Close
Mobil Menu Bars

Tıbbi Sekreterlik Nedir?

08 Aralık 2018, 4993 defa okundu.
Tıbbi Sekreterlik Nedir?
tıbbi sekreterlik nedir

Tıbbi sekreter demek sağlıkla ilgili her türlü alanda istatistiki verileri toparlayan ve derleyen, ardından bilimsel ve tıbbi metotlarla dayanarak elde ettiği verileri analiz eden kişilerdir. Tıbbi sekreterler tıp alanında çeşitli metotlar kullanarak bu metotları ilgili birimlere gönderir, bilgiler doğrultusunda rapor eder ve yetkililere iletir. Ayrıca, tıbbi sekreterler tıbbi konularda tüm haberleşme ve yazışma işlemlerinin de yürütülmesine yardımcı olur.

Tıbbi sekreterlik bir sağlık okulundan mezun olduğu gibi ayrıca ilgili alanlardan mezun olduktan sonra Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir kurumdan çeşitli sertifika programlarına katılarak da olunabilir. Tıbbi sekreterler tıp alanında sorumlu sağlık memurları olarak bilinir.

Tıbbi Sekreterler Ne İş Yapar?

Tıbbi sekreterlik mezunu olan ya da tıbbi sekreterlik için çeşitli kurumlardan sertifika alan kişiler hastane ev tıp merkezlerinin farklı alanlarında çalışmaktadır. Tıbbi memur olarak bilinen tıbbi sekreterler özellikle çalıştıkları tıp merkezleri ile hastanelerde hastaların yatak ve tedavi olanaklarının düzenlenmesi ile ilgili hizmet vermektedir. Ayrıca, hastaneye giriş yapan tüm hastaların tıp birimlerine yerleşmesi ve dağıtılması işleminde de tıbbi sekreterler sorumludur. Hastalar ile ilgili tüm raporlamaların tutulması tıbbi sekreterlerin görevlerinden birisi olduğu için her tıp biriminin ve merkezinin tıbbi sekreterleri farklıdır.

tıbbi sekreterlik nedir, tıbbi sekreter ne iş yapar, hata kabul sekreterliği

Çünkü yatan hastalarda birime göre analiz ve raporlamaların doğru şekilde sunulması için bölümlere göre farklı tıbbi sekreter tercih edilmektedir. Bunların dışında bir tıbbi sekreter mutlaka yatan hasta ile ilgili tüm tedavi sürecini kaydederek tedavinin türü ve toplam süresini de gerekli alanlara raporlar. Genellikle hastane kayıtlarının tutulmasında aktif olarak görev alan tıbbi sekreterler, gerektiğinde doktorların isteklerini de yerine getirmektedir. Hastane içerisinde pek çok farklı konuda hizmet veren tıbbi sekreterler hastanenin devlet ya da özel olma durumuna göre farklı haklara da sahip olmaktadır. Hastane arşivi bir tıbbi birim için oldukça önemlidir.

Bu sebeple, hastane arşivinin doğru ve eksiksiz tutulması da yine tıbbi sekreterlerin görevleri arasındadır.

Hastane de ölen ya da taburcu olan kişilerin sayısını düzenler, gerekli dosyalama işleminin yapılmasını sağlayarak arşiv bölümüne aktarırlar. İstatistiki bilgiler konusunda da büyük hizmet alanı oluşturan tıbbi sekreterler özellikle hastane araştırmaları için gerekli analiz ve değerlendirilmenin yapılmasını da sağlarlar. Hastane içlerinde gerekli bakım ve onarımların yapılması konusunda rapor oluşturan tıbbi sekreterler ilgili bölüme ve görev alanlarına göre farklı hizmetler de yapabilmektedir.

Kimler Tıbbi Sekreterlik Eğitimlerine Katılabilir?

Tıbbi sekreterlik mezunu olan her kişi hastanelerin ilgili alanlarında ve genellikle hasta kabul bölümlerinde göreve başlamaktadır. Bunun dışında onaylı bir kurumdan tıbbi sekreterlik sertifikası alan ve eğitimleri başarı ile geçen kişiler de yine tıbbi sekreter olarak tıp merkezlerinde ya da hastanelerde çalışmaktadır. Tıbbi sekreterlik için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar tıbbi sekreterlik başvurusunda bulunacak olan kişilerin el ve parmaklarının tamamen sağlam olması gerekmektedir. Ayrıca kişilerde herhangi bir görme ya da işitme sorunlarının da bulunmaması gerekir. Tüm bunların yanı sıra işi ile ilgili sorumluluk alabilen ve işinde dikkati tam kişiler olması tıp alanında önemli ayrıntılardan bazılarıdır. Düzen, sorumluluk, ayrıntıcı olmak, kapalı ve yoğun ortamlarda çalışıyor olmak ayrıca sabırlı olmak tıbbi sekreterlik için aranan başlıca kriterlerden bazılarıdır. Bu şartları taşıyan kişiler tıbbi sekreter olarak gerekli başvuruları yapabilirler.

tıbbi sekreterlik nedir, tıbbi sekreter ne iş yapar, hata kabul sekreterliği, tıbbi sekreterlik sertifikası

Elbette bu süreçte sağlık kurumlarında görev almak isteyen kişiler, farklı alanda çalışıp kendi alanını değiştirmek isteyen kişiler ve herhangi bir hekim yanında görev almak isteyen kişiler de tıbbi sekreter eğitimi ve sertifikalarına katılarak gerekli eğitimlerden sonra tıbbi sekreter olarak göreve başlayabilirler.

Tıbbi Sekreterlik İçin Uzaktan Eğitim Programları

Tıbbi sekreterler sağlık okullarından mezun olduğu gibi sertifika programları ile de tıbbi sekreterlik alanına yönelebilirler. Özellikle hasta kabul ve veri giriş görevinde bulunmak isteyen kişiler gerekli sertifika programları kapsamında tıbbi sekreter olarak göreve başlamaktadır. İstanbul işletme enstitüsü bu açıdan tıbbi sekreter olmak isteyen herkese online olarak uzaktan eğitim şeklinde tıbbi sekreterlik eğitimleri vermektedir. İstanbul işletme enstitüsü sayesinde alınan eğitimlerde başarı sağlayan kişiler tıbbi sekreterlik sertifikasına sahip olarak, çeşitli tıp merkezlerinde ya da hastanelerde görev alabilirler. Ayrıca, İstanbul işletme enstitüsü tarafından verilen uzaktan eğitim tıbbi sekreterlik programı kapsamında ücretsiz eğitimlere katılabilir, zaman kaybı yaşamadan sertifikanızı online olarak alabilirsiniz.

İstanbul işletme enstitüsü tarafından verilen uzaktan eğitim programlarının amacı ise tıbbi sekreterlik alanında çalışmak isteyen tüm bireylere tıbbi dokümanlar, hasta kabul ve tıbbi veriler hakkında detaylı bilgi vermektir. Ayrıca, tıbbi dokümanlar ile ilgili kullanım alanlarının belirlenmesi ve dokümanların yasal düzenlemelere uygun arşivlenmesi için de ayrıca eğitimler verilir. Amaç hem tıbbi sekreterlik alanında çalışmak isteyen kişileri göreve uygun hale getirmek hem de çalışma alanlarını daha uygun koşullarda sağlamaktır.

tıbbi sekreterlik nedir, tıbbi sekreter ne iş yapar, hata kabul sekreterliği, tıbbi sekreterlik sertifikası

Uzaktan eğitim programları sayesinde kişiler alacakları tüm eğitimleri online olarak almakta ve sertifika programları sonrasında belirli bir sınava tabii tutulmaktadır. Bu sınav sonrasında sınavı başarı ile geçen kişiler sertifika programından mezun olmuş sayılır ve tıbbi sekreterlik sertifikasına sahip olurlar. Böylelikle ücretsiz olarak verilen program kapsamında zaman ve para kaybı yaşamadan kişiler istedikleri alanlarda faaliyet gösterebilirler.

Tıbbi Sekreterlik Uzaktan Eğitim Programı İçin Yapılması Gerekenler

Tıbbi sekreterlik uzaktan eğitim programı kapsamında sertifika almak isteyen kişiler öncelikle İstanbul işletme enstitüsüne giriş yaparak, gerekli alanları doldurup kayıtlarını oluşturmaları gerekmektedir. Ücretsiz olarak yapılan kayıt işleminden sonra kişiler istedikleri sertifika programına dahil olarak eğitim saatlerine göre canlı olarak verilen eğitimlere katılabilirler. Eğitim almak için öncelikle aktif bir internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaktadır. İnternetin bulunduğu her ortamda hesaba giriş yaparak canlı olarak verilen eğitim programlarına giriş yapılabilir. Ayrıca, canlı olarak verilen eğitimlere doğru katılım sertifika programının asıl unsurlarından birisidir. Bu nedenle, mutlaka bir bilgisayar ya da mobil cihaz aracılığı ile sisteme canlı ders saatlerinde giriş yaparak, düzenli olarak derslere katılım göstermelisiniz. Tüm bunların yanı sıra güncel bir Adobe Flash Player uygulaması da mutlaka bilgisayarınızda ya da mobil cihazınız da bulunmalıdır. Bunların dışında eğitime katılmak için herhangi bir deneyim aranmamaktadır.

tıbbi sekreterlik nedir, tıbbi sekreter ne iş yapar, hata kabul sekreterliği, tıbbi sekreterlik sertifikası

Tıbbi Sekreterlik Uzaktan Eğitim Programında Verilen Eğitimler

Tıbbi sekreterlik uzaktan eğitim programında verilen eğitimlerin tamamı tıbbi sekreterlik alanında verimli bir görev alınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, verilen eğitimler tamamen tıbbi sekreterlik alanına göre belirlenmiştir. Sertifika programı ve sınavı ise verilen eğitimler doğrultusunda yapılmaktadır. Uzaktan eğitim programı kapsamında verilen tıbbi sekreterlik eğitimleri ise şu şekildedir;

  • Tıbbi sekreterlik alanı, amacı ve hizmette verilen diğer görevler,
  • Tıbbi sekreterlik alanının özellikleri, görevleri ve çeşitleri,
  • Arşivleme, hasta dosyası düzenleme işlemleri,
  • Hasta kabul işlemleri ile hastanın hastaneye girişinden taburcu olmasına kadar sunulan tüm hizmetler,
  • ICD Kodlaması olarak bilinen hastaların uluslararası dokümantasyon sistemine giriş kayıtlarının oluşturulması,
  • Hasta ile doğru iletişim kurabilme, hastayı anlayabilme yetilerinin geliştirilmesi, 
  • Hasta hizmetleri ile ilgili tüm işlemlerin doğru şekilde yapılması,
  • Dosyalama ve arşivleme yöntemleri,
  • Randevu sistemlerinin öğrenilmesi, hasta bilgilendirilmesinin doğru şekilde yapılması ve bu süreçte problem çözme işlemleri eğitimin başlıca konuları arasındadır.
Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Levent Narlı
13 Aralık 2019
5.0

Tıbbi sekreterlik konusunda bilgilendiri bir yazı teşekkür ediyorum