AnasayfaBlogUluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü
Bölümler

Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü

24 Şubat 2020
Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte tüm dünyada ticarette önemli adımlar atılmıştır. Hemen hemen her ülke farklı uluslararası işletmecilik faaliyeti ile uğraşan işletmelere sahiptir. Uluslararası işletmecilik; işletmeler tarafından ulusal sınırların dışında yürütülen, ulusların çıkar sağlamalarını sağlayan, dünyada üretilen her ürün ve hizmetin yerel pazarlarda yerini bulması amacı ile yapılan ticarete verilen addır. Uluslararası işletmecilik ve ticaret orta seviyedeki ürünleri, üretim süreçlerinde ihtiyaç duyulan tüm parçaları ve teknolojinin tüm yeniliklerini içinde barındırmaktadır.

Yakın tarihe kadar yerel olarak kullanılan finansal hizmetler gibi hizmet türleri de gelişen telekomünikasyon sayesinde tüm dünyada ulaşılabilir hale gelmiştir. İnternetin yaşamımıza girmesi ile birlikte hız kazanan uluslararası işletmecilik ve ticaret süreci her geçen gün ortaya çıkan yeniliklerle birlikte gelişimini sürdürmeye devam ediyor.

Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü Nedir?

Gelişen yeni teknolojiler, modern ticaret anlayışının hakim olduğu yeni dünya, ülkeler arasında meydana gelen ticaret faaliyetlerinin gün geçtikçe artış göstermesi uluslararası işletmecilik ve ticaret bölümünün ortaya çıkmasında önemli etkenlerdir. Uluslararası işletmecilik ve ticaret bölümü; uluslararası piyasalara hakim olacak, ticaret hakkında bilgi sahibi olan, ekonomik faaliyetlere katkısı olabilecek, finansal beceriye sahip yetenekli mezunlar vermeyi hedeflemektedir.

Uluslararası işletmecilik ve ticaret bölümü üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrencilerden bölümü başarı ile tamamlayabilmeleri için 240 krediyi doldurmaları ve bölüm mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri beklenmektedir.

Uluslararası işletmecilik ve ticaret bölümünü seçmeyi planlayan adayların bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bunlar; iletişim becerileri gelişmiş, ekip çalışmalarına yatkın, araştırmayı seven, analitik düşünebilen, hızlı karar verme yeteneğine sahip, sosyal becerilerini geliştirmiş, yabancı dil bilen veya geliştirmek isteyen, seyahat etme engeli olmayan, farklı kültürlere uyum sağlayabilecek, lider olma becerilerine sahip, sorumluluk alabilen, disiplinli bireyler olmasıdır.

Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret İş İmkanları Nelerdir?

Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret bölümünden mezun olanlar, kamu sektöründe veya özel sektörde farklı alanlarda kendileri uygun yer bulabilirler. Kamu kuruluşlarında yer almak isteyen mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ndan yeterli puan almaları ve başvuru yapmaları gerekmektedir.

Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret bölümü mezunları genellikle finans işletmeleri, Lojistik Şirketleri, İhracat-İthalat kuruluşlarında çalışmayı tercih ederler. Uluslararası İşletmecilik ve ticaret bölümü mezunları ulusal ve uluslararası faaliyet gösteren çeşitli firmalarda her düzeyde yöneticilik ve kuruluşların temsilciliği görevlerde yer alabilirler. Bölüm mezunlarının yer aldığı başlıca kurumlar aşağıdaki gibidir.

 • Dünya Bankası, IMF,

 • Devlet Planlama Teşkilatı, 

 • Dış Ticaret Müsteşarlığı, 

 • Hazine Müsteşarlığı,

 • Merkez Bankası, SPK gibi kuruluşlarda, 

 • Kamu ve özel bankaların çeşitli bölümlerinde yönetici olarak görev almaktadır.

Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversiteyi tamamladıktan sonra kariyer yaşamları ile ilgili arayışa geçen mezunlar, öncelikle kalıcı olarak uzun yıllar çalışabilecekleri ve bulundukları alanda kariyer yapabilecekleri iş olanaklarını araştırır. Bu aşamada kişisel gelişimlerine de önem veren adaylar; yabancı dil ile ilgili eksiklerini tamamlamak, kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak yardımcı eğitimlere katılmak, mesleki araştırmalar yapmak gibi bazı girişimlerde bulunur.

Uluslararası işletmecilik ve ticaret bölümü mezunları küresel olarak rekabetin çok fazla olduğu bir sektörde faaliyet göstermeye hazırlanır. Bölüm eğitim süresince teorik bilgilerini eksiksiz olarak tamamlayan, donanımlı, yetki alabilme vasıflarını geliştirmiş mezunlar vermeyi hedefler. Uluslararası işletmecilik ve ticaret bölümü mezunları hedef aldıkları ülkenin bulunduğu pazara ait bilgileri, ekonomik verilerini iyi bir şekilde araştırmaları gerekir.

Ülkenin sahip olduğu verilerle gelecek tahminlerini yorumlayabilme yeteneğine sahip olmaları en önemli mesleki unsurlardandır. İyi derecede yabancı dile sahip olmaları ve gümrük mevzuatı hakkında fikirlerinin olması yaptıkları işin hakimiyetini sağlamada önemli bir yere sahiptir. Uluslararası işletmecilik ve ticaret bölümü mezunları sahip oldukları mesleki yeterliliklerle; bulundukları kurumun ekonomi, finans, insan kaynakları ve muhasebe birimlerinde orta ve üst düzey yönetici görevini üstlenirler.

Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Dersleri Nelerdir?

Uluslararası işletmecilik ve ticaret bölümü adaylarının ilk araştırdığı konulardan biri eğitim alacakları bölümde karşılaşacakları derslerdir. Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret bölümü öğrencileri eğitim yaşamları süresince birçok teorik ders ile karşı karşıya kalır. Bunlar; sayısal, işletme, pazarlama ve ekonomi dersleri gibi mesleki gelişimlerine önemli etki edecek derslerden meydana gelir. Bölüm, öğrencilerden bu derslerden başarı ile geçmelerini beklemektedir.

Dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler, Uluslararası işletmecilik ve ticaret lisans diploması almaya hak kazanır. Eğitim süresince aldıkları dersleri mesleki yaşamlarına uygulamak için gerekli çabayı gösteren mezunları geniş bir yelpazede yer alan iş imkanları karşılamaktadır. Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret bölümünü tercih edecek adayların eğitim süresince karşılaşacağı temel dersler aşağıdaki gibidir.

 • İşletme Yönetiminin Prensipleri,

 • Örgüt ve Yönetim,

 • İşletme Finansmanı,

 • Uluslararası Pazarlama Yönetimi,

 • Ekonomik Çevre,

 • Dış Ticaret Finansmanı,

 • Maliyet ve Yönetim Muhasebesi,

 • Küresel Pazar Analizi,

 • Uluslararası İktisadın Temel İlkeleri,

 • İletişim Becerileri

Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Taban Puan ve Sıralama

2020 Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Taban Puanları ve 2020 Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir. Sizler için düzenlediğimiz puanlar ilk 4 eğitim kurumunu kapsamaktadır. Burada düzenlediğimiz puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adayların bilgileridir. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanBaşarı Sırası
EĞİN ÜNİVERSİTESİUluslararası İşletmecilik ve Ticaret (Fakülte) (İngilizce)(Burslu)443,302324375
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİUluslararası İşletmecilik ve Ticaret (Fakülte) (İngilizce)333,08232132908
PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİUluslararası İşletmecilik ve Ticaret (Fakülte) (İngilizce)(Burslu)328,00831145717
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİUluslararası İşletmecilik ve Ticaret (Fakülte) (Burslu)293,23399263094
uluslararası işletmecilik ticaret ekonomi finans kariyer dış ticaret
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
885309
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229