Close
Mobil Menu Bars

Toplam Kalite Yönetimi Dersleri

10 Aralık 2014, 2677 defa okundu.
Toplam Kalite Yönetimi Dersleri
Toplam Kalite Yönetimi Dersleri

Sertifika Eğitim Programları içerisinde online eğitim verilen programlardan biri de Toplam Kalite Yönetimi eğitimi dersleridir.

Toplam Kalite Yönetimi Nedir?

Toplam Kalite Yönetimi, hangi sektörde olursa olsun ürün ya da hizmet ören işletmelerin, ürün ya da hizmet kalitelerini arttırma çabaları içerisinde en çok uygulanan yöntemdir. Bu yönetim disiplininde, ürün ya da hizmetin son kullanıcı tarafından satın alınması, kiralanması gerçekleşene kadar geçen sürede, sürece dahil olan tüm çalışanların, kalite yönetimine dahil edilmesidir. Böylece vasıfsız çalışanlardan başlayarak tepe yönetime kadar, patron da dahil olmak üzere tüm ekip, kalite yönetiminin bir parçası olur ve oluşturulan sinerji ile arzulanan kaliteye ulaşılır. Toplam Kalite Yönetimi programında görülen dersler Kalite maliyetleri, TKY öncüleri, Kaizen ve toplam kalite yönetimi, Problem çözme teknikleri, 6 Sigma 6 Şapka Tekniği. Toplam Kalite Yönetimi eğitimini online olarak, herhangi bir ödeme yapmadan da alabilme imkanına sahipsiniz. Online eğitim sonunda, yine online olarak yapılan sınavda başarı olunduğu taktirde, sertifika almaya hak kazanılır.

Toplam Kalite Yönetiminin Önemi

Toplam kalite yönetimi uygulamaları sayesinde, şirketlerin kendini geliştirmesi ve daha etkin bir öngörü anlayışına sahip olarak geleceğe hazırlanabilmeleri mümkün olmaktadır. Toplam kalite yönetimi anlayışını benimseyen şirketler, rakiplerine göre, kalite üstünlüğüne ve maliyet üstünlüğüne daha etkili bir biçimde sahip olmaktadır. Bu uygulamalarla, çalışanların iş süreçlerine daha aktif bir şekilde katılımı mümkün olmakta ve böylece yeni teknik ve önerilerle rekabet gücünün arttırılmasına yönelik önemli adımla atılmaktadır.

Şirketler, müşterilerinin tüm isteklerini etkili bir biçimde karşılayabildikleri sürece varlıklarını sürdürebilirler. Müşteri taleplerine gerektiği gibi cevap verebilmek için, toplumdaki değişik ihtiyaçların kaliteli bir üretim sunularak en kısa sürede karşılanabilmesi önem arz etmektedir.

Kalite anlayışının şirketin bütün kademelerine ve birimlerine yayılmasıyla, toplam kalite anlayışının tam anlamıyla gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır. Böylece şirketler bunun bilincinde hareket ederek ve kaliteli üretimin önemini daha iyi kavrayarak bu yönde uygulamalar gerçekleştireceklerdir. Bu anlayış biçiminin, çevre örgütler, rakipler ve müşteriler tarafından fark edilmesiyle de başarılarını ve istikrarlarını arttırmaları mümkün olacaktır.

Toplam Kalite Yönetiminin Şirketlere Sağladığı Avantajlar

Toplam kalite yönetimi, şirketlerin rekabet gücünü arttırabilmelerini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle, toplam kalite yönetimi eğitimi alan şirket çalışanlarının şirkete sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir: 

  • Verimliliğin artması,
  • Mal ve hizmet kalitesinde iyileşme,
  • Kaynak israfında azalma,
  • Müşteri tatminini ve memnuniyetini arttırma,
  • Ürün geliştirme sürelerinde kısalma sağlanması, 
  • Pazar taleplerinin karşılanmasında esnekliğin artması,
  • Süreçlerdeki işlem sayısında azalma,
  • Mal ve hizmet teslim sürelerinde kısalma,
  • İşveren ve işçi ilişkilerinde düzelme.
Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!