Close
Mobil Menu Bars

Türkiye’deki İnsan Kaynakları Yönetimine Bakış

03 Kasım 2014, 2731 defa okundu.
Türkiye’deki İnsan Kaynakları Yönetimine Bakış
Türkiye’deki İnsan Kaynakları Yönetimine Bakış

Türkiye’de dünyada olduğu gibi profesyonel bir insan kaynakları yönetiminden ne yazık ki çoğu zaman bahsetmek mümkün olmuyor. Bunun hem yönetsel hem de kariyer anlamında bazı nedenleri olsa da insan kaynakları yönetimi alanında yenilenme hareketi şart. Örneğin çoğu zaman Türkiye’de insan kaynakları yönetimi ile personel işleri aynı kefeye koyulabilmektedir. Diğer yandan geleneksel bir toplum yapımız olduğundan dolayı da çoğu İK stratejisine şirket çalışanları ayak uyduramayabilmektedir.

İnsan Kaynakları Alanında Neler Yapılmalı?

Peki, değişimi başlatmak için neler yapılmalı? Bu sorunun cevapları çok önemli olacak. Türkiye’de insan kaynakları yönetimi ve değilmesi gerekenler;

  1. Türkiye’nin kültürel bir toplum yapısı olduğu göz ardı edilmeden küresel yöntemler ve yerel arasında denge sağlanarak İK politikaları kabul ettirilmelidir.
  2. Dünyada olduğu gibi kaliteli eğitim veren kurumların sayısı arttırılmalı ve eğitimlere devam sorunu çekenler için kaliteli online eğitim programları oluşturulmalıdır.
  3. İnsan kaynakları yönetiminin sadece personel yönetimi olmadığının bilincine varılmalı, bunun için gerekirse online eğitimden yararlanılmalıdır.
  4. İK alanında mevcur yasal mevzuata kesinlikle uyulmalı yasaları çiğneme uğruna gelenekçilik kesinlikle terkedilmelidir.

İnsan Kaynakları Yönetimini Geliştirebilmek İçin Yapılması Gerekenler Neler?

İnsan kaynakları yönetiminin amacı, çalışanlara gerekli değeri vererek onları önemli bir kaynak olarak görmek, çalışanların memnuniyetleri ve motivasyonlarını yükselterek var olan potansiyellerini açığa çıkarmak ve performanslarını her zaman geliştirmektir. Yukarıda bahsedildiği şekilde, insan kaynakları yönetimi alanında geliştirici ve ilerlemeye yönelik adımlar atılabilmesi için, aşağıdaki hususlar mutlaka dikkate alınmalıdır:  

  • Şirketin amacı doğrultusunda insan kaynaklarından en verimli bir şekilde yararlanılmalıdır, 
  • Çalışanların tüm gereksinimleri karşılanarak; motivasyonları, mutlulukları ve işlerinden zevk almaları sağlanmalıdır, 
  • Şirketler çalışanlarının mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak için online eğitim programlarından mutlaka yararlanmalı ve bu nitelikteki eğitimleri çalışanlarına aldırmalıdır, 
  • Şirketlerin kuruluş amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için, insan kaynakları yönetimine gereken önemin verilmesi ve sağlam bir şirket kültürünün oluşturulması gereklidir. 

İnsan Kaynakları Yönetiminde Başarı, Çalışan Faktörünün Doğru Değerlendirilmesi ile Mümkün,  

Toplum yapımızda mevcut olan ekonomik, kültürel, sosyal ve teknolojik tüm gelişmeler, insan ve çalışan aktörünün önemini arttırmakta ve çalışanların işlerine karşı olan tutumlarını ve bakış açılarını etkilemektedir. Çalışanların eğitim düzeylerinin yükselmesi ve artan teknolojik gelişmelerle birlikte, farkındalıkları ve işlerinden beklentileri de artmaktadır.

Şirketi kurulmasında, yönetilmesinde ve üretim süreçlerinin yürütülmesinde vazgeçilmez bir kaynak durumunda olan çalışan faktörü, en iyi biçimde değerlendirilmelidir. Şirketler, gereken nitelikteki personeli işe almak, yetiştirmek ve performanslarını arttırmak için en üst düzeyde çaba göstermelidir.

Bunun yolu ise, etkili bir insan kaynakları yönetimini benimsemek ve uygulamaktan geçmektedir. Etkili bir insan kaynakları yönetiminin sonuçları ise; çalışanların yüksek performansa sahip olması, süreçlerde ve ürünlerde kalite, iş tatmininin ve motivasyonun artması ve sürekliliği olan bir gelişme ivmesinin yakalanması şeklinde karşılığını bulmaktadır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Şule Direk
16 Aralık 2019
5.0

İnsan kaynaklarını yönetiminin, işverenin çalışan motivasyonunu üst düzdeyde tutması gerekir. Yoksa çalışanlar hem mutsuz hem verimsiz olur