Close
Mobil Menu Bars

TripAdvisor'da İşe Alım Nasıl Yapılır?

13 Kasım 2015, 1506 defa okundu.
TripAdvisor'da İşe Alım Nasıl Yapılır?
TripAdvisor'da İşe Alım Nasıl Yapılır?

Bir süredir şirketlerin en iyi yetenekleri işe alarak ve ellerinde tutarak işlerini büyütmelerine yardımcı oldum. Adaylarla görüşürken onlara sistem hakkında soru soruyorum. Yani soruları olup olmadığını merak ediyorum. Genel olarak bir soru üzerinde yoğunluk var. İdeal bir adayda hangi özellikleri arıyorsunuz?

İşe Alım Teknikleri

İdeal bir adayda sıkça aradığım bir özellik var.

Ben istekli olmalarını istiyorum.

Birçok iş becerisini öğretebilirsiniz. Deneyimsiz birine kısa sürede deneyim kazandırabilirsiniz.  Ama tutku, heves ve istek, bunların hepsi doğuştan gelen özellikler. Tutku insanlara enerji getirir. Kariyer hayatında yükselmek için tutkuyla yola devam ederler. Tutku işler herhangi bir şirkette zorlaştığında destekçidir. Evet, işler zamandan zamana yeni iş zorluklarıyla karşılaşıldığında zorlaşacak. Tutku iyi zamanlarda sizin hızlanmanıza yardımcı olur. Zor zamanlarda sizi iter ve yaratıcı - yenilikçi çözümler bulmanıza yardımcı olur. Tutku odağın engeller yerine ihtimaller üzerine olduğu bir dünyayı görmenizi sağlar.

Tutku nasıl gözükür? Birçok adayın kendini, başarılarını ve ilgi alanlarını diğerleriyle etkileşim kurdukları şekilde sundukları açıktır. Siz onların yeni bir rolde karşılaşabilecekleri zorlukları ve fırsatları tartışırken heyecanlanıyor musunuz? Onların enerjileri parlıyor mu? Geleceğin nasıl gözükebileceği konusunda ilham alıyorlar mı ve o geleceği gerçeğe dönüştürmenin bir parçası olmak istiyorlar mı?

Tutku önemlidir, ama önemli olan tek şey değildir. Tabii ki deneyim ve teknik yeterlilik de önemlidir. İşte TripAdvisor işe alım uzmanlarının ve benim aradığım altı özellik:

  • Liderlik – Her yönetici bir lider değildir ve her lider de bir yönetici değildir. Liderlik diğer insanları daha büyük düşünmek ve mümkün gördükleri şeyden daha fazlasını başarmaya ilham vermektir. Bu tamamen sıra dışı bir takım yaratmak, ve iş problemlerini çözmek için birbirini motive etmek ile alakalıdır. Liderlik bütün seviyelerde önemlidir. Liderlik özellikleri taşıyıp taşımadığınıza bakılır.
  • Hızlı Olan Kazanır –  TripAdvisor’da “hız kazanır”. Bu aynı zamanda bizim kültürümüzün de temelidir. Biz ürünleri test eder, öğrenir ve hızlı bir şekilde pazara getiririz. Bu yüzden birçok şeyi hızlı bir şekilde yapabilen aynı tutkuya sahip olan yetenekli insanları ararız.
  • Müşteri Odaklı – Her ay 375 milyondan fazla kullanıcı TripAdvisor’ı ziyaret eder. Onların mükemmel geziyi planlamasına ve yer ayırtmasına yardımcı olmak bizim görevimizdir. Bizler toplumumuza hizmet etmek için mümkün olan en iyi ürünü yaratmaya çalıştığımızı anlayan kendini işe adayabilen çalışanlar arıyoruz.
  • Uyumluluk – Değişim kaçınılmazdır, ister yeni bir müşterinin ihtiyacının aciliyeti olsun, ister yeni bir yazılım sistemin entegresi. Bu yüzden bizler değişim ile rahatsız olmayan, onu kucaklayan adaylar arıyoruz.
  • Sorumluluk – Biz çalışanlarımızın kendileri ve takımları için sorumlu olmalarını isteriz. Biz ayrıca yaptığımız her şeyde ölçülebilir amaçlara sahip olmaya inanırız. Aslında CEO’muz ve Ortak Kurucumuz Steve Kaufer’ın kapılarında şöyle bir notu var: ‘’Eğer yapmaya değerse, ölçmeye de değerdir.’’
  • Gelişim Odaklı – Kimse mükemmel değildir. Bu büyümek için her zaman yer olduğu anlamına gelir. Bizler öz-yansıtıma sahip, entelektüel olarak meraklı ve devamlı öğrenimle ilgilenen yetenekli profesyoneller arıyoruz.

Bu özellikler sizi mi tarif ediyor? Eğer öyleyse TripAdvisor: www.tripadvisor.com/careers/  sayfasındaki kariyer fırsatlarına bir göz atın.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!