Close
Mobil Menu Bars

Ücretsiz Photoshop Dersleri

14 Nisan 2020, 2090 defa okundu.
Ücretsiz Photoshop Dersleri
photoshop dersleri, photoshop nedir, online photoshop dersleri, photoshop programı, fotoğraf düzenleme, grafik tasarım

Photoshop dersleri hakkında konuşmadan önce “Photoshop nedir?” ve “Ne işe yarar?” sorularına açıklık getirelim. Çünkü photoshop programını anlamak ve programın yapabileceklerinden haberdar olmak size, programı neden öğrenmeniz gerektiği konusunda ışık tutacaktır. Bu nedenle işe önce Photoshop’u tanımakla başlayalım. Photoshop, gelişmiş yetenekleri olan fotoğraf işleme ve düzenleme programıdır. Photoshop, fotoğraftaki renk bilgileri üzerinde işlemler yaparak resmi tekrar biçimlendirmenize olanak sağlamaktadır. Örneğin beyaz rengi az olan bir piksele beyaz renk ekleyerek resmin parlaklığını arttırabilirsiniz. Ya da resmin piksellerini biraz daha genişleterek resmin büyüklüğünü değiştirebilirsiniz. Bunlar sadece basit birkaç örnek. Bunun gibi daha birçok işlemi photoshop programıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Yani aslında photoshop için fotoğraf düzenleme editörü de diyebilirsiniz. Akıllı telefonların bugün geldiği noktayı düşünürsek Photoshop’un temel fotoğraf düzenlemelerine birçoğumuz aşina sayılırız. Çünkü akılı telefonlarda, resmin renk tonlarıyla oynama, resmi siyah beyaz yapma ya da kesme gibi birçok işlemi yapabilmekteyiz. İşte Photoshop, bu basit mobil uygulamaların kat kat fazlasını profesyonelce yapmanıza olanak sağlayan bir yazılım harikasıdır.

photoshop dersleri, photoshop nedir, online photoshop dersleri, photoshop programı, fotoğraf düzenleme, grafik tasarım

Photoshop, dünyanın en gelişmiş grafik tasarım ve dijital görüntüleme yazılımlarından en popüleridir. Özellikle bu program, dijital çalışmalarına renk katmak ve hayallerindeki grafik çalışmalarını gerçeğe dönüştürmek isteyen birçok grafikerlerin öncelikli tercihi olmaktadır. Fotoğrafçılık, grafik tasarım, web geliştiricileri ve  video editörlüğü gibi meslek alanından birçok kişi grafik işleri için Photoshop dersleri alarak programı profesyonel kullanmaktadır. Kullanıcılarına sunduğu kolaylıklar, profesyonelliği ve sürekli yenilenen özellikleriyle Photoshop kullanıcıların gözdesi olmaya ilk çıktığı günden bu yana devam etmektedir.

Photoshop Nedir?

Photoshop, şimdiye kadar geliştirilmiş en kapsamlı grafik ve fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Photoshop programıyla dijital ortamda depolanmış fotoğrafları düzenleyebilirsiniz. Yıllar geçtikçe Photoshop’un gelişmiş sürümlerine çok sayıda eklenti entegre edildi. Bu sayede artık photoshop’ta filtreler yardımıyla tek dokunuşla resminize çok farklı efektler verebiliyorsunuz. Yıllar önce bu uygulamalar çok zorken şimdi photoshop’ la bu uygulamalar çok kolay hale gelmiştir. Photoshop aralarında BMP, GIF, JPG, PCX ve TIF’in de yer aldığı neredeyse tüm fotoğraf formatlarını desteklemektedir.

Photoshop’un dosya biçimi, PSD, Photoshop Document, şeklindedir. Dijital çalışmaların yanı sıra photoshop aynı zamanda fiziksel fotoğrafları  içeri aktarma ve düzenleme konusunda son derece başarılı bir yazılımdır. Bu nedenle hobi amaçlı olarak photoshop kullanan sayısı da oldukça fazladır. Photoshop programını, benzerleri arasında öne çıkaransa kuşkusuz katmanlı çalışma sistemini en iyi benimsemiş yazılım olmasıdır.

photoshop dersleri, photoshop nedir, online photoshop dersleri, photoshop programı, fotoğraf düzenleme, grafik tasarım

Katmalar arasında yapılan aramalar, kilitlemeler, maskeler ve daha birçok özellik sayesinde kullanıcılar çok yönlü çalışma prensibine kavuşabiliyor. Katmanlar sayesinde istenmeyen değişikler kolayca eski haline dönüştürülebiliyor. Az çok tahmin edeceğiniz üzerine Photoshop ile fotoğraf üzerinde düzenleme yapılırken birçok işlem üst üste gerçekleşmektedir. Bu işlemlerin karışmaması ve gerektiğinde kolayca müdahale edilebilmesi katmanlar sayesinde mümkün olmaktadır. Bu sayede yapılan çalışmalarda yüksek başarı elde edilmesi de kolaylaşmaktadır.

Otomatik kayıt ve renkler konusunda sunduğu esnek yapısı, kolayca özelleştirilebilir ve otomatikleştirilebilir sistemi sayesinde kullanıcılarına en ideal grafik çalışma ortamını sunmaktadır. Bu da Photoshop programını benzerleri arasında grafik tasarım bölümü öğrenci ve çalışanları için de vazgeçilmez kılmaktadır. Ayrıca günümüzde özgün ve yaratıcı fotoğraflara olan ihtiyaç ise giderek artmaktadır. Özellikle sosyal medya ve e-ticaret siteleri ve tüm web dünyası fotoğraflarla beslenen platformlar haline gelmiştir. Profesyonel ve farkındalık yaratan fotoğraflara olan bu açlık, uzun yıllar Photoshop’un saltanatının süreceğinin bir işaretidir. Dijital çağın açtığı yeni iş kapılarında yine photoshop bilmek bir ayrıcalık sayılmaktadır. Bu nedenle birçok kişi photoshop dersleri almaktadır.

Photoshop Tarihçesi

photoshop dersleri, photoshop nedir, online photoshop dersleri, photoshop programı, fotoğraf düzenleme, grafik tasarım

Photoshop programının ortaya çıkma serüveni 1987 yılına dayanmaktadır. İlk olarak 1987 yılında, Michigan Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Thomas Knoll tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Thomas Knoll aslında bu programı, bir okul ödevi olarak hazırlamıştır. Ancak program ile yapılabilecekleri görenler onu, kurumsal şirketlerle görüşmesi konusunda yönlendirmiştir. Bu programının ilk sürümünün adı DISPLAY’ dir.

Yazılım ilk zamanlar Macintosh Plus üzerinde monokrom ekranda, siyah - beyaz resimleri düzenlemeye yarıyordu. Daha sonra Adobe tarafından bu programın yazılım lisansı alınarak Photoshop programının ilk sürümü oluşturuldu. Bugünün yazılım ve bilişim dünyasında aranan bir program olan Photoshop Günümüze kadar bu programın birçok sürümü kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur. Programın özelliklerine sürekli yenilikler eklenmeye ve yapısı ise geliştirilmeye devam etmektedir. Bu sebeple photoshop programı için alternatif fotoğraf düzenleme programlarından her zaman bir adım önde olduğu söylenebilir.

Photoshop Dersleri Online Nasıl Alınabilir?

İstediğiniz grafik çalışmalarını gerçeğe dönüştürmek ve Adobe Photoshop’u etkin olarak kullanmak için elbette alanında uzman birisinden photoshop dersleri almak işinizi hızlandıracaktır. Eğer zaman ve mekan tasarrufu yapmak isterseniz Enstitü bünyesinde verilen ücretsiz photoshop eğitimi için online kayıt yaptırabilirsiniz. Böylece bir hafta sürecek olan ücretsiz photoshop dersleri ile bu programa hızlı ve verimli bir başlangıç yapabilirsiniz.

photoshop dersleri, photoshop nedir, online photoshop dersleri, photoshop programı, fotoğraf düzenleme, grafik tasarım

Bunun için ihtiyacınız olan akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar ve bunun yanında aktif internet bağlantısı. Ayrıca süreç sonunda başarılı olursanız uluslararası geçerliliği de olan sertifika almaya da hak kazanacaksınız. Photoshop biliyor olmanız ise dijital süreçlere daha kolay uyum sağlamanızı sağlayacak, özgeçmişinizde bu sertifikanın bulunması birçok farklı iş fırsatının kapılarını size açabilir. Değişen pazarlama anlayışı günümüzde basılı materyallere olan ihtiyacı arttırmıştır. Bu süreçte Photoshop ile görsel tasarım dünyasına adım atarak kendinize yeni bir yol çizebilirsiniz. Dijital dünyanın şaşalı görselliği uzun yıllar fotoğraf üzerine yoğunlaşacaktır. Bu nedenle Photoshop kullanmayı bilmek, uzun yıllar insanlara ayrıcalık katacaktır. Üstelik uzaktan eğitim photoshop dersleri sayesinde bu ayrıcalığı CV’nize eklemeniz de artık çok kolay. Ayrıca Adobe'nin hareketli grafikler hazırlamanıza olanak tanıyan Adobe After Effects programının ücretsiz eğitimi ile anmasyonlu grafikler hazırlamayı da öğrenebilirsiniz.

Enstitü Photosop dersleri içeriğinde neler öğreneceksiniz?

photoshop dersleri, photoshop nedir, online photoshop dersleri, photoshop programı, fotoğraf düzenleme, grafik tasarım

 • Photoshop’un ne olduğunu, nereden indirip nasıl kullanacağınızı
 • Araçlar ve menülerin nasıl kullanılacağını
 • Fotoğrafların Photoshop'da nasıl açılıp düzenlemelerin nasıl kaydedileceğini
 • Tasarım için boş şablonlar nasıl oluşturmayı
 • Photoshop da bulunan seçim araçların hangi durumlarda ve nasıl kullanılacağını
 • Katmanın ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını
 • Fotoğraf ve tasarımlarda rengin nasıl değiştirileceğini
 • Bir fotoğrafın nasıl siyah beyaz yapılabileceğini
 • Bölgesel düzenleme için fırça ve maske nasıl kullanılır ve fırça ayarları nasıl yapılır uygulamalı olarak işleyeceğiz
 • Fotoğraf da istenmeyen objeleri nasıl ortadan kaldırabileceğini
 • Arayüz, paneller ve araçların Kullanımı hakkında genel bilgileri
 • Katmanlar ile nasıl çalışılacağını
 • Boyama, renklendirme ve fırça ayarlarını
 • Maskeleme ve RAW fotoğraf düzenleme tekniklerini
 • Kullanımda büyük kolaylık sağlayan photoshop kısa yollarını öğreneceksiniz.

Photoshopla Neler Yapılabilir?

Photosop, her türlü tasarlama ve düzenleme ihtiyacını karşıladığı için kullanıcı kitlesi oldukça geniştir. Photoshop ile yapılabilecekler sizin teknik bilginiz ile hayal gücünüzün birleşimine bağlıdır. Photoshop dersleri almış olmanız hiç kuşkusuz size büyük bir avantaj kazandıracaktır. İşte photoshop ile başlıca yapılabilecekler:

photoshop dersleri, photoshop nedir, online photoshop dersleri, photoshop programı, fotoğraf düzenleme, grafik tasarım

 • Film, tiyatro, konser gibi etkinlikler için dikkat çekici afişler hazırlanabilir.
 • Fotoğrafın boyutunu küçültme, parlaklığını arttırma, istenmeyen bir görüntüyü resmin içerisinden kaldırma, kontrastını arttırma, bulanıklığını giderme, resme persfektif kazandırma gibi daha birçok uygulama
 • Renkler ve efektlerle çalışarak sıradan fotoğrafları, etkileyici bir hale dönüştürebilirsiniz.
 • Rötuş, onarım, kolaj, fotomontaj gibi uygulamalar yapabilirsiniz.
 • Fotoğraf düzenlemelerinin yanı sıra illüstrasyon, poster, özel çizimler, reklam hazırlama, logo ve web tasarımları yapabilirsiniz.
 • Aynı zamanda 2B ve 3B görüntü değişikliği ve birleştirmesi, video düzenlemesi ve görüntü analizi için sunduğu çeşitli araçlardan faydalanabilirsiniz.
 • HDR ve panoramik resimler oluşturabilirsiniz.
 • Dilerseniz vektörel çizimler yapabilir, özgün tasarımlar ortaya çıkararak bunları baskı yaptırabilirsiniz.
 • Logo tasarımı yapabilirsiniz.

Photoshop nedir?

Photoshop, gelişmiş yetenekleri olan fotoğraf işleme ve düzenleme programıdır. Photoshop, fotoğraftaki renk bilgileri üzerinde işlemler yaparak resmi tekrar biçimlendirmenize olanak sağlar. Bir nevi profesyonel fotoğraf editörüdür.

Online photoshop dersleri almak mümkün mü?

Dijital dünyanın sunduğu nimetlerden biri de online eğitimdir. Enstitü bünyesindeverilen photoshop eğitimine katılabilirsiniz. Eğitim süresi bir haftadır ve süreç sonunda uluslararası geçerli sertifika verilmektedir.

Photoshop öğrenmenin avantajları nelerdir?

Eğer iş arayışındaysanız size; grafik tasarımcı, web editörü tarzında yeni iş kapıları açabilir. Bunun dışında iş kariyerinize yardımcı olabilir. Ya da tamamen hobi amaçlı hayatınıza renk katabilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Tuba UYAR 1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!