileceksiniz. Kişisel gelişiminize katkı sağlayacak olan bu eğitimler sayesinde kariyerinizde veya kuracak olduğunuz işletmenizde başarılı çalışmalara imza atabilirsiniz.

Ücretsiz Uzaktan Eğitim

Kısaca tanımını yaparsak; online eğitim uzaktan eğitim sistemidir. Eğitim genel anlamda iki unsurdur. Bilgi ve bilgiyi karşı tarafa aktarma yani bilgi transferidir. Online Eğitimin Tarihçesi; Yaklaşık olarak 100 yıl evvel posta yolu ile başlamıştır. Daha sonra radyo, TV yayınları ile devam etti. Zamanla gelişerek CD-ROM lar ile öğrencilere sunuldu. Şu anda internet kullanıcılarının hızla yayılması ile “Online Eğitim” olarak devam etmektedir.

ücretsiz uzaktan eğitim enstitü, online eğitim

Günümüzde internet kullanımının hızla yayılması ile birlikte online eğitim ön plana çıkmaya başlamıştır. Yurt dışında da çoğu üniversite ve kurumlar bu eğitim sistemi ile eğitim vermeye başlamışlardır. 2011 yılı yazında Stanford Üniversitesi’nden 2 profesör dersini online olarak vereceklerini ve tamamen ücretsiz olacağını Dünyaya duyurdular. Dersi almak için hiçbir şart yoktu. İlkokul mezunu biri bile derse kayıt yaptırabilirdi. Kayıtlar kısa sürede 160 bine ulaştı. İnsanlar dersin Stanford Üniversitesi tarafından verildiği, bedava olduğu ve merak ettikleri için derse kayıt yaptırıyorlardı. Sonuçta 12 bin insan dersi başarı ile bitirip sertifika aldı. Kayıt olanların yalnızca yüzde 15’i Amerikalı idi. Gerisi tamamen başka ülkelerdendi.

Daha sonra MIT Aralık 2011’de ilk defa “Elektronik Devreler” dersini bedava olarak bütün dünyaya açtığını ilan etti. MIT bir ışık görmüştü. Elit üniversiteler tarafından online derse çok talep vardı ve buradan muazzam para kazanılabilirdi. Ders Mart 2012’de başladı, Haziran 2012’de bitti. 155 bin kişi kayıt yaptırdı. 7587’si başarı ile bitirip sertifika aldı. Normalde MIT’de her sene bu ders verilir ve yalnızca 100 öğrenci bu dersi alır ve geçerdi. Şimdi 4 ayda 75 yıllık mezun vermiş oldu.

Ancak bazı şirketlerin kâr amaçlı düşünerek vermiş oldukları online eğitim, kaliteli bir eğitim olmaktan daha çok maddi bir gelir kaynağına dönüştü. Bu sebeple Amerika’daki bazı okullar online eğitime sıcak bakmadılar.

Hala Amerika’da 1300 üniversite online dersler veriyor ve bu derslerden kazandıkları kredilerle 7 milyon öğrenci diploma alıyor.

Online Eğitimin en önemli avantajları

 • Bina, sınıf ihtiyacı yok
 • Bakım ve güvenlik masrafı yok
 • Öğretmen ve öğrenci için fazla masraf ve vakit kaybı yok
 • Öğrenci istediği zaman istediği yerde dersi dinleyebiliyor
 • Öğrenci dersi anlamadığı takdirde tekrar izleyebiliyor
 • Ders sonlarında yapılan anketler ile öğrenci bilgisini test edebiliyor
 • Online ders ve diploma veren okullar Dünya’nın en iyi okullarıdır. ( Harvard, Princeton, Cornell.Vb.)
 • Öğrencinin üzerinde sınıf baskısı olmadan rahatça ders dinleyebilir.
 • Öğrenci ve öğretmenin değerlendirilmesi tarafsız bir şekilde yapılır.
 • Kılık, kıyafet zorunluluğu yoktur.
 • Öğrenim durumunuzu gözetmeksizin başarabildiğimiz takdirde istenilen derslere katılabilir.
 • Çoğu ders ve kurslara ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Online eğitim; internet kullanımının artması ile klasik eğitimin yerini almaya başlamıştır. Öğrencilerin ve öğretmenlerin her sabah okula gidip belirli kurallar ve disiplin içerisinde derse girmek, sayfalarca ders notları almak gibi bir zorunluluğu yoktur. Bu sistemde öğretmen çeşitli görseller ve anketler aracılığıyla dersi anlatmış olur. En büyük avantajı ise dersleri tekrar dinleyip, anlaşılamayan yerlerin tekrar edilmesidir. Online eğitim sisteminde öğretmen ve öğrenci diyaloğu daha kalitelidir. Ders sonunda yapılan küçük anketlerle öğrenciler bilgilerini bir kez daha test etmiş olurlar.

online eğitim, uzaktan eğitim, sertifika

Online eğitim günlük yaşantınızı aksatmadan, öğrenim durumunuz ne olursa olsun, mesleğiniz ne olursa olsun, kendi boş zamanınızda eğitim alarak sizi sıkmadan, kurallar koymadan alınan en kolay eğitim sistemidir. Online eğitim öğrenci için oldukça kolaydır. Evde ya da seyahatte nerede olursanız olun internetin olduğu her yerde rahatça derslere katılabilirsiniz. Gündüz iş yerinize gidip akşam evde dinlenirken veya bir ev hanımı iseniz akşam çocuklarınız uyuduğu zaman derslerinizi dinleyebilirsiniz. 

Öğrenci önüne hazır halde sunulan ders programına uymaktansa kendi istediği dersleri alır. Bu da öğrenci için güzel ve rahat bir eğitim olur.  Öğrencilerin istemeden gittikleri okullarda, isteksizce okuduğu bölümlerin yerine; kendi isteği doğrultusunda seçtiği bölüm üzerine ders alması ve zaman zorunluluğu olmaması konforlu bir eğitim anlayışıdır. Online eğitim sistemide bu konforu en rahat biçimde sunmaktadır.

Maddi anlamda ise maliyeti düşük rahat bir sistemdir. Üniforma gibi belli bir kıyafet kuralı yoktur. 

Online eğitim rahat ve ulaşılması kolay bir sistem olduğundan kendi eksik yönlerinizi ev konforunda tamamlayarak kendinizi geliştirmenizi sağlar.

Düzenli katılım sağladığınız dersler ya da kursların sonunda başarılı olduğunuz takdirde ücretsiz sertifika alırsınız. Aldığınız bu sertifikalar iş hayatınızda sizin için büyük bir artı sağlamaktadır. Bilginize bilgi katarak iş avantajlarınızı çoğaltmış olursunuz.

Kısaca özetleyecek olursak online eğitimkendi seçtiğiniz konularda, kendinize uygun zamanda, nerede olursanız olun, mesleğiniz ne olursa olsun internetin olduğu her yerde alınan rahat ve kolay eğitim sistemidir.

Günümüzde bu kadar çok yayılan internet kullanımını; alışveriş, haber, sosyalleşme, film, oyun gibi ihtiyaçlar için kullanırken neden istediğimiz branşta konforlu ve belli kuralları olmayan eğitim için kullanmayalım? 

Yazar: Elif Koçak

 • kişisel gelişim ,
 • online eğitim ,
 • sertifika ,
 • ücretsiz eğitim ,
 • uzaktan eğitim ,
 • blog
Yazar
  Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı