Close
Mobil Menu Bars

Uzaktan Eğitim Öğrenme Yöntemleri

06 Ocak 2015, 2178 defa okundu.
Uzaktan Eğitim Öğrenme Yöntemleri
Uzaktan Eğitim Öğrenme Yöntemleri

Neredeyse her öğrenci eğitim hayatının bir noktasında uzaktan eğitimle karşılaşmıştır. Çünkü her üniversite uzaktan eğitim öğrenme yöntemlerini etkin şekilde kullanır hale geldi. Hatta kimi üniversiteler uzaktan eğitime büyük yatırımlar yaparak bu sektörde başat konuma gelmiş durumdadır. Eğitim kurumlarının uzaktan eğitime yönelmesinin en büyük sebeplerinden birisi hem eğitim alanın hemde eğitmenlerin zaman-mekan avantajı sağlamasıdır. Birçok açıdan baktığımızda uzaktan eğitim herkes için faydalı ve büyük yatırımlar yapmanızı gerektirmeyen bir kapı haline geldi.

Uzaktan eğitim öğrenme yöntemleri sizin için ne kadar uygun ?

Günümüzde bilinen üç farklı öğrenme yöntemi mevcuttur. Herkes bu üç öğrenme yöntemine hakim olabileceği gibi yalnızca birine de hakim olabilir. Ancak genel olarak bilinen öğrenenlerin yalnızca birine hakim olduğu görüşüdür. Sizde aşağıdaki yöntemlerden birine hakimsiniz.

  1. İşitsel öğrenme yöntemi: Bu öğrenme yönteminde öğrenciye yalnızca seslerin barındığı ders dinletileri sunulur. Öğrenci ders dinletilerini metroda, otobüste ya da hayatın tüm kademelerinde dinleyebilir. Bu tip öğrenciler gördüklerinden, okuduklarından daha çok duyduklarından öğrenirler. Öğrenciler bir ders sırasında gözlerini kapatsalar dahi anlatılan konuyu çok iyi bir şekilde kavrayabilirler. Gördükleri nesnelerden daha çok duydukları bilgiler akıllarında yer bulur. Bu tip öğrenciler müzik sözlerini iyi ezberler ve konuşulanlar akıllarında uzun süre muhafaza edilir.
  2. Görsel öğrenme yöntemi: Görsel öğrenme yönteminde öğrencilere daha çok görsel materyaller kullandırılır. Görsel flash animasyonların bulunduğu uygulamalar gösterilir. Bu tip öğrencilerin en önemli yeteneği duyduklarından daha çok gördüklerini hafızalarında tutabilmeleridir. Gördüklerini adeta bir fotoğraf gibi kaydederek daha sonra zihinlerinde canlandırırlar. Bir eğitimde başarılı olabilmeleri için daha çok görsel materyallere ihtiyaçları vardır.
  3. Kinestetik öğrenme yöntemi: Bu öğrenme yönteminin uzaktan eğitimde uygulanması pek mümkün değildir. Çünkü bu öğrenme yöntemi daha çok pratiğin uygulanması sahasına yöneliktir. Bir laboratuvar ya da uygulama sahasında öğrencinin el becerilerini geliştirecek pratikler yapılır. Bu tip öğrenciler okuduklarını ya da duyduklarını pratiğe pek dökemezler. Onların öğrenmesi için en etkili olan saha da ya da uygulama alanında birebir olarak gösterilerek ve el becerilerini kullanarak öğretilmesidir.

Sizin için hangi yöntem daha uygulanabilir haldedir ? Siz hangi yöntemi kendiniz için daha uygun buluyorsunuz ?

Bir örgün eğitimde, örneğin bilinen en iyi üniversitelerden olan Galatasaray Üniversitesinde bu uzaktan eğitim öğrenme yöntemlerini tam anlamıyla bulabilmeniz mümkün değildir. Çünkü sınıf ortamında neyle karşılaşacağınız bilemezsiniz. Ancak bir uzaktan eğitimde hem ders dinletilerini, videolarını, görsel animasyonları bulabilir ve öğrenme yönteminizin tümünü kullanabilirsiniz.

Daha akılda kalıcı ve etkili bir öğrenme için uzaktan eğitimi seçmek sizin için en yararlı olacağını düşünmelisiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Semih Dinçer
16 Aralık 2019
5.0

Uzaktan eğitim harika bir imkan. Online eğitimleriniz için teşekkürler