AnasayfaBlogUluslararası Lojistik Yönetimi Bölümü
Bölümler

Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölümü

13 Aralık 2020
Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölümü

Lojistik ifadesi ilk olarak Yunan uygarlığında ve askeri alanda kullanılmaya başlanmıştır. Büyük İskender’in bugün kullandığımız şekliyle lojistik konusunda bir deha olduğu, Pers seferi sırasında lojistik konusuna yeni teknikler kattığı biliniyor. Yaptığı düzenlemeler sayesinde binlerce kişiden oluşan orduyu çok uzak mesafelere ve çok etkin şekilde götürmüştür. Ordusunun ihtiyaçlarını tam ve zamanında karşılamıştır. Sonunda Pers ordusuna karşı önemli bir stratejik üstünlük sağlayarak zafer elde etmiştir.

Kelimenin kökeni Yunanca “Logistikos” tur ve “hesap yapma bilimi” olarak açıklanabilir. Ayrıca logic ve statics kelimelerinin bileşiminden oluştuğunu söyleyen açıklamalar da vardır.

Giderek artan küresel rekabet ve ticaret hacmi ile birlikte lojistik sektörü dinamik şekilde gelişerek güçleniyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde Türkiye'nin coğrafi konumu sebebiyle ülkemiz için lojistik önemli bir potansiyele sahip. Tüm firmalar ürettikleri ürünü müşterilerine ulaştırmak için lojistik sektöründen yararlanırlar. Yerel ve uluslararası pazarlarda bir adım önde olabilmek için mükemmel bir dağıtım ağına ihtiyaç duyarlar.

Lojistik, her türlü ürünün, üretimden son tüketiciye kadar olan bütün hareketinin efektif bir şekilde planlanması, taşınması, depolanması ve kontrol edilmesi anlamına gelir. Başka bir değişle doğru ürünün, doğru miktar ve zamanda, doğru yerde, doğru koşulda, doğru müşteriye ulaştırılmasıdır lojistik.

Bilişim teknolojilerindeki hızlı gelişim iş süreçlerini hızlandırmakla kalmadı aynı zamanda müşterileri de değiştirdi. Artık müşteriler daha çok şey istiyorlar ve daha sabırsızlar. Böylesi zorlu ve rekabetçi piyasa şartlarında ayakta kalabilmek ve öne çıkabilmek için Lojistik ve Lojistik Yönetimi gibi kavramların önemi giderek artıyor.

Uluslararası ticaretin artması ve rekabetin dünya çapına yayılmasıyla beraber lojistik yönetimi son yılların önemli mesleklerinden biri haline geldi.

Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölümü Nedir?

Lojistik Yönetimi, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere ürün ve hizmetlerin üretim noktasından, son kullanıcıdaki tüketim noktasına kadar olan tedarik zinciri boyunca, finans ve bilgi akışı dahil tüm hareketin planlanması, uygulanması ve kontrol edilmesidir. Bu sürecin etkin bir şekilde yönetilmesi giderek önemi artan bir konudur ve disiplinlerarası bilgiye sahip, donanımlı bir iş gücü ile mümkün olabilir.

Gün geçtikçe zorlaşan rekabet koşulları altında, firmaların varlıklarını sürdürebilmeleri ve rakiplerinden bir adım öne çıkabilmeleri ancak analitik düşünme ve problem çözme yetenekleriyle mümkün olabilmektedir. Lojistik süreçlerin efektif şekilde yürütülmesi ve doğru şekilde analiz edilmesi için güncel bilgi teknolojileri ve yetişmiş donanımlı insan gücünün entegre şekilde kullanılması gerekir.

Lojistik sektöründeki bu hızlı büyüme, uluslararası firmalarla yaşanan yoğun rekabet, sektörde yetişmiş kalifiye personel ihtiyacını artırmıştır. Aynı şekilde mevcut lojistik yönetici profilinin değişmesine sebep olmuştur. Artık lojistik sektörü, sadece sektörel tecrübe sahibi personel ile yetinmiyor. Bununla birlikte analitik düşünen, sayısal konularda yetkin, lojistiğin teknik konularına hakim ve aynı zamanda disiplinlerarası bilgiye sahip elemanlara ihtiyaç duyuyor.

Lojistik Yönetimi bölümü, lojistik konusunda değişen ve gelişen koşullarına uygun, sektörün her kolunda yer alabilecek kalifiye elemanlar yetiştirmeyi hedefler. Bölümün amacı, lojistik süreci ile ilgili tüm işleri organize edecek, planlamasını uygun şekilde yapacak, bu süreçte lisans eğitimiyle aldığı bilimsel yöntemleri kullanacak, lojistik alanındaki gelişmeleri takip ederek çalışmalarına tatbik edebilecek öğrenciler yetiştirmektir.

Lojistik Yönetimi bölümünü seçmeyi düşünen öğrencilerin matematik ve ekonomi gibi konulara ilgisi olması, analitik düşünme becerisine sahip olması beklenir. Adaylar için bu özellikler eğitim süresince ve iş hayatında kolaylıklar sağlayacaktır.

Uluslararası Lojistik Yönetimi İş İmkanları Nelerdir? 

Mezun olduktan sonra kamuda veya özel sektörde çalışabilirsiniz. Lojistik firmaları öncelikli olmak üzere örneğin üretici firmalarda, gümrükler, limanlar ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nda çalışabilirsiniz. Hatta Türkiye’den geçen petrol boru hattı döşeyen şirketler lojistik mezunu personel çalıştırırlar.

Uluslararası Lojistik Yönetimi mezunları için kariyer seçenekleri oldukça fazladır;

 • Gümrük Müşavirlikleri,

 • Uluslararası Firmalar,

 • Dış Ticaret Firmaları,

 • Kargo Şirketleri,

 • Kurye İşletmeleri,

 • E-Ticaret Alışveriş Siteleri

 • Firmaların Satınalma, Dış Ticaret, Tedarik ve Lojistik Bölümleri

 • Kara, Hava, Deniz, Demiryolu Taşımacılık Şirketleri

 • Sigorta, Finansman, Denetim ve Dış Ticaret Şirketlerinde Lojistik Bölümleri

 • Üniversite ve Araştırma Kurumları gibi akademik birimler

 • Devlet Planlama Teşkilatı, Ulaştırma Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı gibi ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşları

 • Dış Ticaret ve Lojistik Danışmanlık firmaları

 • Liman İşletmeleri

 • Serbest Bölgelerin ilgili birimleri

Bu iş imkanlarından devlet kurum ve kuruluşlarında çalışabilmek için mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan yeterli puanı alması gereklidir.

Uluslararası Lojistik Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?

Lojistik Yönetimi mezunlarının hava, deniz ve kara olmak üzere 3 çalışma hatları vardır. Şirket için en uygun ve en az maliyetli yani optimal plan ve çözümler üreterek süreci takip ederler. Oluşturulan planı denetlemek, analiz etmek, raporlamak gibi pek çok görevleri vardır.

Mezunların uluslararası şirketlerde çalışma imkanı yüksektir. Ancak uluslararası şirketlerde çalışmak ve yükselmek için en az bir dil ya da birkaç dil bilmek gereklidir.

Lojistik Yönetimi bölümünden mezun olanlar yerel ve uluslararası şirketlerde lojistik birimlerinde, satın alma bölümünde ve daha birçok alanda kariyerlerine başlayabilirler. Kara, hava, deniz, demiryolu taşımacılık şirketlerinde iş imkanı bulabilirler.

Uluslararası Lojistik Yönetimi Dersleri Nelerdir?

Lojistik Yönetimi bölümü öğrencilerine lisans eğitimleri süresince ekonomi, hukuk ve matematik gibi çeşitli dersler verilir. İlk iki yıl işletme fakültesine bağlı olarak ortak dersler olan işletme, ekonomi, pazarlama gibi dersler verilir. Son 2 yılda ise çoğunlukla alan derslerine odaklanan bir program uygulanır. Bunlar lojistik ilkeleri, ulaşım ekonomisi gibi derslerdir.

Öğrenciler aşağıdaki gibi derslerden sorumlu olurlar;

 • İktisat,

 • İşletme,

 • Matematik,

 • İletişim Becerileri ve Akademik Raporlama,

 • İş Hukuku,

 • Mikroekonomi,

 • İstatistik,

 • Lojistik İlkeleri,

 • Finansal Yönetim,

 • Pazarlama Temel İlkeleri,

 • Ulaşım Ekonomisi,

 • Ulaşım ve Lojistikte Yasal Çevre,

 • Küresel Lojistik Yönetimi

Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde Lisans Diploması elde ederler.

Uluslararası Lojistik Yönetimi Taban Puanları ve Sıralama

Uluslararası Lojistik Yönetimi, üniversitelerde eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm Eşit Ağırlık puan türüne göre öğrenci kabul eder.

2019 yılı için üniversitelerin taban puan ve sıralamaları şöyledir:

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
Yaşar ÜniversitesiUluslararası Lojistik Yönetimi (İngilizce)365,0553669.548
İstanbul Medipol ÜniversitesiUluslararası Lojistik Yönetimi (İngilizce)322,32413161.061
Işık ÜniversitesiUluslararası Lojistik Yönetimi (İngilizce)318,08765173.444
İstanbul Medipol ÜniversitesiUluslararası Lojistik Yönetimi308,77873203.190
Altınbaş ÜniversitesiUluslararası Lojistik Yönetimi (İngilizce)296,37136250.071
Uluslararası Lojistik Yönetimi uluslararası lojistik yönetimi bölümü uluslararası lojistik yönetimi iş imkanları ticaret
Neslihan Tatar
Neslihan Tatar
Blog Yazarı

Endüstri Yüksek Mühendisidir. Farklı sektörlerde kalite, verimlilik, iş güvenliği, eğitim gibi konularda çalıştıktan sonra aktif iş hayatından ayrıldı. Farklı uğraşlar ve kariyer arayışı ile enstitünün İkna Teknikleri, Yaratıcı Yazarlık, İçerik Editörlüğü ve İçerik Uzmanlığı eğitimlerini aldı. Enstitü blog sayfalarına katkı sağlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
885309
İhracat Geliştirme Kursu
Gözde EnginGözde Engin
550209
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349