Close
Mobil Menu Bars

Ücretsiz İşaret Dili Kursu İstanbul 2019

09 Eylül 2019, 3822 defa okundu.
Ücretsiz İşaret Dili Kursu İstanbul 2019
işaret dili, işaret dili kursu, online eğitimler, ücretsiz işaret dili kursu,

Beş önemli duyudan biri olan duyma duyusu, iletişimin en önemli konusudur. Duymadan konuşmak veya söyleneni anlamak imkansızdır. Duyma duyusunu kaybetmiş insanlar için işaret dili kursu, dünya ile iletişime geçmenin en pratik yoludur. Bu dili öğrenmek için online eğitim programlarını tercih etmek yeterlidir. İstediğiniz zaman istediğiniz yerde bu eğitimi alabilirsiniz. Online eğitimler için bilgisayar, tablet ve telefon yeterlidir. Bunun dışında sınırsız internet eğitim kalitesi açısından önemlidir.

İşaret Dili Eğitiminin Artıları Nelerdir?

İşaret dilini bilmeyen engelliler, sosyal hayatta sorunlarla karşılaşıyor. Öncelikle dış dünya ile irtibatı kesiliyor. İstek ve arzularını tarif edemiyor ve anlatmak istediği konuyu anlatamıyor. İşaret dili kursu eğitimi sayesinde bu sorun ortadan kalkıyor. İşitme engellilerle anlaşmayı kolaylaştıran bu dil sayesinde, duyma problemi yaşayan vatandaşlarla iletişim kurulabilir. Onların ihtiyaçları karşılanabilir ve istekleri yerine getirilebilir. Bu faydalı dil eğitimine katılarak sertifika alabilirsiniz. İşaret dili kursu sertifikası, resmi kurumlarda geçerli bir belgedir.

İşaretlerle Anlaşabilmek İçin İşaret Dilinin Kurallarını Öğrenmelisiniz

İşitme yetisini kaybetmiş engelliler için tasarlanan bu dil, el işaretlerinin yanı sıra yüz mimiklerini ve vücut dilini de kapsıyor. Bu dilde her kelimenin bir hareketi vardır. Bu hareketleri öğrendiğiniz zaman işitme engelli birisiyle rahatlıkla anlaşabilirsiniz. Bu dili öğrenen işitme engelli birisi, dış dünya iletişime geçebilir. İşaret dili kursu, bir tür zihinsel iletişim kursudur. Zihinde şekillenen kelimeler, iletişimi gerçekleştiriyor.

Her kelimenin karşılığında hareket, mimik veya vücut hareketi vardır. Karşılığı olmayan kelimeler ise harflerle gösterilir. Örneğin, ‘elma’ kelimesinin karşılığı yoksa, parmak hareketleriyle bu kelimenin harfleri tek tek gösterilir. Bu şekilde karşı tarafa ‘elma’ kelimesi iletilmiş olur. İşaret dili kursu programında Türk Alfabesinin bütün harfleri öğretilmektedir.

Yüz mimik hareketleri, beden hareketleri ve el hareketleri ülkelere ve hatta bölgelere göre farklılık gösterebilmektedir. Bölgesel el hareketleri o bölgede yaşayan işitme engelli olan insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle bölgenizde geçerli işaret dilini öğrenmelisiniz. Bu konuda uzman olan eğitim kurumları, bölgesel farklılıkları dikkat alarak eğitim vermektedir.  

Uzaktan eğitim programı dahilinde gerçekleştirilen işaret dili eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika ile ödüllendiriliyor. Kurs sonunda gerçekleştirilen sertifika sınavında katılımcıların elli ve üzeri puan alması gerekiyor. Bu puanı alan katılımcılar, TİD ( Türk İşaret Dili) temel seviye sertifikası alıyor. Bu sertifikayı alabilmek için bu konuda eğitim veren kurslara başvurmak yeterlidir.

İşaret Dili Kurs İşleyişi ve Programı Nedir?

Bu kategoride eğitim veren kurslar, uzaktan eğitim vermektedir. Uzaktan eğitimde mekan ve zaman sınırlaması yoktur. İstediğiniz zaman online eğitim derslerine istediğiniz yerden katılabilirsiniz. Uzaktan eğitimin diğer bir avantajı ise pekiştirme ve tekrar seçenekleridir. Anlamadığınız dersi tekrar tekrar seyredebilirsiniz. Ayrıca kaçırdığınız dersleri de yine online sayfadan takip edebilirsiniz.

Bu eğitimin amacı sadece işaret dili alfabesini veya hareketlerini öğretmek değildir. Kelime eğitiminin yanı sıra cümle kurma eğitimi de verilmektedir. Cümle kurmaya hangi kelimeden başlanması gerektiği, uzman eğiticiler tarafından birebir öğretilmektedir. Yüklemin ve öznenin kullanımı işaret dilinde farklıdır. Bu nedenle uzman bir eğiticiden eğitim almak gerekir.

Gerekli başvuruları yaptıktan sonra siteye giriş yaparak online eğitim dersleri takip edebilirsiniz. Kendinize ait şifreyi belirledikten sonra sayfaya giriş işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt esnasında siteye giriş yapmak için size bir şifre veriliyor. Bu şifreyi kullanarak sayfanıza girebilirsiniz. İsterseniz bu şifreyi değiştirebilirsiniz.

Bu Programda Hangi Dersler Veriliyor?

 • İlk aşamada el hareketleri ile oluşturulan alfabe öğretiliyor. Bu alfabeyi öğrenmeden işaret dili kullanılamaz.
 • İkinci sırada Aile fertlerinin tarifi ve çevre ile ilgili nesnelerin tarifi bulunuyor.
 • Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı gibi zamanı bildiren kelimelerin yanı sıra saat ve tarih gibi konular yer alıyor.
 • Duyguların tarifi,
 • Eğitim kategorisinde, okul ve gereçler,
 • Ağaçlar, çiçekler ve diğer bitkiler,
 • Otomobiller, kamyonlar ve diğer taşıtlar,
 • Cansız varlıklar ve eşyalar,
 • Ana ve yan renkler,
 • Coğrafya ile ilgili bilinmesi gereken terimler,
 • Giyecekler ve yiyecekler,
 • Bileklik, saat, kolye, küpe ve benzeri takılar,
 • AVM alışverişi ve ekonomi ile ilgili terimler,
 • Türkiye’nin şehirleri,
 • Matematikle ilgili ve günlük hayatta kullanılan ölçüler,
 • Spor branşları ve sporun nasıl yapıldığı ile ilgili konular,
 • İnsan hareketlerini tanıtan fiiller,
 • Günlük çok kullanılan diyaloglar,
 • Sağlık dünyasında en çok kullanılan terimler,
 • Evde ve iş yerinde kullanılan eşyalar,
 • Dinle ilgili terimler ve sözcükler,
 • Meslekle ilgili çok kullanılan terimler,
 • Hukukla ilgili günlük hayatta kullanılan terimler,
 • Dünyadaki diğer ülkeler

Eğitim programının içeriğini oluşturmaktadır. Bu programın temel özelliği, basitten zora doğru hazırlanmış olmasıdır. Hazırlanan bu eğitim programı Milli Eğitim Bakanlığı onaylıdır. Online eğitim programı sonunda dijital sertifika veriliyor. Bu sertifika resmi kurumlarda ve birçok kategoride geçerlidir.  

Eğitim programının oluşumunda günlük hayatta en çok karşılaşılan konular ilk sırada yer alıyor. Eğitim sonunda kursiyer bu dili rahatlıkla kullanabilmektedir. Eğitim sonunda işitme engelli birisiyle rahatlıkla iletişim kurabilir.  

İşaret Dili Öğrenmek Ne Kazandırır?

Bu dili öğrenen işitme engelliler dış dünya ile anlaşmaya başlar. Bu dili öğrenen normal bir insan, işitme engeli olan kişilerle rahatlıkla anlaşır. Resmi kurumlarda işitme dili konuşabilen elemanlar öncelikle tercih edilmektedir. Tercümanlık ve diğer konularda iş başvurusu için işitme dili sertifikası zorunludur. Uzaktan işitme dili eğitimine katılmak suretiyle sertifika alabilirsiniz. Bu sertifika sayesinde resmi kurumlarda ve birçok özel kurumda iş bulabilirsiniz. Ayrıca engelli vakıflarında ve benzeri yardım kuruluşlarında da iş bulma imkanına sahip olabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!