Close
Mobil Menu Bars

Uzaktan Eğitim Nedir ? Online Eğitimin Dezavantajları

10 Ocak 2015, 12511 defa okundu.
Uzaktan Eğitim Nedir ? Online Eğitimin Dezavantajları
Uzaktan Eğitim Nedir ? Online Eğitimin Dezavantajları

Uzaktan eğitim, internet ile dilediğiniz yer ve zamanda faydalanabildiğiniz özellikle Türkiye için önemli bir eğitim sistemidir. Ülkemizin ekonomik durumu göz önünde bulundurulduğunda, eğitim imkanı olmayan kırsal kesimlere eğitim imkanı sağlaması eğitimde fırsat eşitliği adına büyük önem taşımaktadır. Kırsal kesimlerde yaşayan yetenekli fakat eğitim olanağı az olan öğrencileri kazanmak, bu öğrencileri sertifika, diploma sahibi yapmak ülkemiz için çok önemli bir adımdır.

Uzaktan Eğitim Nedir? Uzaktan Eğitimin Önemi

Ekonomik sebepler dışında ülkemizde öğretmen kadrosu yetersizliği sebebiyle yeterli eğitim sağlanamaması eğitim birimlerinde kontenjan eksikliğini doğurmaktadır. Eğitim birimlerinde yaşanan bu kontenjan yetersizlikleri, öğrencilerin kontenjanı müsait eğitim birimlerinde yetenekleri olmayan bir alanda sertifika sahibi olmasına sebep olmaktadır. Bunun gibi hatalı seçimler; eğitim sırasında başarısızlıklar, eğitim sonrası iş hayatında gelen başarısızlık veya istenmeyen bir işin yapılması nedeniyle mutsuzluklar oluşturmaktadır.

Ülkemiz avrupanın genç nufusu en yüksek ülkelerinden biridir. Ancak bu genç nüfusun iyi eğitilememesi gelecek için büyük bir potansiyelin kaybedilmesine neden olmaktadır. Uzaktan eğitimin tam bu noktada Türkiye'nin bu genç nufusa iyi eğitim sağlayabilmesi için üzerine düşülmesi, geliştirilmesi gereken bir sistemdir.

Uzaktan Eğitimin Avantajları Neler? 

Uzaktan eğitim ile çok daha az sayıda öğretim üyesi ile çok geniş kitlelere kaliteli eğitim verilebilir, çok daha fazla öğrenciye sertifika imkanı sağlanabilir.

Eğitim, birçok iş ile beraber yürütülebilir. İstenilen zamanda istenilen yerde eğitim alma imkanı ile aktif olarak bir işte çalışılırken ya da örgün eğitim almaya devam ederken uzaktan eğitim ile sertifika alınabilir. Engeller ortadan kalkar ve yaşam boyu eğitim alma felsefesi topluma kazandırılabilir. Her yaşta eğitim almak, sertifika sahibi olmak, ülkenin eğitim seviyesini yukarı çekerek potansiyeli ortaya çıkarma imkanı sağlayacaktır.

Sağladığı imkanlar, eğitim kurumlarının bu eğitim sistemine geçmesini sağlamıştır. Eğitim birimlerinin daha düşük maaliyetlerle daha çok öğrenciye sertifika verebilmesi eğitim kurumlarını uzaktan eğitim sistemine yöneltmiştir. Sistemin ekonomik ve pratik olması öğrenci kitlesinin de bu eğitim sistemine talebinin artmasına neden olmuştur. Uzaktan eğitim sisteminden alınan sertifikaların, örgün eğitim sisteminden alınan sertifikalardan hiçbir farkının olmayışı sistemin tercih edilme sebeplerindendir.  Ek olarak bu sistemde öğretim görevlilerinin seçilmiş kişiler olması; daha disiplinli bir eğitim sağlamaktadır.

Uzaktan eğitim sisteminde öğrenciler derslere farklı yerlerden ulaşabildikleri için istedikleri mekandan, istedikleri bir zaman diliminde eğitim alabilmekte, bu sayede herhangi birşey kaçırmadan, kendi öğrenme hızlarında çalışabilme imkanına sahip olmaktadırlar. Uzaktan eğitimin sistemiyle eğitim etkileşimi, öğrenci ile bilgisayar arasındadır. Zamanı ayarlanabilen dolayısıyla kendi planladığı şekilde öğrenme imkanı öğrenciye sunulmaktadır. Konular üzerinde çalışırken hızlı öğrenenleri, örgün eğitimde olduğu gibi anlamayanlar yavaşlatmamaktadır. Bu sayede eğitim kalitesi çok yükselmektedir.

Uzaktan Online Eğitimin Dezavantajları Neler?

Uzaktan eğitim sertifikası almanın avantajlarının yanında az da olsa dezavanjları da vardır. Örneğin, spesifik konularda öğretmenin canlı görüntü veya video aracılığıyla gelen ses ve görüntüsünün yetmemesi, mimik, vücut hareketleri gibi ifade unsurlarını kullanma ihtiyaçlarını karşılayamaması. Bunun dışında öğrenci ve öğretim görevlilerinin uzun süreli bilgisayar kullanımı yüzünden yaşadıkları sağlık sorunları. Ekonomik olarak zayıf ülkelerde bağlantı sorunları ve kırsal kesimlerde internet erişiminin zor olması. Örgün eğitim sistemindeki gibi öğrencilerin grup çalışmalar yapamaması ve sosyal olarak örgün eğitime uzaktan eğitim sertifikası alan öğrencilerin daha zayıf olabilmesi gibi nedenler uzaktan eğitimin dezavantajlarıdır.

Milletlerin gelişimleri için eğitim öğretimin ne kadar önemli olduğu aşikardır. Genç nufusu yüksek olan ülkemizin bu nufusa; bilgi çağının gerekliliklerini sağlamak durumundadır. Ülkemizde hala birçok kurumun personel alımı yaptıktan sonra personellere eğitimler verdiği görülmektedir. Uzaktan eğitim bu ve bunun gibi ihtiyaçları ortadan kaldıracaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Ebru Gülsuyu
16 Aralık 2019
5.0

Uzaktan eğitim büyük kolaylık. Özellikle sizin sunduğunuz eğitimleri büyük ölçüde faydalı buluyorum.