Close
Mobil Menu Bars

Tıbbi Sekreterlik Sertifikası ile Atama

03 Ocak 2019, 5159 defa okundu.
Tıbbi Sekreterlik Sertifikası ile Atama
Tıbbi Sekreterlik Sertifikası İle Atama

Tıbbi sekreter kamuya ait sağlık kurumlarında ve hastaların kabulü, kayıt işlemleri, hasta bilgilerinin kayıt altına alınması ve raporlanarak gerekli birimlere iletilmesi gibi işlemleri yapan kişilere deniliyor.Tıbbi sekreterler tüm sağlık kuruluşlarında en çok ihtiyaç duyulan personeller arasında yer alıyorlar. Tıbbi sekreter olarak görev yapan kişi belirli özelliklere sahip olması gerekmektedir.

hasta danışmanı, tıbbi sekreter, tıbbi sekreterlik eğitimi

Tıbbi sekreterlerin görevleri neler?

 • Hastalardan gelen telefonlara cevap vermekte bilgileri kaydederek doktora ulaştırıyorlar.
 • Hasta randevu ve hasta kabul işlemlerini yaparak sigorta ya da ödeme ile ilgili bilgi veriyorlar.
 • Hasta muayyene tarihi ve bir sonraki randevu tarihini ayarlayarak genel planlama oluşturuyorlar.
 • Randevu ve vizite tarihi yaklaşan hastaları, önemli bir gelişme olan hastaları arayarak bilgilendiriyorlar.
 • Hasta ve hasta yakınlarının gerekli form ve belgeleri doldurması için iletmekte ve gereken durumlarda bilgilendiriyorlar.
 • Laboratuvar sonuçlarını ilgili birim ya da personele ulaştırıyorlar. Doktorun bildirmiş olduğu hastanın hastalık öyküsü, ameliyat notları, rapor ve ilaç bilgilerini kayıt altına alıyorlar.
 • Tıbbi sekreterlik hizmeti sağlayacak olan kişi aynı zamanda hasta mahremiyeti ve hastanenin prosedürlerine ve genel kurallarına bağlı kalmaları gerekiyor.
 • Tıbbi sekreter tüm bu görevleri eksiksiz bir şekilde yerine getirebilme becerisi ve eğitimine sahip olan kişiler oluyor.
 • Tıbbi sekreter olabilmek için bu alanda eğitim veren okullardan alınmış diplomaya ya da eğitim veren kurumlarda alınmış sertifika sahibi olmak gerekiyor. 

Tıbbı Sekreterlik Sertifikası Neden Önemli?

hasta danışmanı, tıbbi sekreterlik uzaktan eğitim

Sağlık kuruluşlarında zamanında, doğru ve etkili hizmet sunabilmek son derece önem taşıyor. Başlı başına önemli bir yer edinen sağlığın korunması ve devamlılığı için de sağlık kuruluşlarının disiplinli bir şekilde hizmet vermesi gerekiyor. Tıbbi sekreterlik birimi ise sağlık kuruluşlarının etkili bir şekilde hizmet verebilmesinde son derece önemli bir yere sahip oluyor. Hastanelerin istenilen düzeyde sağlık hizmeti sunabilmesi için tıbbi sekreter çalıştırması gerekiyor. Tıbbi sekreterler sayesinde hastaların kayıt ve evrak işlemleri eksiksiz bir şekilde yapılabiliyor.

Hatta bir kişi hasta kabul işlemi yaptırdıktan sonra hastaneye tekrar geldiğinde tekrar kayıt ya da genel bilgilerinin alınmasına gerek kalmıyor. Bu ise etkili bir şekilde kayıt ve evrak işlemlerini yapan tıbbi sekreterlik birimi sayesinde gerçekleşiyor. Hızlı ve etkili bir hizmet sunarak daha fazla hastaya daha doğru ve etkili bir sağlık hizmeti de rahatlıkla sunulabiliyor. Peki, tıbbi sekreter olarak çalışmak için ne yapmak gerekiyor? Tıbbi sekreter olarak çalışan kişinin tıbbi sekreterin barındırması gereken nitelikleri kazanmış olması gerekiyor. Bu alanda yeterli ve etkili bir eğitim alan kişi tıbbi sekreterde olması gereken tüm nitelikleri kazanmış oluyor.

Bu eğitimin alındığına dair diploma ya da sertifika ise kişinin bu alanda çalışabileceğine dair gerekli eğitimi tamamlamış olduğunu gösteren belge özelliğini taşıyor. Eğitimlerin en iyi kurumlardan alınması ise kişinin daha hızlı bir şekilde iş bulabilmesine katkı sağlıyor. Tıbbi sekreterlik ve dokümantasyon bölümlerinden mezun olan kişiler de kendilerini geliştirmek ve yeterliliklerini görebilmek ya da gösterebilmek için tıbbi sekreterlik eğitimlerine katılarak sertifika sahibi olmak isteyebiliyor. Bu kişiler eğitim süreçlerini bilseler dahi bu alanda ilk defa eğitim almak isteyenler eğitim içeriğini merak ediyor. 

Tıbbı Sekreterlik Eğitimi

Tıbbi sekreterlik eğitimi meslek disiplinin önemi derecesinde önem arz ediyor. Sağlık kuruluşunun etkili bir şekilde sağlık hizmeti verebilmesi için tıbbi sekreterlik alanında yeterli bilgi ve beceriye sahip olan elemanlara ihtiyacı oluyor. Bu nedenle de tıbbi sekreterlik eğitimleri son derece titiz bir şekilde veriliyor. İstanbul İşletme Enstitüsü eğitimlerin içeriğini ve eğitim sürecini tamamen profesyonel bir şekilde planlıyor. Eğitimlerin planlanmasında gösterilen hassasiyet eğitim tamamlanmasına kadar devam ediyor. Tıbbi sekreterlik eğitimi içeriği ise profesyonel bir tıbbi sekreterde bulunması gereken niteliklere göre tamamen sıfırdan eğitim şeklinde veriliyor.

Eğitim sürecinde işlenecek olan konu başlıkları ise şu şekilde sıralanıyor;

 • Tıbbi sekreterlik ve hizmetleri, genel kavramlar
 • Tıbbi sekreterin görevleri, özellikleri ve sekreterlik çeşitleri 
 • Tıbbi doküman ve temel belirgin özellikleri
 • Hasta dosyaları Dosya arşivleme ve saklama yöntemleri
 • Hastaların uluslararası dokümantasyon sistemi / ICD kodlaması ve yöntemleri 
 • Tıbbi Terminoloji
 • Sağlıkta iletişim, hasta ile etkili iletişim
 •  Hasta işlemleri ve hizmetleri
 • Randevu işlemleri, hasta kabul ve problem çözme becerisi edinme
 • Sağlıkta İstatistik 

İstanbul İşletme Enstitüsü tıbbi sekreterlik eğitimlerinde istenilen başarıyı elde ederken bu konu başlıklarını eğitim sürecinde etkili bir biçimde işliyor. Tıbbi sekreterlik eğitimi alan katılımcılar eğitim sonunda yapılan sınav ile başarı düzeyini belirleyerek sertifika almaya hak kazanıyor. Etkili bir eğitim ile piyasada ihtiyaç duyulan tıbbi sekreter olarak çalışabilecek nitelikli elemanlar yetiştiriliyor. Öz geçmişini güçlendirmek ve tıbbi sekreter olarak çalışmak isteyenler için son derece etkili ve profesyonelce eğitim sistemi sunuluyor. 

Sertifika ile Atama Nasıl Oluyor?

tıbbi sekreterlik sertifikası, tıbbi sekreterlik uzaktan eğitim

Tıbbi sekreterlik eğitimleri tamamen profesyonel bir eğitim biçimi ile sunuluyor. İstanbul işletme Enstitüsü farkı ile sunulan bu eğitim programı profesyonel bir ekip tarafından hazırlanıyor. Bu da eğitimin amacına uygun bir biçimde sürdürülmesi ve tamamlanmasını sağlıyor. Etkili ve kaliteli bir eğitim sunabilmek için tüm sertifika eğitimlerinde olduğu gibi tıbbi sekreterlik sertifikası eğitiminde de alanında uzman ve yeterli donanıma sahip kişiler tarafından eğitim veriliyor. Eğitim sürecinde planlanan program doğrultusunda eğitim veriliyor. Bu süreçte eğitim teorik olarak son derece titiz ve katılımcının anlayacağı şekilde veriliyor.

Teorik eğitimin ardından yapılan pratik ve uygulama ise hem daha etkili öğrenmeyi hem de öğrenilen bilginin pekiştirilmesini ve daha kalıcı olmasını sağlıyor. Eğitimin temel amacı olan nitelikli tıbbi sekreter yetiştirmek için gerekli olan tüm imkanlar tamamen profesyonellik çerçevesinde gerçekleştiriliyor. İstanbul işletme enstitüsü vermiş olduğu eğitimle tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında profesyonel biçimde çalışacak elemanları yetiştiriyor. Eğitimi tamamlayan ve eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan kişi ise tıbbi sekreter olarak aktif bir şekilde çalışabiliyor. Doğru ve etkili bir eğitim sisteminden geçen kişi tüm sağlık kuruluşlarında iş imkanını da buluyor. Doğru ve etkili bir şekilde öğrendiklerini uygulama becerisi edinen kişi öz geçmişini güçlendirerek piyasanın ihtiyacı olan iş gücüne katılmış oluyor. 

Atamalarda ya da iş ilanlarında tıbbi sekreterlik sertifikası bulunan sekreter aranması halinde rahatlıkla başvuru yapmak ve çalışmak mümkün oluyor. Eğitimin pratiğe dayalı olarak verilmesi katılımcıların eğitim sonunda rahatlıkla çalışabilmesine katkı sağlıyor. Tıbbi sekreterlik alanında hasta kabul işlemleri, randevu işlemleri, hasta bilgilendirme, laboratuvar sonuçları takibi, doktorun çalışma takviminin planlanması, evrakların arşivlenmesi ve saklanması gibi gerekli olan bilgilerin hem teorik olarak hem de pratikte verilmesine özellikle dikkat ediliyor.

Ayrıca eğitim hizmetleri sırasında konuya hakim ve alanında uzmanlaşmış bir ekibin görev alması da bu süreci daha başarılı kılıyor. Disiplinli bir eğitim süreci sunulurken öncelikle katılımcıya tıbbi sekreterliğin önemi ve etkileri detaylı bir şekilde gösteriliyor. Bu sayede katılımcının tüm algıları açık ve bilinçli bir şekilde eğitime girmesi sağlanıyor. Ayrıca bu bilgilendirme ve disiplin ise eğitimin daha başarılı ve kaliteli bir şekilde tamamlanmasında son derece etkili oluyor. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 1,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Merve Yildorim
14 Ocak 2019
1.0

Dersler ne zaman basliyor saat kac gibi basliyor