Close
Mobil Menu Bars

Türkçenin Kullanımı ve Diksiyon Eğitimi

02 Aralık 2019, 2478 defa okundu.
Türkçenin Kullanımı ve Diksiyon Eğitimi
Türkçenin Kullanımı ve Diksiyon Eğitimi

Yeni bir dil öğrenmek ya da mevcut ana dilimizin tüm kurallarına hakim olabilmek pek kolay sayılmaz. Çünkü öğrenilmesi gereken unsurlar çeşitli ve sonsuzdur. Ancak Türkçenin kuralları hiçbir dilin olmadığı kadar kolay ve yalın kurallara sahiptir. Diğer dillere nispeten sağladığı kolaylık bizi yanıltmasın. Dilimizin kurallarını öğrenmek ve dilimizi doğru bir biçimde kullanabilmek önem arz etmektedir.

Türkçenin Kullanımı Nasıl Olmalı?

Dil, adete bir ekmek gibi, bir su gibi günlük yaşamımızın önemli bir gereksinimidir. Dile gereken önemi vermek, en iyi şekilde öğrenmek gerekir. Hayatta en önemli temel ihtiyaçlarımızdan biri olan dil; insanlarla olan iletişimimiz için son derece hayatidir. Çünkü insanlarla, fikirlerle, nesnelerle, sosyal çevremizle aramızdaki en önemli iletken dildir. Türkçenin, eklemeli bir dil olmasından dolayı ek sistemini iyi tanımak gerekmektedir. Çünkü bu ekler, önemli görevlere sahiptir. Dilimizi etkin kullanabilmek ve etkili bir anlatıma ulaşabilmek için ek sistemini son derece iyi öğrenmemiz gerekmektedir.  Örnek vererek daha anlaşılır kılmak gerekirse, "bul-u-n-du" ya da "gül-ü-n-dü" sözcüklerindeki "n" ekinin veya "Görüldü" veya "tutuldu" sözcüklerindeki "l" ekinin görevini doğru tespit edemememiz olasıdır.

Doğru ve güzel Türkçenin kullanımı için ilk şart, bu ek sistemini en iyi şekilde bilmek, öğrenmektir. Türkçeyi doğru biçimde kullanabilmek ve güzel bir şekilde ifade edebilmek isteyen kişilerin üzerinde durması gereken bir diğer konu ise, Türkçenin eylem sistemidir. Türkler, hareketli ve aktif bir millet olduğundan dolayı, Türkçe de eylem açısından oldukça zengindir. Öte yandan, son derece kolay ve kurallı bir çekim sistemine sahip olduğu görülmektedir. Ancak buna karşılık, ad soylu sözcüklerimiz daha az sayıdadır. 

Fiiller Türkçenin Temelini Oluşturur

Fiilleri, fiil yapım eklerini, fiil çekim sistemini, yardımcı fiilleri, fiilimsileri yani bağ fiilleri ve sıfat fiilleri gerektiği gibi tanımadan Türkçeyi doğru biçimde kullanabilmek mümkün değildir.  Türkçe, son derece renkli bir dildir. Yabancı uzmanlar, Tükçe dilinin bu özelliğini sık sık vurgulamışlardır. Türkçeye bu özelliğini veren deyimler ve atasözleridir. "Burun kıvırmak, gözü arkada kalmak, daldan dala konmak, dört elle sarılmak" gibi deyimler gözlerimizin önüne gerçekten de renkli tablolar sermektedir.

Türkçenin inceliklerini öğrenmek ve onu en doğru biçimde kullanmak isteyenlerin Türkçe deyimleri, atasözlerini, türküleri, manileri, bilmeceleri incelemeleri gerekir. Türkçenin henüz dil bilgisi kitaplarına geçmemiş bütün güzelliklerini, bütün kurallarını onlarda bulabilirsiniz. Türkçenin inceliklerini öğrenmenin diğer bir yolu klasik eserlerimizi okumaktır. Bilim alanında en yeni kitapları okuyabilir, sanat alanında ise başyapıtları tercih edebiliriz.

İsim tamlaması, Türkçeyi doğru kullanmak isteyenlerin üzerinde en fazla duracakları alanlardan birisidir. Bu, herkesin bildiği basit bir konudur. Bununla birlikte tamlamalar bizi en sık yanıltabilen alanların başında yer alır. İsim tamlaması uzadıkça ve diğer söz gruplarını içine aldıkça, konuşmacı hatta dinleyici olarak bize sorunlar çıkarabilir. İsim tamlamalarına hakim olmak önemlidir. Tamlamalara hakim olan bireyler, Türkçede kolay kolay yanlışlık yapmaz.

Türkçenin inceliklerini öğrenmek ve onu doğru şekilde kullanmak isteyenlerin Türkçe deyimleri, atasözlerini, türküleri, manileri, bilmeceleri incelemeleri gerekir. Türkçenin henüz dil bilgisi kitaplarına geçmemiş bütün güzelliklerini, bütün kurallarını onlarda bulabilirsiniz. Türkçenin inceliklerini öğrenmenin diğer bir yolu klasik eserlerimizi okumaktır. Bilim alanında en yeni kitapları okuyabilir, sanat alanında ise başyapıtları tercih edebilirsiniz.

Hayatımızda Türkçenin Kullanımı

İnsan, sosyal bir varlıktır. Bulunduğu ortamda diğer insanlarla etkileşim içerisinde olur, iletişim kurar. Bu iletişimi etkin kılmak ve Türkçenin kullanımı bireysel açıdan kendimizi doğru şekilde ifade edebilmek için önemlidir. Hem sosyal hayatta hem de kariyer hayatımızda önemli yere sahiptir. Sosyal hayatta insanlara kendimizi ifade ederken daha anlaşılır oluruz. Ses tonumuz, telaffuzumuz, kelimeleri kullanış biçimimiz gibi pek çok unsur, Türkçenin kullanımında önemli yere sahiptir. Ses tonumuzu iyi ayarlayabilmek, hissettiğimiz duyguları dışa doğru biçimde yansıtabilmeye yardımcı olurken telaffuzlarımız ise anlatmak istediğimiz konuda, sözcükleri en iyi biçimde ifade edebilmeye yardımcı olur. 

Türkçenin kullanımı iş yaşamında ve kariyer hayatında ise yine pek çok durumda bize yardımcı olur. Diksiyon eğitimi sayesinde karşımızdaki insanları, doğru biçimde kullanılan Türkçenin kullanımı ile etkileyebiliriz. Nasıl mı? Doğru bir diksiyon ile insanlar tarafından daha anlaşılır ve daha saygın bir birey oluruz. İş hayatında doğru Türkçenin kullanımı ile ilgili örnek vermek gerekirse örneğin son derece önemli bir toplantıdasınız. Kendinizi iyi biçimde ifade etmeniz ve ortaklık teklifi ettiğiniz şirketin yönetim kurulunu etkilemeniz gerekiyor. Doğru Türkçenin kullanımı ve diksiyon ile bu durumun üstesinden kolaylıkla gelebileceksiniz. 

Diksiyon Eğitimi ve Önemi

Toplumumuzdaki genel kanıya göre, güzel ve etkili konuşabilmek eğitim ile değil, doğuştan kazanılan bir yetenektir. Ancak kekemelik, pelteklik gibi çeşitli konuşma bozukluklarının dahi konuşma terapisi ile düzeltilebildiği göz önünde bulundurulduğunda, bu genel düşüncenin yanlış olduğu anlaşılmaktadır. Doğduğumuz andan itibaren dünyayı, çevremizi, ailemizi gözlemlemeye başlarız. Yakın çevremizin ve ailemizin kullandığı dili duyarız ve konuşmaya dair ilk özellikleri bu aşamada ediniriz. Türkiye'nin yedi bölgesi olmasına rağmen çok sayıda farklı üslup kullanılması bundan kaynaklanmaktadır. Herkes, ailesinin ve en yakın çevresinin konuşmalarına ve diline alışır.

Hemen hemen her dilde olduğu gibi, Türkçe’de de standart bir ağız bulunur. "İstanbul ağzı" olarak bilinen bu ağız, yıllardan beri süregelmiş ve genel anlamda geçerliliğini korumaktadır. Diksiyon eğitimi almış ya da Türkçenin kullanımı konusunda kültürel anlamda bilgi ve bilinç sahibi olan her bireyin kendi anadilini, anadilinin standart konuşma kuralları ile bilmesi ve alt kuşaklara aktararak örnek olması gerekmektedir.

Diksiyon eğitimi, yalnızca standart konuşma kurallarının öğretildiği bir eğitimden ibaret değildir. Doğru nefes kullanımı, akıcı ve etkili konuşabilme, doğru telaffuz gibi kriterleri de içermektedir. Örneğin doğru nefes kullanımı, stres gibi günlük yaşamın yaygın bir problemi ile de başa çıkabilmemize yardımcı oluyor. Diksiyon Eğitimi sayesinde doğru bildiğimiz yanlışları, hatalı telaffuzları öğrenerek dilimizi en iyi şekilde öğrenebiliriz. Türkçenin kullanımı ve diksiyon eğitimi ile Türkçeyi daha doğru kullanabiliriz.Öte yandan; etkileme sanatını öğrenmek, sesini doğru ve etkili şekilde kullanmak, nefesini kontrol etmeyi öğrenmek isteyen herkes bu eğitimden faydalanmalıdır.

Kısacası diksiyon eğitimi, her bireyin kaliteli bir iletişim kurabilmesi için gereklidir. Eğitimlerin sonunda uygulanan pratik sınavdan başarılı olmanız durumunda da sertifika almaya hak kazanabilirsiniz. Diyafram nefesi dediğimiz nefesin nereden alındığını, nasıl kullanıldığını, nasıl verilmesi gerektiğini diksiyon eğitimi ile kontrol edebilir ve öğreniriz. İfade etmek istediğimiz sözcüklerin etkili olabilmesi için bazen sesimizi farklı tonlarda kullanırız. Sesimizi, kibar olmak için daha yumuşak, etkili olabilme düşüncesiyle daha yüksek şiddette kullanırız. Ses, kişinin kendine duyduğu güvenin yansımasıdır. Sesi etkili kullanmak ve Türkçenin kullanımı hakkında doğru bilgiler edinmek, eğitim ile mümkün.

Diksiyon Eğitimini Nereden Alabilirim?

Enstitü tarafından verilen iletişim eğitimlerinden faydalanabilir, çevrenizde önemli bir saygınlık edinebilirsiniz. Üstelik online eğitim olarak verilen iletişim eğitimlerine, aktif internet bağlantınız olan her yerden erişim sağlayabilirsiniz.

Doğru bir Türkçenin kullanımı için diksiyon eğitimi gerekli mi?

İş görüşmesinde kendinizi ifade edebilmek, sunum yaparken etkili sunum yapabilmek, sosyal çevrenizle en iyi biçimde anlaşabilmek için nitelikli bir diksiyon eğitimi almanız gerekir.

Nefesi doğru kullanmanın sırrı nedir?

Nefesi doğru kullanabilmek, akıcı konuşabilmenin anahtarıdır. Birkaç dakikalık uzun konuşmalarda nefesimizi etkin ve verimli kullanabilmek için temelde doğru soluk alıp verebilme yatar.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!