Close
Mobil Menu Bars

Ücretsiz Sertifikalı Eğitimler Niçin Gereklidir?

28 Mayıs 2019, 2029 defa okundu.
Ücretsiz Sertifikalı Eğitimler Niçin Gereklidir?
ücretsiz sertifikalı eğitimler, online eğitimler, sertifika niteliği, CV için sertifika, iş görüşmeleri, dijital pazarlama, iletişim, finans ve muhasebe eğitimleri

Son yıllarda ülkemizde bulunan üniversitelerin sayısı arttıkça bu üniversitelerden mezun olan kişi sayısı da büyük bir artış gösterdi. Eskiden insanların üniversite okuyabilmek için yaşadıkları şehirden ayrılmaları gerekirken günümüzde neredeyse her şehirde bir üniversite bulunmakta. Bu durum alınan eğitimin kalitesini etkilediği gibi ülkemizdeki işsizlik oranını da etkiliyor. 

Daha önce belirli bir bölümden mezun olan adaylar kendi sektörü ile ilgili belli başlı kurumlarda iş bulabiliyordu. Ancak günümüzde en az rağbet edilenden en çok rağbet edilene bütün meslek gruplarında yeni mezun olmuş ve iş arayan binlerce insan aynı ilanlara başvuru yapıyor.

Hâl böyle olunca kurumlar da bu adaylar arasından CV'si en dolu olanları belirlemeye çalışıyor. Pek çok kurumun öncelikli olarak aradığı özellik olan ''deneyim'' şartını sağlayamayan yeni mezunlar ise CV'lerini diğer adaylardan farklılaştırmak için çeşitli alanlarda ücretsiz sertifikalı online eğitimler alarak yetkinliklerini arttırmaya çalışıyor. 

Ücretsiz Sertifikalı Eğitimler Hangi Kurumlardan Alınmalı?

Yeni mezun veya deneyimli pek çok insan kariyerinde yükselebilmek için ücretsiz sertifikalı eğitimler almayı tercih ediyor. Ancak bu eğitimlerin ve sertifikaların hedeflenen başarıyı getirebilmesi için nitelikli kurumlardan alınması şart. Artık internet üzerinden pek çok site neredeyse hiç eğitim vermeden, sınav yapmadan belirli bir ücret karşılığında sertifikanızı adresinize gönderiyor. Ancak bu tarz kurumlardan alınan sertifikaların kariyeriniz için hiçbir artısı olmuyor.

Çünkü bu kurumlar bizlerin dikkatini çektiği gibi işverenlerin de dikkatini çekiyor. İş görüşmelerini yapan insan kaynakları yöneticileri CV'nizde bulunan sertifikayı hangi kurumdan aldığınızı ve bu kurumun niteliğini mutlaka araştırıyor. Bu nedenle mesleğimizle ilgili ücretsiz sertifikalı eğitimler alırken mutlaka kurumda verilen eğitimlere, yapılan sınavların niteliğine ve kurumun Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olmasına dikkat etmeliyiz.

Hangi Alanda Ücretsiz Sertifikalı Eğitimler Almalıyım?

Ücretsiz sertifikalı eğitimler almaya karar vermenizin kariyer hedefi, kendinizi geliştirmek, farklı bir alanda bir şeyler öğrenmek gibi pek çok nedeni olabilir. Eğer sizin nedeniniz kariyer hedefi ise alacağınız ücretsiz sertifikalı eğitimler de mesleğinizi ve kariyerinizi pekiştirici nitelikte olmalıdır. 

Örneğin; üniversitede satış ve pazarlama alanında eğitim aldınız. Ücretsiz sertifikalı eğitimler arasından ise fotoğrafçılık eğitimini seçtiniz. Bu eğitim kişisel gelişiminiz ve kültürel faaliyetleriniz için yararlı olsa da kariyer hedefinizi birinci dereceden destekleyen bir eğitim olmayabilir. Bunun yerine satış ve pazarlama ile ilgili olan ve son yıllarda teknoloji ile doğru orantılı olarak büyük bir gelişme gösteren dijital pazarlama eğitimi sizi diğer adaylar arasında çok farklı bir konuma getirecektir.

Özellikle son birkaç yıldır büyük veya küçük birçok firma ürünlerinin satış ve pazarlama faaliyetlerini dijital ortamda sürdürüyor. Hatta bu durum öyle bir hâl aldı ki yakın zamanda dünya markalarının bile fiziki mağazalarını kapatıp sadece online mağazalarından satış yapabilecekleri konuşuluyor. Durum böyleyken aldığınız bu eğitim kariyer hedefiniz için oldukça iyi bir başlangıç olacaktır.

Üniversitelerin finans ve muhasebe ile ilgili bölümlerinden mezun olduğunuzu düşünelim. Bu durumda kariyer hedefleriniz için alabileceğiniz en doğru ücretsiz sertifikalı eğitimler finansal yönetim veya genel muhasebe  gibi eğitimler olacaktır. Bunun yanı sıra bu alanlardan  mezun olan kişilerin çoğunlukla şirketlerde yönetici pozisyonuna oynadığını düşünürsek liderlik eğitimi almak da bu alanda katkı sağlayacaktır.

İletişim Alanında Ücretsiz Sertifikalı Eğitimler

Her ne kadar ücretsiz sertifikalı eğitimler alırken kendi mesleğiniz ve alanınıza yönelmeniz gerekir desek de hangi meslek grubunda olursanız olun mutlaka almanız gereken ve size her alanda katkı sağlayacak olan eğitimler iletişim eğitimleri olacaktır. Kendinizi doğru ve etkili bir biçimde ifade edebilmenizi sağlayan iletişim becerileri, aynı zamanda karşınızdaki insanları da daha doğru bir şekilde dinlemenizi ve anlamanızı kolaylaştıracaktır. 

İletişim becerilerinizin gelişmiş olması hangi alanda çalışıyor olursanız olun sizi ön plana çıkaran bir faktördür. Özellikle iş görüşmeleri sırasında deneyimi çok fazla olan ya da üniversiteden derece ile mezun olan birçok aday kendini ve sahip olduğu becerileri yeterince ifade edemediği için elenirken etkili iletişim stratejileri ve beden dili kullanımı konusunda başarılı olan adaylar ilk tercihler arasında yer almaktadır.

Ücretsiz sertifikalı eğitimler alarak kişisel gelişim ve kariyer hedefleriniz doğrultusunda yeni yetkinlikler kazanmaya karar verdiyseniz uzman eğitimci kadrosu ve nitelikli eğitimleri ile İstanbul İşletme Enstitüsünde bulunan online eğitimleri inceleyin. Evinizin rahatlığında ister canlı derslere katılarak ister ders tekrar videolarını izleyerek eğitim alabilir ve sınavı geçtiğiniz takdirde sertifika almaya hak kazanabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!