Close
Mobil Menu Bars

Tükenmişlik Sendromundan Kurtulma Yolları

27 Haziran 2018, 2680 defa okundu.
Tükenmişlik Sendromundan Kurtulma Yolları
Tükenmişlik Sendromundan Kurtulma Yolları

Çağımızın en büyük problemlerinden biri de tükenmişlik sendromu olarak karşımıza çıkmaktadır. İş hayatının veya günlük hayatımızın yarattığı yoğun stres altında bazen ezilebiliyor, bu stresi atlatmakta oldukça zorlanıyoruz. Canımız bir şey yapmak istemiyor, çalışıyorsak işe gitmek istemiyoruz, öğrenciysek okula gitmek veya ders çalışmak istemiyoruz. Üzerimizde sürekli bir halsizlik ve bitkinlik oluyor. Yorgun olmasak bile sadece yatıp dinlenmek istiyoruz. Bu durum da bizim yaşam kalitemizi aslında oldukça olumsuz yönde etkiliyor. Fakat bu tükenmişlik sendromundan korkmamamız gerektiğini ve bunun geçici bir durum olduğunu unutmamamız gerekiyor. Şimdi sizlere bu sendromdan kurtulmak için bazı püf noktaları vereceğim.

Tükenmişlik Sendromundan Kurtulun

Tükenmişlik sendromundan nasıl kurtulabiliriz?

Altın Kural: Spor Yapmak

Öncelikle bu sendromdan kurtulmak için vücudumuzdaki stres ve baskıdan kurtulmamız şart. Bu durumda egzersizler yapmak üzerimizdeki stresi ve kaygıyı hafifletmek için oldukça önemli bir aktivitedir. Sabahları güne tempolu bir yürüyüş ile başlayabilirsiniz. Sakin müzikler dinleyerek yürüyüşünüzü yapabilir, kafanızdakileri boşaltarak güne zinde başlayabilirsiniz. Yalnız yürümek istemiyorsanız, bir arkadaşınız, aile bireyiniz veya bir komşunuzla yürüyüş yapabilir, aynı zamanda sosyalleşebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme sizin ruhen ve bedenen zinde olmanıza yardımcı olacaktır. Sağlıklı beslenmeyi sadece diyet amaçlı değil, bedeninizi ve ruhunuzu düzene sokmak için yapın. Unutmayın sağlıklı beslenmek insanı aynı zamanda mutlu hissettirir.

Yeni Arkadaşlar, Yeni Aktiviteler

Farklı bir arkadaş ortamına girmeyi deneyerek insanlarla tanışabilirsiniz. Yeni insanlarla tanışmak sizi daha iyi hissettirebilir. Zaman geçireceğiniz farklı insanların olması sizi stres ve kaygıdan uzak tutabilir. Yeni aktivitelere katılarak bu ortamlarda arkadaşlar edinebilirsiniz. Yapmayı en çok istediğiniz ama daha önce yapamadığınız bir aktivite veya bir hobi için kendinize zaman ayırmaya çalışın. Eminim kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

Uykunuza Dikkat Edin

Uyku, hayatımızdaki en önemli ihtiyaçlarımızdan biridir. Güzel bir uyku çektiğiniz zaman ertesi güne ne kadar zinde başlayacağınızı unutmayın. Geceleri 7 saatlik bir uyku aldığınızda ruhunuzun da iyileşmeye başladığını hissedeceksiniz.

Ruhunuzu Dinlendirin

Ruhumuzu nasıl dinlendirebiliriz?

Bu sendromdan kurtulmak için en önemli şeylerden biri de ruhunuzu dinlendirmek. Yorgun olmasanız bile bitkin hissettiğiniz zaman aslında bedeninizin değil, ruhunuzun yorgun olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durumlarda ruhunuzu dinlendirmek için kendinize farklı aktiviteler yaratabilirsiniz. Herkesin dinlenme şeklinin farklı olduğunu da unutmamalısınız. Rahatlatıcı müzikler dinleyebilirsiniz, bir şeyler yazabilir, meditasyon yapmayı deneyebilir ve kitap okuyabilirsiniz.

Teknolojiden Uzak Bir Yaşam

Teknoloji yaşamımızın her anında bizimle birliktedir. Hayatımızda teknoloji sayesinde çoğu şeyi kolayca gerçekleştirebiliyoruz. Fakat teknoloji bir yandan da beynimizi ve bedenimizi farkında olmadan yorar. Bu yüzden tükenmişlik sendromu içerisinde olduğunuzu düşünüyorsanız, teknolojiye bir süre mesafe koymalısınız. Tamamen teknolojiden kopmanıza gerek yok. Ancak telefon ve bilgisayarınızla ilgilenmek yerine ailenizle veya başka bir aktivite ile ilgilenebilirsiniz. Bilgisayarda ve telefonda yapacaklarınız için kendinize belli bir saat belirleyebilir. Böylece teknolojinin tamamen hayatınızı eline almasına izin vermemiş olursunuz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatında karşılaşılan sıkıntılarda hakkında yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Figen Ceylan
17 Ağustos 2018
5.0

Önerileriniz deneyeceğim ,teşekkür ederim.