Close
Mobil Menu Bars

Tükenmişlik Sendromu İçin Çözümler

28 Mayıs 2019, 1850 defa okundu.
Tükenmişlik Sendromu İçin Çözümler
tükenmişlik sendromu, depresyon, yorgunluk, başarısızlık hissi, güçsüzlük, çarpıntı, sindirim problemleri, düzenli uyku, sağlıklı beslenme

Kendinizi bitkin, uykusuz ve ümitsiz mi hissediyorsunuz? Hiçbir şeyden keyif almıyor, çalışmak istemiyor musunuz? Dikkat edin, tükenmişlik sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Peki son yıllarda sıklıkla duyduğumuz bu tükenmişlik sendromu nedir? Bireyin özel hayatında ya da iş hayatında yaşadığı yoğun strese gösterdiği duygusal, fiziksel ya da zihinsel tükenmişlik tepkisidir.

Bu tanımdan da anlaşıldığı gibi aslında her şey stresle başlıyor ve adım adım tükenmişlik sendromuna ilerliyor. Sorumluluklarımız için artık enerjimiz tükeniyor, hayatın dört bir yandan üzerimize geldiğini hissediyoruz. Yapılması gereken işleri sürekli erteliyor, uyuyamıyor, sinirli, gergin, ümitsiz birine dönüşüyoruz. Verilen zihinsel tepkiler bu kadarla da sınırlı değil.

Güçsüzlük, başarısızlık hissi, sıkıntı, benlik saygısında düşüş, yeteneklerden emin olamama, iç dünyaya çekilme, hayata karşı küskünlük, kızgınlık hissetme, sosyalleşmekten kaçınma, kariyer seçimlerinden ve hayat kararlarından emin olamama şeklinde sıralanabilir. Tüm bu zihinsel etkilerin yanı sıra baş ağrısı, yorgunluk, sindirim problemleri, çarpıntı gibi fiziksel problemler de tepkiler arasında yerini alıyor. Yine de karamsarlığa kapılmanıza gerek yok şimdi tükenmişlik sendromundan kurtulmak için bazı tüyolara bakalım.

Tükenmişlik Sendromundan Kurtulma Yolları

Yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler tükenmişlik sendromu belirtilerinin azalmasında size yardımcı olacak. Bu değişiklikler başta sizi biraz zorlasa da kısa sürede etkisini göreceksiniz. 

Yeni Alışkanlıklar Edinin

  • Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin, düzenli beslenme ile stresi azaltın. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin, özellikle işe gitmeden önce yapacağınız güzel bir kahvaltı güne pozitif bir başlangıç sağlayacaktır.
  • Spor yapın. Spor salonlarında yapacağınız ağır kardiyo egzersizlerden bahsetmiyorum. Sadece günde 30 dakika ayırarak açık havada yapacağınız yürüyüş veya bisiklete binmek bile zihninizin problemlerden uzaklaşması için yardımcı olacaktır.
  • Alkol tüketimini azaltın. 
  • Yeterince ve kaliteli uyuyun. Kendinize bir uyku rutini oluşturabilirsiniz bu hem daha rahat uyumanızı sağlar hem de uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olur. Peki uyku kalitesi neden önemlidir? Çünkü kalitesiz uyku veya uykusuzluk depresyon, tükenmişlik sendromu gibi sorunların başlıca nedenleri arasındadır.
  •  Hayata bir mola verin, tatile çıkın. Yapamıyorsanız daha kısa molalarla hayatın yoğun akışından biraz uzak kalmaya çalışın. Mesela sinemaya gidin, kitap okuyun, müzik dinleyin ama mutlaka kendinize zaman ayırın. 
  • Hayır demeyi öğrenin. İş hayatında ya da evde yapmak istemediğiniz, altından kalkamayacağınızı düşündüğünüz bir sorumluluğu sadece hayır diyemediğiniz için üstlenmeyin. Unutmayın gereksiz sorumluklar sizi zihnen ve bedenen olması gerekenden daha fazla yorar bu da sizi tükenmişlik sendromuna sürükler.
  • Meditasyon yapın. Yoga, tai chi, nefes egzersizleri gibi farkındalık teknikleri ile yapacağınız içsel yolculuğun tükenmişlik sendromundan kurtulmak için büyük bir etkisi olacak. Meditasyon nedir, nasıl başlanır? araştırmaya başlayın.
  • Yeni hobiler edinin. Bu sayede yeni arkadaşlar edinebilir, yeni bir ortama girebilirsiniz. Bu daha mutlu hissetmeniz için bu büyük bir adım olacak. Üstelik yeni hobiler sizi bir öğrenme sürecine sokacağı için yaşayacağınız entelektüel tatmin öz güveninizde artış sağlayacak.  
  • Hedef belirlemeyi ihmal etmeyin. Hedefleriniz gerçekçi ve mantıklı olsun. Kısa ya da uzun vadeli belirlediğiniz hedeflerin gerçekleşmesi sizi mutlu edecektir. 
  • Aile içi problemlerinizi çözmeye çalışın. Huzurlu bir aile ortamı yaratmak, sıkıntılarınızı aile bireyleriyle paylaşabilmek tükenmişlik sendromundan kurtulmanızda size çok yardımcı olacaktır.

Bir Süre Teknolojiden Uzaklaşın

Teknoloji hayatın her alanında bizimle beraber. Belki işlerimizi kolaylaştırmak için belki de sadece eğlenmek için kullandığımız bu araçlar aslında bizi farkında olmadan tükenmişliğe sürüklüyor. Teknolojiden ve sosyal medyadan uzaklaşıp sadece içinde bulunduğunuz anın keyfini çıkarmak size yaşamın değerini hatırlatacaktır.

Stresle Baş Etmeyi Öğrenin

Bu noktada bir uzmanının yardımına ihtiyacınız olabilir, bir psikolog ya da psikiyatristle görüşebilirsiniz. Tükenmişlik sendromu tedavi edilemeyecek bir sorun değil. Hayat tarzınızda yapacağınız bu değişiklikler ve birkaç yardım ile her şeyin üstesinden gelebilirsiniz. Son olarak unutmamanız gereken en önemli şey; stres hayatın bir parçası ve önemli olan dozunu ayarlamak.

Yazar: Deniz Türkmen

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!