Close
Mobil Menu Bars

Üç Boyutlu Görsellik: 3D Modelleme

28 Haziran 2019, 5756 defa okundu.
Üç Boyutlu Görsellik: 3D Modelleme
3d modelleme, modelleme, kişisel gelişim, animasyon, görselleştirme, autocad,

3D modelleme canlı ya da cansız herhangi bir varlığın bilgisayar ortamında çizim programları sayesinde gerçeğine uygun ölçülere bağlı olarak üç boyutlu hale getirilmesidir. 3Dimention basit anlamda derinlik olgusunu ifade eder. Yani 2 boyutlu çizimlerde X ve Y eksenleri varken 3 boyutlu çizimlerde X, Y ve Z eksenleri vardır. Bu sayede modellenen objenin enini, boyunu ve derinliğini görmüş oluruz.

3D Modelleme Ne İşe Yarar?

3D modelleme birçok farklı alanda kullanılabilmekte. Ülkemizde kanuni zorunluluğun da olması sebebiyle en yoğun olarak inşaat sektöründe mimari görselleştirme amacıyla kullanılmaktadır. 3D teknolojisinden önce yapımına başlanacak olan bir mimari projenin bitmiş halini elle perspektif çizimi yapılarak gösterilmeye çalışıldığını düşünürsek projenin tasarım detaylarının birebir görülmesini sağlayan 3D mimari modelleme günümüzde inşaat sektörünün vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Bir diğer yaygın 3D modelleme kullanımı da üretim sektöründedir. Üretimin neredeyse her aşamasında kullanılmaktadır. En küçük parçanın tasarımından, ürünün montajına kadar her adıma hakim olmayı sağlar. 3D modelleme üretimden önce detayların görülmesini sağladığından ve aksaklıkların büyük ölçüde önüne geçtiğinden üretim sektörü için de oldukça önemli bir yerdedir. Bu sektörlerin yanı sıra tasarım, film, reklam, oyun ve animasyon gibi çeşitlendirilebilecek birçok alanda 3D modelleme kullanılmaktadır.

3D Modelleme Nasıl Yapılır?

3D modelleme kullanım alanına göre değişiklik gösteren birçok farklı özellikte program kullanılarak yapılır. Bunların başlıcaları şunlardır;

  • AutoCad ( 2D & 3D mimari projeler, endüstriyel ürün tasarımı, mekanik dizayn, makine, otomasyon )
  • 3DS Max ( 3D genel modelleme, karakter modelleme, ürün tasarımı ve görselleştirme, animasyon, oyun )
  • Maya ( Karakter modelleme, ürün tasarımı ve görselleştirme, animasyon, film, oyun )
  • Solidworks ( 3D endüstriyel ürün tasarımı, mekanik dizayn, mobilya, otomasyon )
  • Catia ( 3D endüstriyel ürün tasarımı, mekanik dizayn )
  • SketchUp ( 3D Mimari modelleme, ürün tasarımı, peyzaj, mobilya )
  • Cinema4D ( Animasyon, sinema, film, görsel efekt )
  • Rhino ( 3D Mimari modelleme, endüstriyel ürün tasarımı, otomotiv, takı tasarımı, deniz araçları tasarımı )
  • Blender ( 3D genel modelleme, animasyon, oyun )

Bunların yanında ek yazılım ve eklentilerle birlikte kullanılabilecek 3D modelleme programları da mevcuttur.

Nereden Başlanır?

3D modelleme yapmaya başlarken amaca uygun program üzerine yoğunlaşılabilmesi için öncelikle hangi alanda kullanılacağına karar verilmesi gerek. Örneğin mimari alanda kullanılacaksa mimari modellemeye uygun programlardan biri seçildikten sonra ilk olarak programın arayüzü ve temel özellikleri hakkında fikir sahibi olmak lazım. 

Bunun için de internet ortamında bir çok eğitici video bulunabilir. Ek olarak özel eğitim setleri sayesinde daha sağlıklı bir öğrenme süreci de geçirmak mümkün. Programın temel çalışma prensibi hakkında bilgi sahibi olunduktan sonra basit tasarımlarla başlanıp bolca pratik yapılırsa bilgiler daha kalıcı hale gelir. 

3D modelleme yapmak sabır, özveri ve zaman isteyen kendi içinde bir çok adımdan oluşan bir iş. Aceleci davranıp karmaşık modellerden başlamak ve her adımı bir anda öğrenmeye çalışmak karışıklığa yol açabilir. Bunun yerine daha sade modellerden başlanırsa ve adım adım ilerlemeye özen gösterilirse başarılı olma olasılığı da artacaktır.

Sonuç Olarak

3D modelleme her ne kadar zor bir iş olsa da günümüzde çok farklı alanlarda kullanılmakta olduğundan bir çok alternatife sahip iş kolları arasında bir firmaya bağlı olarak yapılabileceği gibi freelance olarak da yapılabilir. 3D modelleme aşamasından sonra detaylandırma ve pazarlama adımları için Look And Feel tarzı reklam ajanslarından destek alınabilir. Bu da yapılan işin daha kurumsal bir vizyona sahip olmasını sağlar.

Öğrenmek için yeteri kadar özveri, sabır ve istek gösterilirse hangi amaçla yapılırsa yapılsın 3D modelleme kişisel gelişim eğitimleri açısından kişiye önemli bir getiri sağlar.

Yazar: Derya Yamanlı

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Okan Kengil
13 Aralık 2019
5.0

3D modelleme ilgi alanım. Bu alanda eğitiminizi sabırsızlıkla bekliyorum.