AnasayfaBlogTopluluk Önünde Konuşma Korkusu
Problemler

Topluluk Önünde Konuşma Korkusu

27 Nisan 2021
Topluluk Önünde Konuşma Korkusu

Topluluk önünde konuşma yapmak bir çok insan için korkutucu olabilir, bununla beraber bu korkunun tetiklediği sadece iş hayatında değil özel hayatında da problemler yaşayabileceği bir hal almaya başlayabilir. Topluluk karşısında kelimeleri karıştırma, stresli hareketler sergileme, beden dilinin destekleyici etkisinden çıkmış olması vb durumlar dinleyicilerin dikkatini dağıttığı gibi konuşmayı gerçekleştiren kişinin psikolojisinde de hasarlar bırakabilir.

Topluluk Önünde Konuşma Korkusu Nasıl Aşılır?

Aslında bu durum kişisel özelliklere güvenmemekten daha çok kişinin yeterinde hazırlanmamış olması, konuya yeterince hakim olmaması, anlattığı konunun akışına hakim olsa bile önceki deneyimlerinde ki olumsuz sonuçları tekrarlamak istememesinden kaynaklanabilir. Eğer iş hayatınızda sık sık topluluk önünde konuşma yapmak durumunda kalıyorsanız bu sorunu ortadan kaldırmanız, hayatınızın büyük ölçüde kolaylaşmasını sağlayacaktır.

  • Anlatacağınız Konuya Tümüyle Hakim Olun

Konuşmayı yapacağınız günlerden önce kendinize bir sıralama belirlemeniz ve konuşmanın maddeleri üzerinden tek tek geçerek bir plan yapmanız doğru olacaktır. Keskin cümleler üzerinde çalışmış olsanız da kenar sayfalara almış olduğunuz ara notlar ile destekleyici cümleler kurmanız mutlaka kolaylaşacaktır. Unutmayın ki hazırlamış olduğunuz çalışma metnine tamamıyla sadık kalmak zorunda değilsiniz, özgün olan hep daha dikkat çeken olur.

  • Pratik Yapın

Dinleyen kişiler en çok konuşma sırasında "ıı-ee-mm’’ gibi sesleri duyduklarında dikkat dağılması sorunu yaşarlar. Kullanmamak için özellikle dikkat ederek konuşmak yerine daha öncesinden bunun pratiğini yaparsanız konuşmanız çok daha etkili olacaktır. Pratik yaparken diksiyona da dikkat etmek önemlidir.

  • Pratik Yaptığınız Zamanları Kayıt Altına Alın

Konuşmalarınızın pratiklerini yaparken video ya da ses kaydına alarak tekrar tekrar dinleyebilir, hem cümlelerinizi hem destekleyen vücut dilinizi gözlemleyebilirsiniz. Gözlemlerinizi not alarak sonraki provalarınızda daha dikkatli hareket edebilir ve konuşmanın ilk hali ve son hali arasında ki farkları gözlemleyebilirsiniz.

  • Sunumları Dikkat Çekici Hazırlayın

Topluluk önünde konuşma yaparken sadece çıkardığınız kelimelerin değil, vücut dilinizin, sizi destekleyen materyallerin ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Hazırlamış olduğunuz etkili sunumlar ne kadar konuyla ilgili ve konuşmanız sırasında görsel olarak destekleyecek şekilde olur ise yapmış olduğunuz sunum bir o kadar dikkatler dağılmadan ve amacına ulaşacak şekilde yönlenmiş olur.

Topluluk Önünde Konuşma Korkusunun Sebebi Nedir?

Aslında bu durum kişisel özelliklere güvenmemekten daha çok kişinin yeterinde hazırlanmamış olması, konuya yeterince hakim olmaması, anlattığı konunun akışına hakim olsa bile önceki deneyimlerinde ki olumsuz sonuçları tekrarlamak istememesinden kaynaklanabilir.

Topluluk Önünde Konuşma Korkusu Nasıl Aşılır?

Topluluk önünde konuşma korkusunu aşmak için; pratik yapın, konuya hakim olun, yaptığınız pratikleri kaydedin ve sunumları dikkat çekici hazırlayın. 

Topluluk Önünde Konuşma Korkusunu Aşmak Ne Kazandırır?

Eğer iş hayatınızda sık sık topluluk önünde konuşma yapmak durumunda kalıyorsanız bu sorunu ortadan kaldırmanız, hayatınızın büyük ölçüde kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Topluluk Önünde Konuşma Korkusu Topluluk Önünde Konuşma Korkusu nedir Topluluk Önünde Konuşma Topluluk Önünde Konuşma Korkusu Nasıl Aşılır
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.