Uzaktan Eğitim Kariyer Yaşamında Etkilidir

Uzaktan eğitim günümüzde akademik kariyer ve iş hayatında terfi almak için önemli bir kapı haline geldiğini hepimiz biliyoruz. Uzmanlık alanında ilerlemek ve yenilenmek isteyenler artık uzaktan eğitim kapısına yöneliyorlar. Ayrıca şirketlerde yeni yatırımlarını uzaktan eğitim sistemlerine yöneltiyorlar. Özellikle personelin eğitim ihtiyaçlarını fazla masraf yapmadan uzaktan eğitim yoluyla halletmek istiyorlar.

Uzaktan Eğitimin Gelişimi

Özellikle son 5 yıldır uzaktan eğitimde bir devrim yaşanıyor. Bu sektöre harvard ve oxford girdiğinden beri uzaktan eğitim konusunda bir çağ açılıyor. Harvard edx ve Oxford uzaktan eğitime teknolojiyi katarak bu alanı genişletmek isteyenler için de bir örnek teşkil etti.

Günümüzde dünyanın birçok yerinde uzaktan eğitim tartışmalı olarak sürdürülüyor. Yani halen varlığını sürdürsede kimi akademik mecralar tarafından cadı olarak ilan ediliyor. Kimi görüşlere göre eğitim yalnızca bir sınıf ortamında ve öğrenciyle eğitmenin direkt temas halinde olmasıyla yapılabilir. Harvard ve oxford bu alana girdiğinde bu tezi çürütecek yüzlerce çalışmalar yaptı. Tüm şüpheler giderildi ve eğitim sektöründe uzaktan eğitim güçlü bir şekilde yer aldı. Amerika Birleşik Devletleri ve İngilitere gibi ülkelerde üniversitelerin uzaktan eğitim bölümlerinden mezun olan kişiler iş hayatında iyi pozisyonlara gelebiliyor ve iyi terfiler alabiliyorlar. Bu sebeple  MIT gibi okullar da uzaktan eğitim sektörüne ciddi yatırımlar yaptı.

Kafaları kurcalayan en önemli soru şudur: Uzaktan eğitime yatırım yapmak kariyerime bir faydası olacak mı ?

Akademik kariyer yapmış olanlar bu soruyu komik bulduklarını söylüyorlar. Eğer çalıştığınız ya da işe alım için başvurduğunuz şirket ne bildiğinizden çok nereden mezun olduğunuza bakıyorsa elbette kariyerinize bir faydası olmayacaktır. Birçok ülkede yapılan araştırmalarda ise genellikle Suriye, arap yarım adası ve hindistan gibi ülkelerde ne bildiğinizden çok nereden mezun olduğunuza dikkat kesiliyorlar. Bu coğrafyada işe girmek istiyorsanız uzaktan eğitimin sizin için faydalı olmayacağını söyleyebiliriz.

Eğitim, insanların beklentilerini tam anlamıyla karşılamayacaktır. Harvard'dan  mezun olmak asla yetmez. İş hayatında güçlü olmak için farklı bilgi ve eğitim yatırımlarınızın olması gerekiyor. Bu açığı uzaktan eğitimle kapatabilirsiniz.

Bunun için sitemizdeki uzaktan eğitim programlarına göz atmaktan çekinmeyin.

Eklenme Tarihi: 05 Ocak 2015


  • online eğitim ,
  • online eğitim kariyer ,
  • uzaktan eğitim ,
  • uzaktan eğitim kariyer
Blog Yazarı

Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde Blog Yazarlığı eğitimi almış olan öğrenciler konuk yazar olarak yazılarını gönderebilmektedir. Yazının sonunda yazarın adı yer almaktadır.