Close
Mobil Menu Bars

Tıbbi Sekreterlik Sertifikası Ne İşe Yarar?

14 Nisan 2018, 8588 defa okundu.
Tıbbi Sekreterlik Sertifikası Ne İşe Yarar?
Tıbbi Sekreterlik Sertifikası Ne İşe Yarar?

Günümüzde iş imkanlarını arttırmak için tercih edilecek pek çok sertifika programı bulunuyor. Bu programlardan biri de tıbbi sekreterlik eğitimi kursudur. Tıbbi sekreterlik kurslarına katılmak için kursiyerlerin en az lise mezunu olmaları yeterli olmaktadır. Hasta kabul kursu olarak da bilinen bu eğitim sonrasında pek çok hastane ya da tıbbi laboratuvarda iş bulma imkanı artış gösterecektir. 

Tıbbi Sekreterler Ne İş Yapar?

Bulunduğu çalışma ortamında koordinasyonu sağlamanın yanı sıra hastaların hastaneye giriş işlemlerinden çıkış anına kadar gerçekleşmesi gereken tüm yasal sürecin ve evrakların tamamlanmasında hizmet verecektir. Tıbbi sekreterlik eğitimi de işte bu süreçte çalışanı deneyimli hale getirmek için verilen bir eğitimdir.

Hasta kabul kursu için bu alanda online eğitim vermekte olan çeşitli kurs alternatifleri bulunuyor. Özel tıbbi sekreterlik eğitimi veren merkezlerin yanı sıra bu işi ücretsiz olarak veren yerler de bulunuyor. Ücretsiz sertifika programına dahil olabilmek için il ve ilçe merkezlerindeki halk eğitim kurumları ile görüşmekte yarar bulunuyor. Ücretsiz sertifika programı sunan kurumlardan biri de İş-Kur'lardır. Yaklaşık bir ay kadar süren tıbbi sekreterlik eğitimi programı sonrasında gerçekleştirilecek olan bir sınav sonrasında başarılı olan kursiyerler sertifika almaya hak kazanmaktadır.

Tıbbi sekreterlik eğitimi sonrası alınan sertifika pek çok hastane, poliklinik, tıp merkezi ya da muayenehanede iş bulma imkanı da arttırılmış olacaktır. Hasta kabul kursu ile hastanenin işleyişi hasta yatış ve taburcu işlemleri, hastanın yanında bulunan refakatçının hak ve sorumlulukları gerekli olan yazışmalar ve protokoller gibi pek çok önemli konuya dair bilgi birikimi elde edilmiş olunacaktır. Hasta kabul kursu, ülkemizde sağlık kuruluşlarının devlet ile sınırlı kalmayıp da artması ile birlikte her geçen gün popülerlik kazanıyor. Raporlama yapmaktan analitik düşünerek problem çözebilmeye kadar pek çok detay hasta kabul kursu eğitimi ile kursiyere kazandırılmaya çalışılır.

Ücretsiz sertifika ya da özel kurslar ile sertifika da alınmış olsa yapılacak işe dair detaylar kursiyerlerin eğitimlerine dahil edilmektedir. Özellikle İş-Kur merkezlerinin açmış olduğu ücretsiz sertifika programına dahil olan kursiyerler sonrasında sisteme dahil edilerek kısa süre içerisinde kendi için ideal bir işe de yerleştirilebilir. Görüldüğü gibi ücretsiz sertifika programı ile ücretli programlar arasında fark bulunmuyor.

Tıbbi Sekreterlik Eğitimi Ne Kazandırır?

Tıbbi sekreterlik eğitimi sayesinde öncelikle bu alanda bilinmesi gereken tıbbi terimlere hakim olma imkanı elde edilmiş olur. Özellikle ayrı bir hassasiyeti bulunan çocuk sağlığına dair konularda kursiyerlere yeterlilik kazandırılır. Tıbbi sekreterlik eğitimi ile hastanelerin önemli bir açığı olan hasta kabul kısmında kalifiye eleman açığını ortadan kaldırmaya yöneliktir. Sertifika ile sadece özel sağlık kuruluşlarında değil aynı zamanda da devlete ait olan hastaneler ve aile sağlık merkezlerinde de iş imkanı doğmuş oluyor. Kursa gitmeye vakti bulunmayan kişilerin online tıbbi sekreterlik eğitimi programlarına da katılma gibi imkanı söz konusu olabilir.

Her ne kadar tıbbi sekreterlik eğitimi sertifika programına dahil olabilmek için sadece lise ve dengi herhangi bir okuldan mezun olmak yeterli gelse de bu mesleği yapabilmek için bazı şartları da kişilik bakımından sağlıyor olmak gerekir. Özellikle tıbbi sekreterlik eğitimi almak isteyenlerin sorumluluk sahibi olması gerekir. Çünkü yapılan iş insan sağlığına dair bir iştir ve bu meslekte büyük hatalara yer bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra sağlık bulmaya gelen kişiler ile gün boyu iletişim içerisinde olunduğu için mutlaka sabır konusunda da sınırların zorlanmasında yarar bulunuyor. Ayrıntıları kaçırmamak ve ikili ilişkilerini güçlü tutabilen kişilerin bu gibi mesleklerde daha çok başarı gösterdiği görülmektedir.

 

Tıbbi sekreterlik eğitimi kişilere ne katkı sağlar?

 

Tıbbi sekreterlik eğitimi sayesinde öncelikle bu alanda bilinmesi gereken tıbbi terimlere hakim olma imkanı elde edilmiş olur. Tıbbi sekreterlik eğitimi ile hastanelerin önemli bir açığı olan hasta kabul kısmında kalifiye eleman açığını ortadan kaldırmaya yöneliktir.

 

Tıbbi sekreter ne iş yapmaktadır?

 

Hastaneye giriş işlemlerinden çıkış anına kadar gerçekleşmesi gereken tüm yasal sürecin ve evrakların tamamlanmasında hizmet verecektir. 

 

Tıbbi sekterlik mesleğini yapabilmek için ne yapılmalıdır?

 

Özellikle tıbbi sekreterlik eğitimi almak isteyenlerin sorumluluk sahibi olması gerekir. Çünkü yapılan iş insan sağlığına dair bir iştir ve bu meslekte büyük hatalara yer bulunmamaktadır.

 

Tıbbi sekreterlik sertifikası yeterli midir?

Ücretsiz sertifika ya da özel kurslar ile sertifika da alınmış olsa yapılacak işe dair detaylar kursiyerlerin eğitimlerine dahil edilmektedir.

 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Aycan Memmedova
20 Ekim 2018
5.0

Biz 4 arkadaş iş bulduk, daha ne işe yarasın :) tıbbi sekreter olmak isteyenler için en güzel kurslardan biri, tavsiye ederim.