Close
Mobil Menu Bars

Ülke Ekonomisinin Gelişimi İçin İşletme Yönetimi Eğitimi

13 Ekim 2017, 1175 defa okundu.
Ülke Ekonomisinin Gelişimi İçin İşletme Yönetimi Eğitimi
Ülke Ekonomisinin Gelişimi İçin İşletme Yönetimi Eğitimi

Amacı insan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik mal ve hizmet üreten pazarlayan işletmeler bu yönleriyle ekonomik birimlerdir. Üretimi gerçekleştirirken etkinlik ve verimlilik ilkeleriyle kıt kaynakları en uygun şekilde üretime koşmaları nedeniyle işletmeler teknik birimlerdir. Elbette işletmeler toplum içinde ve toplum için faaliyet gösterdiğinden sosyal birimlerdir. Aynı zamanda işletmeler karar verici birimleri etkiledikleri ve onlardan etkilendikleri için siyasi bir birim olma özelliği taşırlar. İşletmelerin bu özellikleriyle toplumsal doku içersinde nedenli önemli oldukları anlaşılmaktadır.

İşletme Yönetimi Eğitimi Önemi

Toplum için bu kadar önemli olan işletmelerin sürekliliği ve gelişimi ülke ekonomisi için esastır. Bu nedenle işletmelerin iyi yönetilmesi ve gelecekte de var olabilmelerinin sağlanması için akademik araştırmalar yapılmış bilimsel bir alan ortaya çıkmıştır. İşletme yönetimi bu akademik alanlardan biridir.

Bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılan bilginin eğitimle nitelikli işgücü yaratılmasında kullanılması önemlidir. İşletme yönetimi eğitimi ile toplumun ihtiyacı olan insan kaynağı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Nitelikli insan gücü daha iyi yönetilen işletmeler demek ve daha iyi yönetilen işletmeler daha sağlam daha sağlıklı bir ekonomi demektir. Kaliteli bir işletme yönetimi eğitimi güncel ekonomik koşullara uygun düzenlenmiş içeriğe sahip olmalı ve teknolojiye adapte olmuş, teknolojiyi işletme yönetimi alanı içerisine yerleştirmiş bir şekilde sunması gerekmektedir. İyi bir işletme yönetimi eğitimin sonunda işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikli çalışanlar, ara ve üst kademe yöneticileri yetiştirilmiş olmaktadır. İşletme yönetimi eğitim programı ile katılımcılar güncel ekonomik olaylara daha iyi yaklaşabilen, işletmenin üretim yönetimi faaliyetlerinde daha bilgili, teknolojiyi daha iyi kullanan, analitik düşünme yeteneğine sahip bireyler olarak mezun olmaktadırlar. Ayrıca katılımcılar iş yönetimi finans, muhasebe, yönetim, ekonomi konuları dahil geniş bir yelpazede eğitim alarak ulusal veya uluslararası düzeyde karşılaşılan sorunlara getirilen yeni çözümleri ve uygulamaları öğrenip yenilikler hakkında bilgiler kazanırlar.

İşletme yönetimi eğitimi uzaktan eğitim veren kurumlardan alınabilir. Her ürün gibi eğitimde kaliteli olmalıdır. Eğitimin kaliteli olması ve eğitime katılan kişinin kendini geliştirme isteği alınan eğitimin başarılı olup olmamasını belirler. Uzaktan eğitim ile işletme yönetimi programına katılıp başarıyla tamamlayan katılımcılara e-sertifika düzenlenmektedir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!