AnasayfaBlogTopraktan Fincana Yolculuk: Kahve
Kişisel Gelişim

Topraktan Fincana Yolculuk: Kahve

13 Mayıs 2021
Topraktan Fincana Yolculuk: Kahve

Küresel güne başlama rutinimiz olan bir fincan kahvenin yolculuğunu öğrenmeye hazır mısınız? Tüketimi ve popülerliği hızla artan bu güzel meyve, en sevdiğimiz formuna kavuşmak için çeşitli aşamalardan geçiyor. Yüzyıllardır farklı yöntemler ve teknikler ile hazırlanıyor, gelişimi devam ediyor. Brezilya, Kolombiya, Hindistan ve Guatemala gibi birçok ülkede yetişen kahve meyvesi, çekirdek haline geldiği yolculuğunun sonunda keyifle tüketmemiz için paketleniyor ve dünyanın her yerine ihraç ediliyor. Farklı tat profillerine sahip sayısız kahve çekirdeği bulunmakta. En sevdiğiniz çekirdeği keşfetmek için farklı kahveler ve demleme yöntemleri denemek de keyifli bir süreçtir. Bu konuda bilgi almanın ve yeni lezzetler denemenin en etkili ve kolay yolu ise siparişinizi hazırlayan baristaya danışmak! 

Kahvenin Kökenini Bilmek Neden Önemlidir?

Her insanın bir kimliği olduğu gibi, kahve çekirdeklerinin de kimliği vardır. Paketlerin üzerinde yazan, bazılarımız için kafa karıştırıcı, bazılarımız içinse okunması hayli keyifli olan bilgiler, çekirdeğimizin kimliğidir. Aldığımız ürünün kalitesini ve tadının neye benzediğini öğrenmemizi sağlar. Kahve meyvesinin yetiştiği yükseklik, toprağının cinsi, hasat dönemleri/süreleri, ülkesi gibi faktörler sayesinde birçok çeşit çekirdek ortaya çıkar. Kalite oranı yüksek, daha aromatik olan Arabica çekirdekler sadece belirli koşullarda ve coğrafyalarda yetiştirilebilir. Robusta adını verdiğimiz daha düşük kaliteli, yüksek kafein oranlı, acımsı/ekşimsi profilde olan çekirdekler ise hemen hemen iklimde yetiştirilebilir. Yükseklik faktöründen fazla etkilenmeyen bu çekirdeğin üretilmesi daha kolaydır fakat tercih edilme oranları düşüktür.

Gövde, asidite, aroma gibi birkaç farklı terimi hepimiz duymuşuzdur. Peki nedir bunlar, neden önemlidirler? Her kahve sever, her kahveyi sevemeyebilir. Tıpkı diğer bütün yiyecek ve içecek ürünlerinde olduğu gibi kahvede de hepimize farklı tatlar hitap eder. Yüksek gövdeli kahvelerin tortu oranı fazladır, düşük gövdeli kahvelerin ise içimi daha berrak, tortu oranı azdır. Çekirdeklerin asit oranlarını kahvenin kavrulma süreci belirler. Bu işlem büyük bir ustalık ister. Temel olarak dört farklı kavurma tipi vardır. Hafif kavurma, orta kavurma, ortadan koyuya ve koyu kavurma olarak ayrılır. İçeceğimizin hazırlanmasındaki büyük emek ve bilgi isteyen bu süreç, her aşamasında işin uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Bir fincan kahveden ne beklediğinizi biliyorsanız ambalajında yazan özellikleri okuyup en doğru seçimi yapabilirsiniz! 

Sade Mi Sütlü mü? Kahve Nasıl İçilmeli?

Bu sorunun cevabı göreceli. Şekerli ve sütlü kahve tercih ediyor olabilirsiniz, belki de sadelikten yanasınızdır. Yeniliklere açık olmak ve denemek her zaman keyiflidir. Önemli olan bu kültürü kucaklayıp, hayatımızda bir yer edinmesini sağlamak. Sert kahve sevenlerin vazgeçilmezi olan espresso ile birçok içecek üretmek mümkün. Espresso, genellikle zincir kahvecilerden aldığımız içeceklerin ortak noktasıdır. Menülerine baktığımızda karşımıza ilk çıkan kelimeler genellikle latte, cappuccino, cortado ve flat white olur. Peki nedir bunlar? Espresso bazlı dediğimiz sütlü kahvelerdir. Aralarındaki tek fark süt, köpük ve kahve oranın değişmesidir. Dilediğiniz sos ve şurubu ekleterek içeceğinizi tatlandırabilirsiniz.

Evde Güzel Kahve Yapmak Mümkün

Dünya olarak geçirdiğimiz bu sıkıntılı günlerde en sevdiğimiz kahvecilerin kapalı olması ya da dışarı çıkamamak sorunlarımızın en küçüğü. Fakat sadece dışarıda değil, ev ve ofis ortamlarında da kahve içmek istiyorum diyorsanız rahatlıkla kullanılabileceğiniz çeşitli aletler mevcut. Filtre kahve makinesi, french press, V60, chemex ve moka pot ile birbirinden lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz. Kendi kahvenizi demlenenin verdiği benzersiz haz ile güne başladığınızı hayal edin! Evinizin baristası olmanız mümkün. Farklı fiyat aralıklarına sahip bu demleme yöntemlerinden bütçenize uygun olanı seçip keyifle kullanabilirsiniz. Üstelik neredeyse her markette bulabileceğiniz çikolata, karamel, meyve sosları ve şuruplarıyla kendi tariflerinizi de oluşturabilirsiniz!

Kahvenin büyük bir ustalık istediğinden bahsetmiştik. Konu ile alakalı hangi bilgi seviyesinde veya ne kadar deneyimli olduğunuz hiç önemli değil. Bilgi ve deneyimleriniz bu kültürün bir parçası olmak ve severek tüketmenize engel değildir. Zindelik kazandıran ve sağlığa çeşitli faydaları olan bu içeceği temin edebileceğiniz sayısız alternatif bulunmakta. Evde kendi kahvenizi yapmayı seçiyorsanız dikkat etmeniz gereken iki temel nokta bulunuyor.

  • Öncelikle çekirdeği nereden alırsanız alın kullanmayı seçtiğiniz alet için doğru şekilde öğütülmüş olması gerekir.

  • İkinci olarak ise asla kaynar su kullanılmamalı. Bu basit hata çekirdeğinizin yanmasına ve içeceğin tadının acılaşmasına sebep olur. Kahve yapmak için doğru su sıcaklığı 90-96 derece arasıdır.

  • Ev için en sürdürülebilir ve masrafsız olan yöntem french press kullanmaktır.

  • Ekstra bir filtre, bakım, yenileme ve elektrik gerektirmediği için sıklıkla tercih edilir. Filtre kahve makineleri ise biraz daha karmaşıktır. Ürünün pahalılığı, her kullanımda yeni bir filtre gerektirmesi gibi faktörler kullanımının daha az yaygın olmasının sebebidir. Siz de bu bilgiler doğrultusunda kendi kahve yolculuğunuza çıkabilirsiniz! Kahve yapımını daha iyi öğrenmek için de online eğitimler arasındaki barista eğitimini alabilirsiniz!

kahve çekirdeği demleme kahve barista sütlü kahve french press Topraktan Fincana Yolculuk: Kahve
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.