Close
Mobil Menu Bars

Ücretsiz İngilizce Öğrenme

04 Aralık 2019, 3015 defa okundu.
Ücretsiz İngilizce Öğrenme
Ücretsiz İngilizce Öğrenme

İngilizce, günlük yaşamın adeta bir parçası haline gelmiştir. Nasıl mı? Dinlediğimiz müzikler, izlediğimiz yabancı dizi-filmler, oynadığımız dijital oyunlar genel manada İngilizce olarak karşımıza çıkmaktadır. Durum böyle olunca da İngilizce öğrenmek günlük yaşamımızı da kolaylaştıracaktır.

Ücretsiz İngilizce öğrenme imkanları sayesinde neyse ki İngilizce öğrenmek artık ulaşılması zor bir durum değil. Online ve uzaktan eğitim olarak desteklenen bu eğitimler, ücretsiz İngilizce öğrenme konusunda epey kolaylık sağlıyor. Ücretsiz İngilizce öğrenme yollarının ne olduğuna değinerek, İngilizce neden önemli? Neden İngilizce öğrenmek gerekir? sorularının yanıtını bulalım.

Ücretsiz İngilizce Öğrenme Yolları

İngilizce'de de anlaşılması güç karmaşık semboller ve karakterler yoktur. Esasen aynı alfabeyi kullanan Fransızca'da dahi, telaffuzu değiştiren belirli harflerde kullanılan birkaç vurgu vardır. Ancak İngilizce'de öyle değildir. Ücretsiz İngilizce öğrenme yolları çeşitlidir. Peki nelerdir?

Online eğitimler

Kursa gidecek vaktiniz yok mu? Kurslara para ödemek istemiyor musunuz? Akşamları iş-okul çıkışında kursa gitmek zor mu geliyor? O zaman online eğitimler sizin için en büyük avantaj. Ücretsiz İngilizce öğrenme için online eğitimler size önemli katkı sağlayacaktır. Bu katkıların başında hiç şüphesiz maddiyat olacaktır. Elimizin altında internet gibi bir nimet varken bundan faydalanmamak olmaz değil mi? 

Yabancı içerikler izlemek

İngilizce öğrenmek nasıl eğlenceli hale getirilir? Elbette bunlardan biri yabancı diziler ya da filmler izleyerek. Dil öğrenmenin en renkli ve eğlenceli yollarından biri olabilir. Hem bir şeyler izlemek hem altyazılardan takip etmek hem de kulak aşinalığı kazanmak için birebir. Ücretsiz İngilizce öğrenme için İngilizce film-diziler de bir seçenek olmalı.

Pratik yapmak

Yabancı sohbet uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Hem yeni kültürlerden insanlar tanımış hem de konuşma dilinizi geliştirebilirsiniz. İstikrarlı ve sabırlı olursanız zor bir şey yok. Yakın çevrenizdeki ve arkadaş çevrenizdeki insanları düşünün. İngilizce seviyesi iyi olan var mı? Belki bir randevu talep edip belirli günlerde görüşme planlayabilir ya da mesajlaşarak İngilizce pratik yapmanıza yardımcı olmasını rica edebilirsiniz. Bu kişi özellikle yakın çevrenizden olursa ikna etmeniz ve kendinizi rahat hissetmeniz daha olasıdır.

Online kaynaklar

Ücretsiz İngilizce öğrenme yollarından bir diğeri ise internet üzerinden e-kitap, e-makaleler okumak. Okumak elbette her zaman için gereklidir. Ancak konu dil öğrenme olunca adeta zorunluluk haline dönüşebiliyor. Çünkü seviyenize göre kitaplar okudukça ve o seviyeyi arttırdıkça dilin cümle kalıplarını görüyor, kafanıza yerleştiriyor ve böylece siz farkında olmadan öğreniyorsunuz.

Kitap okuma

Ücretsiz ingilizce öğrenme yollarından biri olan kitap okuma sayesinde kelimelerin cümle içerisinde kullanımını da görerek daha kolay bir şekilde kavrayabiliyorsunuz. Benim tavsiyem elbette fiziksel varlığı bulunan kitaplar okuyarak ilerlemeniz üzerinedir. Ancak konumuz ücretsiz İngilizce öğrenme olduğu için, internet üzerinden ücretsiz de erişilebilen e-kitap ve e-makale önerilerinde bulunuyorum.

Kelime kartları

Ücretsiz İngilizce öğrenme için elbette bireysel olarak hazırladığınız kelime kartları da önemlidir. Okuduğunuz içeriklerden, izlediğiniz filmlerden öğrendiğiniz yeni kelimeleri kelime defterinize detayları ile not edin (kelimenin anlamı, cümlede kullanımı, isim mi sıfat mı vb). Ardından bu kelimeleri her zaman elinizin altında bulunacak küçük kağıtlara yazın ve sık sık pratik yapın.

Podcast dinlemek

Ücretsiz podcastlerden yararlanabilirsiniz. Yolda giderken, çalışma arasında ilgi alanınıza göre dinleyebileceğiniz içerikler, kulak aşinalığınızı arttırmada önemli role sahiptir. Ücretsiz İngilizce öğrenme için hepimizin cebine kadar giren internetin sonsuz dünyasını iyi değerlendirmek gerekir.

İngilizce Öğrenme ve Faydaları

İngilizce öğrenmenin önemi ve yeri büyük. Öyle ki, yazımın başında belirttiğim gibi, günlük hayatta dahi öneme sahip hale gelmiştir. Peki İngilizce öğrenme neden önemlidir?

İletişim kurmada kolaylık

İnsanlarla anlaşmanın en önemli ve geçerli yolu hiç şüphesiz iletişimdir. Bunun için de karşımızdaki insanı anlayabilmek ve kendimizi de ifade edebilmemiz gerekir. Peki İngilizce öğrenme bunun neresinde? diye soracak olursanız da insanları anlamak yalnızca kendi dilimizden konuşanlar için geçerli değildir.

Türkiye’ye gelen yabancı bireylerle iletişim kurabilmek için ortak bir dil bilmek gerekir. Dünyada en yaygın diller arasında yerini alan İngilizce, ortak bir dil üzerinden anlaşma açısından geçerliliğe sahiptir. Özellikle metropollerde yaşayan bir bireyseniz, günlük yaşamda karşılaştığınız turistler ile anlaşabilmeniz için İngilizce öğrenme, önemli yere sahiptir.

Seyahat özgürlüğü

Yalnızca ülkenize gelenlerle değil, farklı ülkelere giden taraf siz olduğunuz zaman da İngilizce bilmek hayati bir meseledir. Çünkü en azından temel olarak kendinizi ifade edebilmeniz, derdinizi anlatabilmeniz açısından İngilizce gereklidir. Aksi halde en temel ihtiyaçlarınızı dahi ifade edemez, acil ve gerekli durumlarda kendinizi anlatamazsınız.

İngilizce dünyanın ikinci dilidir. Bu, İngilizce öğrenmenin istediğiniz yere seyahat edebilmeyi de son derece kolaylaştırdığı anlamına gelir. Örneğin, uçak duyuruları, tren tarifeleri, acil durum bilgileri ve sokak işaretleri, özellikle farklı bir alfabe türü kullanan ülkelerde, bu gibi önemli bilgiler genellikle İngilizceye çevrilir. Ayrıca, anadilinizi konuşan sizin gibi başka turistler bulamazsanız, İngilizce bilen birini bulabilir ve onunla rahatlıkla anlaşabilirsiniz.

Yeni kültürlerle tanışmak

Dil ve kültür birbirinden ayrı düşünülemez. Basitçe söylemek gerekirse, İngilizce bilmeniz, İngilizce konuşulan ülkelerde yaşayan insanları daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. İngilizce dilini bilmek, insanların nasıl düşündüklerini, yaşadıklarını ve çalıştıklarını daha iyi anlayabilmenizi sağlar. Bu sayede hem yeni kültürleri tanır hem de farklı düşünce biçimleri ile bakış açınızı ve vizyonunuzu geliştirirsiniz.

Kaynak zenginliği

İnternette bulunan farklı kaynak ve içeriklerin çoğu İngilizce dilinde yazılmıştır. Televizyon, gazete, dergi ve radyo gibi dünyanın en büyük haber bültenleri İngilizce olarak üretilmektedir. En sevdiğiniz filmlerden bazıları, TV şovları ve müzik muhtemelen İngilizce'dir. Dünyadaki herhangi bir uluslararası film festivaline gidin; tüm filmlerin İngilizce ya da İngilizce altyazılı olduğunu göreceksiniz. İngilizce, uluslararası medyanın ve sanatın dilidir ve bunları en iyi şekilde anlamak, idrak edebilmek istiyorsanız çevirilere güvenmeden, bugün öğrenebileceğiniz en güçlü dildir.

İş hayatında geçerlilik

İngilizce “iş dili” olarak anılıyor. Bunun sebebini tahmin etmek ve anlamak zor değil. Uluslararası bir 'iş insanı' olma gayeniz varsa, akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmeniz oldukça önemlidir. Uluslararası olarak yapılan işler, sıklıkla İngilizce ile yapılır. Türkiye'de ofisleri bulunan ve İngilizce konuşan çok uluslu şirketler olabilir. Buralarda çalışmak istiyorsanız ileri düzeyde İngilizce bilginizin olması gerekir. Yurtdışında yaşamayı ve çalışmayı düşünmüyorsanız bile, özgeçmişinizde 'İngilizce biliyor' ibaresi bulunması, iş hayatına daha kolay girmenizde önemli bir etkendir. İngilizce becerileri olan adaylar, mülakat sırasında bir adım önde olur. 

İş hayatı demişken, işveren demişken, İngilizce mülakat ihtimalinden bahsetmemek olmaz. Az önce belirttiğim gibi özellikle uluslararası şirketlerde çalışmak ya da İngilizce bilgisi muhakkak arayan bir firma ile iş görüşmesine gidecekseniz, mülakatınızın İngilizce olmaması gibi bir ihtimal düşünülemez. İngilizce yeterlilik bekleyen işverenler, seviyenizi ölçmek ve bu becerinizden emin olmak için sizi, İngilizce mülakata tabi tutacaklardır. 

Ücretsiz İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Ücretsiz İngilizce öğrenme için Enstitü sayfasını ziyaret edebilir, online eğitimlerden yararlanabilirsiniz.

Sertifikalı Ücretsiz İngilizce Öğrenme Mümkün mü?

İngilizce online eğitimi sonrasında uygulanacak pratik sınavdan başarılı olarak, sertifika almaya hak kazanırsınız.

Farklı Yabancı Dilleri Nereden Öğrenebilirim?

Enstitü’nün Yabancı Dil Eğitimleri sayfasından farklı yabancı dilleri ücretsiz öğrenebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!