Close
Mobil Menu Bars

Ücretsiz Uzaktan Eğitim İle Tanışın

11 Haziran 2019, 1555 defa okundu.
Ücretsiz Uzaktan Eğitim İle Tanışın
uzaktan eğitim ,eğitim ,online eğitimler ,uzaktan eğitim programları ,eğitim programları

Teknolojik gelişmeler insan yaşamını büyük oranda değiştirdi. Toplumsal yaşantı hızlı ve etkin hale geldi. İş, aile, sosyal mecralar gibi önemli alanlarda hızlı olma durumu önem kazandı. 

Bazı alanlar teknolojik gelişme çerçevesine kolay koordinasyon sağladı. Eğitimde ise teknolojik gelişmeler ile birlikte online eğitim anlayışı ortaya çıktı. 

Yaşadığımız yüzyılda artık tek tuşla ulaşılabilirliği olan ve canlı ders anlatımıyla popüler olan uzaktan eğitim programları yani online eğitimler çok tercih edilmekte. Üstelik bu eğitimler ücretsiz olarak sunuluyor.

Uzaktan Eğitim Avantajlı Mı?

Uzaktan eğitimin faydaları nelerdir? Bu eğitim sisteminin en büyük avantajı her zaman her yerden ulaşılabilir olması. Özellikle geleneksel eğitim alışkanlığının dışında farklı bir eğitim imkanı sunması ile öne çıkan bir sistem.

Çalışma hayatının yoğun olması ve ailemize daha fazla vakit ayırmayı düşünmek en doğal hakkımız.

Peki bu durum öğretmen ile aynı sınıf ortamını paylaşmanızı engeller mi? Evet. İstediğiniz konu da eğitim almanızı engeller mi? Hayır. 

Uzaktan eğitim, mekân değişikliği yapmadan eğitim fırsatı veriyor. Böylece eğitim masraflarında önemli yeri olan yol masrafları ve diğer harcamalar da azalıyor tabi ki. Uzaktan eğitimde ücret avantajı her zaman sizden yana.

Sadece bu aynı mekânı paylaşma koşulunu kaldırmasından dolayı bile uzaktan eğitim bir tercih sebebi. Bunların dışında hızlı değişen teknoloji sayesinde bilgilerinizin yenilenmesi/güncellenmesi açısından da bu eğitim sistemi popüler.

Uzaktan Eğitime İlgi Büyük

Uzaktan eğitime gün geçtikçe ilgi sürekli olarak artıyor. Bu ilginin kaynağı nedir? Ücretli veya ücretsiz olması mı? Erişimin kolay olması mı? Tam olarak cevabı bunlar değil. 

Online yapılan uzaktan eğitimin ücretsiz ve kolay ulaşılması ilginin artmasına etken fakat işin esası uzman akademisyenler tarafından derslerin verilmesi. 

Sadece bununla kalmayıp ders öncesi mail ve telefonlarınıza mesaj göndererek sizlere ders öncesi hatırlatmada bulunuyorlar.

Ayrıca canlı yayından soru-cevap yapılması, derslerin birer sohbet ortamında işleniyor olması ve gerçek bilgilerin paylaşılması da ilgiyi arttırıyor.

Uzaktan eğitimin artıları ve eksileri neler? Artıları saydık ama bazı dezavantajları olduğundan dolayı ilgi göstermeyen insanlar da bulunuyor. 

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları Var Mı?

Örneğin etkileşim eksikliği veya tartışma fırsatının olmayışı konuşuluyor. Sanırım online uzaktan eğitim almamış biri bu dezavantajları sıralıyor. Çünkü tartışma ortamı yazı, ses, video gibi araçlar sayesinde sağlanıyor. 

Etkileşim ise ortak bir fiziksel ortam olmayışından dolayı gerçekleşmiyor gibi görünse de derste bulunan öğrenciler birbirleriyle sohbet ederek soru-cevap yapabiliyorlar. Online eğitimin esas dezavantajı sanırım herkesin teknolojik yeterliliğe sahip olmaması.

Ama burada aklıma takılan bu eksiklik uzaktan yapılan online eğitimin mi? Devletin mi?  Tabi ki de eksikliğin kaynağı ücretsiz olarak faaliyet gösteren eğitim kurumlarından olduğu söylenemez.

Nasıl İşliyor Bu Sistem?

Eğitim sürecinde canlı ders dışında kayıtlı videolar bulunmaktadır. Bu kayıtlı videolar aracılığıyla derslerinizi tekrar edebilir veya katılamadığınız dersleri yakalayabilirsiniz. 

Ders aldığınız süre boyunca eğitmenlerin telefon numarası ve mailinin sizlerle paylaşılması da işin en renkli tarafı. Çünkü eğitim aldığınız konu üzerine eğitmenlerinizle istediğiniz zaman birebir konuşmanız mümkün. 

Kişi uzaktan eğitimle neler yapabileceğini bu sistemi kendi gelişiminde nasıl kullanabileceğinin farkındadır. Ayrıca bu programlara katılmak ve kayıt yaptırmak da böylesine profesyonel bir oluşuma katkı sağlar.

Finali Sertifika İle Yapın

Ücretsiz uzaktan eğitim katılımcılara sınırsız fayda sağlar. Verilen eğitimin sonunda her şeyde olduğu gibi sizlerden verilen emeğin sonucu isteniyor.

Yani aldığınız bu uzaktan eğitim sadece teoride kalmayıp ders finali pratiğe dönüşerek öğrencilere özgüven kazandırıyor.

Eğitim sonunda sınava tabii oluyorsunuz. Teorik ve pratik olarak yapılan sınavlardan başarılı olursanız , iş hayatınızda çok işinize yarayacak olan sertifikaya sahip olmanız mümkün. 

Bu da sizlerin eğitim aldığınızı iş kurumlarına ispatlamanızda işinize yarayabilir. Bir kuruma staj başvurusu yaparken bile bu sertifikayı göstererek belli alanda eğitim aldığınızı ve başarılı olduğunuzu belgeleyebilirsiniz.

Uzaktan eğitim aldığım ve oldukça başarılı olduğunu düşündüğüm İstanbul İşletme Enstitüsü birbirinden farklı konularda ücretsiz online eğitim vermekle birlikte öğrencilerini sertifika ile ödüllendiriyor. 

İstanbul İşletme Enstitüsünde uzaktan eğitim programlarında zaman ve mekâna bağlı kalmadan, yolda veya evde kısacası dilediğiniz her yerde kişisel gelişim eğitimleri, iletişim eğitimleri ya da iş hayatı eğitimleri gibi eğitim programlarından yararlanabilirsiniz.

Yazar: Abdullah Ormancı
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!