Close
Mobil Menu Bars

Tükenmişlik Sendromu

29 Kasım 2018, 1955 defa okundu.
Tükenmişlik Sendromu
Tükenmişlik Sendromu

Zor şartlarda çalışıyorsanız, kendinizi yetersiz görüyorsanız ve yaptığınız işin bir anlamı olmadığını ve genelde yaptığınız işe bir ilginizin olmadığını ifade ediyorsanız siz de tükenmişlik sendromuna yakalanmış olabilirsiniz. Bu durum sizi iş bırakma derecesine dahi getirebilir. Son zamanlarda adından sıkça bahsedilen ve yaygınlığı gittikçe artan tükenmişlik sendromu enerji kaybı, yorgunluk, duygusal çöküntü ile kendini gösteren bir bitkinlik durumudur. Bu sendroma herkes yakalanabilir.

Tükenmişlik sendromu, sürekli karamsar düşünceler ve motivasyon eksikliği ile kendini gösterir. Kişi sabah uyanmakta zorluk yaşar. Yoğun çalışma temposu, özgüven eksikliği, yapılan işin kişinin yapısına uygun olmaması gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Bu sendrom depresyona neden olabiliyor ve depresyonla sıkça karıştırılıyor. Ancak tükenmişlik sendromu bir hastalık olarak kabul edilmemekte ve depresyona göre daha hafif seyretmektedir. Tükenmişlik sendromunda belirtiler neler? Tükenmişlik sendromunda bireyde karamsarlık, unutkanlık, yorgunluk, çarpıntı, umutsuzluk, baş ağrısı, kendini aşırı yorgun hissetme, kendini değersiz görme gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

Tükenmişlik Sendromunu Atlatmak İçin Neler Yapılabilir?

tükenmişlik sendromu, iş hayatı, mutsuzluk

Kendinizi Önemseyin

Kendinize yeterli zaman ayırın. Hobiler edinin, arkadaşlarınızla çevrenizdeki insanlarla vakit geçirin. Sizi mutlu edecek, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak uğraşlar bulun ve onlarla uğraşın.

Uyku Önemli

Günde 7-8 saat uyumaya çalışın. Daha az uyku hem ruhsal hem de fiziksel sağlığınız açısından size zarar verir. Az uyku, odaklanma problemlerine ve performans düşüklüğüne neden olur. Muhtemelen sabah erken uyanmanız gereken bir işte çalışıyorsunuzdur. Erken kalkabilmeniz için de erken uyumanız gerekiyor. Geç uyumanız daha az uyumanıza sebep olacağından yine gün boyu kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz. Bunun için saat 21.00'dan sonra kafein tüketmemeye çalışın. Eğer çok geç uyuyorsanız kısa zaman aralıkları şeklinde yani her gün 5'er dakika uykunuzu öne almaya çalışın.

Zaman Yönetimini Öğrenin

tükenmişlik sendromu, iş hayatı, mutsuzluk, zaman yönetimi

Bazen işimizi son saatlere bırakıyoruz. Bu durum stresimizi arttırır. Stres de tükenmişlik sendromunun önemli bir etkenidir. Birden fazla iş yapmamız gereken durumlar olabiliyor ve maalesef zaman kısıtlı. Stres yönetimi ile ilgili alabileceğiniz destekler de bu süreçte size yardımcı olacak. Bunun yanında zaman yönetimi çok önemli. Zamanı doğru bir şekilde ve öncelikleri dikkate alarak kullanmak gerekiyor. Bunun için önceliklerinizi belirleyin vaktinizi boşa harcanmasına sebep olan durumlara veya kişilere hayır demeyi öğrenin.

Planlı Olun

Mutlaka planınız olsun. işlerinizi yetiştirmede zorluk çekiyorsanız kendinize uygun bir plan hazırlayın. Planlı olma sizi yetiştirme telaşından kurtarır, size yön verir ve daha verimli çalışmanızı sağlar.

Molalar Verin

Çalışmalar arasında kısa kısa molalar verin bu sizin dinlenmenizi, zihninizi boşaltmanızı ve işinize daha iyi odaklanmanızı sağlar.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Bitlis Eren Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsünden aldığı birçok sertifikası bulunmakta.

Devamı
Yorumlar(4)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Rüya Naz
30 Kasım 2018
5.0

Hepinize ilginizden ve güzel yorumunuzdan dolayı çok teşekkür ederim:)

Amine Bozkuş
30 Kasım 2018
5.0

Çok güzel bir konu canım Günümüzde gençlerde çok fazla karşılaşıyoz .Gerçekten güzel ve etkileyici bir yazı olmuş canım :))

Enver Naz
29 Kasım 2018
5.0

Yazıyı beğendim. Tebrik ederim. Daha sık yazmanız dileğiyle.

Derya Derya
29 Kasım 2018
5.0

Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler

Tüm Yorumlar