Close
Mobil Menu Bars

Tıbbi Sekreterin Görevleri ve İş Hacmi

02 Aralık 2019, 4684 defa okundu.
Tıbbi Sekreterin Görevleri ve İş Hacmi
Tıbbi Sekreterin Görevleri ve İş Hacmi

İş hayatında birbirinden farklı sektörlerin içersinde iş tanımları yer almaktadır. Her sektör veya her yapılan işin kendine göre bir görevi bulunmaktadır. Tıbbi sekreterlik de bunlardan biri. Bu iş kavramı ile ilgili birçok konu merak edilmektedir. Tıbbi sekreterlik görevleri nedir, nasıl yapılır? Bu iş sektörü nasıl gelişti? Tıbbi sekreterlik ne anlama gelir? Tıbbi sekreterlik uzaktan eğitim almak mantıklı mı? Tıbbi sekreterlik kursu faydalı olur mu? Bu ve buna benzer birçok sorunun yanıtını sizler için derlediğimiz yazının içerisinde yer alacaktır. İlk önce tıbbi kelimesinin manası ve lügatımıza hangi dilden dahil olduğunu söyleyerek başlayalım. Tıbbi kelimesi, Arapça kökenli olup aslında tıp ile aynı manaları taşımaktadır.

Sağlık bilimlerinin her bir dalına tıbbi ya da tıp denilmektedir. Peki tıbbi sekreterlik ne anlama gelmektedir? Tıbbi sekreterlik; sağlık kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere, özel kapsamlı klinik gibi yerlerde hasta kabul, kişilerin kayıtlarını oluşturma ve tutma, iş yerinin genel işleyişini sağlama gibi işlerin devam ettirmesinin sağlayan kişiye denir.

Daha geniş bir kavram yüklemek gerekirse; sağlıkla iligili verilerin toplanması ve düzenlenmesi, tıp bilimlerine dayanarak topladığı bilgileri ve olguları analiz yetisine sahip olan kişilerdir. Tıbbi sekreter her iki anlamda da kullanılmaktadır. Bu iş tanımına uygun olabilmek için tıbbi sekreterin görevleri kavramınıda iyi anlamak gerekir. Ayrıca tıbbi sekreter sağlık liseleri, üniversite bölümlerinden çıkarak yapılabilmektedir. Aynı zamanda tıbbi sekreterlik kurs eğitimi veren kurumlardan da alınan sertifikalarla bir meslek sahipi olunabilmektedir. 

Tıbbi Sekreterin Görevleri ve Sorumlulukları

 • Hastalardan gelen telefonları aksatmadan cevap vermek
 • Hastaneye gelen kişilerin hasta kabul işlemlerini tamamlamak
 • Randevu için hastaneye gelen ya da telefon ile arayan kişilere yardımcı olmak 
 • Yapılan işlemlerin ardından sigorta ile ilgili gereken bilgileri hastaya iletmek ve ücretlendirme konusunda bilgilendirmek
 • Hasta kabul esnasında yatışı yapılacak olan kişilere gün ve tarih ayarlamak
 • Muayene giren hastaların daha sonra yeniden gelmeleri gerektiği durumlarda randevu ayarlamak 
 • Sorumlu altında olduğu doktorun, hasta takvimini kontrol etmek
 • Hastaneye gelen kişilerin birer insan olduğunu bilerek hastalıkları ile ilgili gizli tutulmasını sağlamak
 • Mali konularda yardımcı olmak ve gerekli evrakları kayıt altına almak
 • Hastanede çıkan laboratuvar sonuçlarını gerekli yerlere iletmek
 • Hasta hakkında gereken formları doldurdurulması için kişilere düzgün bir şekilde iletmek
 • Hastanın, muayene sonrası ya da ameliyat durumlarında doktora gereken evrakların kayıt altında tutulması konusunda yardımcı olmak 
 • Hastanenin veya çalıştığı sağlık kuruluşuna ait gerekli kurallara uyum sağlamak ve kurumun politikalarını yerine getirmek
 • Bulunduğu ortamda arızalanan yahut tamiri gerektiren eşyalar için gerekli yerleri bilgilendirmek
 • Hastaneye ve hastaya ait faturaları düzenli bir şekilde işlemek
 • Tıbbi sekreterin görevleri, sizler için sıraladık. Bakıldığında çok madde gözükse de yapılan işe alışınca tıbbi sekreterin görevleri çalışana da normal ve sıradan gelecektir. 
 • Tıbbi sekreterin taşıması gereken özellikleri 

Tıbbi sekreter de diğer iş mecraları ile hemen hemen aynı özellikte aranmaktadır. Farklı olarak tıp dilinden anlaması beklenmektedir.

Tıbbi Sekreterlik İçin Aranan Özellikler

 • Tıp diline yatkın olması 
 • Tıp dalında herhangi bir okul bitirmesi ya da tıbbi sekreterlik sertifikası bulunması (bu özellik kurumlar arasında farklılık gösterebilir)
 • Hasta kabul esnasında güler yüzle kaşılama ve her türlü olumsuz koşullarda bile sabırlı olması
 • Bilgisayar konusunda gerekli seviyede kullanabilme ve standart olarak MS Office programlarını bilmesi
 • İnsanların halinden anlaması ve yardımcı olarak, sakinleştirmesi
 • Tıbbi yönetmeliğe uygun bir düzen tutturabilmesi
 • Söylenenleri yerine getirebilecek şekilde dinleme yetisine sahip olması

Çoğu firma tıbbi sekreterin görevleri hariç, taşıması gerektiği özelliklere bakmaktadır. Sırladığımız bu alanların yetisine sahip olan kişilerin aslında birer tıbbi sekter adayı olabileceğini söyleyebiliriz. 

Tıbbi Sekreterlik Kursu ve Uzaktan Eğitim

Enstitü Tıbbi Sekreterlik Kursu aslında hasta kabul sekreterliği kursu olarak da geçmektedir. Tıbbi sekreter olmak için illa bir yere giderek eğitim almanıza gerek yoktur. Evinizden kurs tadında uzak eğitim programına dahil olarak gerekli bilgi ve donanıma sahip olabilirsiniz. Ayrıca uzaktan eğitim için yapmanız gereken, bir bilgisayar ya da akıllı telefon ve internet bağlantısı yeterli olacaktır. 7 gün boyunca alacağınız eğitim sonrası bir adet tıbbi sekreterlik sertifikası sahibi olacaksınız.

Aynı zamanda sertifika bir katılım sertifikası değil tamamen başarıya endeksli verilen bir belgedir. 7 gün boyunca alınan eğitim sonrası haftanın son günü bir sınav gerçekleşir. Bu sınavda alınan başarı puanına göre bu sertifika belgesinin sahibi olabiliyorsunuz. Tıbbi sekreterlik kursu yanı sıra ikinci olarak kişisel gelişim kurslarından da faydalanarak, öz geçmişinize bir belge daha ekleyebilirsiniz. 

Tıbbi sekreterlik kursu kapsamında sektörle ilgili yapılması gerekenlerden tutunda, tıp terimlerine kadar her konuda eğitim verilmektedir. Tıbbi sekreterin görevleri de bu eğitim esnasında bilgi olarak sizlerle paylaşılacaktır. Kursun en güzel yanı ise, online derslere katılarak aklınızı kurcalayan sorulara yanıt buluyor oluşunuzdur. Zamanım dar ve vaktim yok diyorsanız online kurs tam size göre.

Günümüzde birçok insan dışarıdan bir kursa gitmek yerine internet üzerinden eğitim almayı tercih etmekte. Sıradan kurslardan bir farkı olmayışı ve online kursun her türlü 7/24 destek vermesi insanlar tarafından cazip geliyor. Sonuç olarak ister tıbbi sekreterlik bölümü ile ilgili okul bitirmiş olun, online kurs alarak hem bilgileri tazeler hem de bir belge sahibi olabilirsiniz. Meslekle ilgili bölüm okumayanlar ise, bu belgeye sahip olarak tıbbi sekreterlik konusunda yeterlilik seviyesinde bir sertifika sahibi olacaktır. 

Tıbbi Sekreterlik Hakkında Farklı Bilgiler

Tıbbi sekreter konusunda birden çok konudan bahsederek, gerekli bilgiyi sizlere vermeye çalıştık. Şimdi de bu mesleğin piyasada genel maaş ücretlendirmesini ve sektörleri gibi birkaç bilgiyi paylacağız. Tıbbi sekreterlik bölümü okuyan ve mezun olunan 5 üniversite ile listeye başlayalım. İlk sırada Anadolu Üniversitesi yer alırken; sırasıyla Süleyman Demirel Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi. Sektörde çalışan kişilerin çoğunlukla bu üniversitelerden mezun oldukları bilinmektedir. Bölümün açık öğretimde de yer alması Anadolu Üniversitesini lider yapmıştır. Yüzdesel olarak büyük çoğunluğu dışarıdan tıbbi sekreterlik ile ilgili bölüm okuyarak mezun olmaktadır. Mezun demişken ilk beş bölümü de yine sizler için sıralayalım; 

 • Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterliği
 • İşletme
 • Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
 • Büro Yönetimi ve Sekreterlik - Meslek Yüksek Okulu
 • Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Bu 5 bölümden mezun olanların tıbbi sekreterlik için iş aradığı belirtilmiştir. Mezun olduktan sonra elbette çalıştıkları sektörün başında sağlık gelmektedir. Fakat farklı sektörlerde yer almaktadır. Evet sağlık sektörü yüzde 51 ile kişilerin mezun olduktan sonra tercih ettikleri yerdir. Daha sonra yüzde 15 ile hizmet sektörü, ardından yüzde 2 ile sigortacılık ve yüzde 1 ile danışmanlık sektörü gelmektedir. Bu sektörde çalışanların aylık kazancı ise 2 bin lira ile 3 bin lira arasında değişiklik göstermektedir. Bu rakamlar kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Verdiğimiz fiyatların üstünde ücrette almak elbette mümkündür. 

Tıbbi sekreterlik ne anlama gelmektedir?

Tıbbi sekreterlik; sağlık kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere, özel kapsamlı klinik gibi yerlerde hasta kabul, kişilerin kayıtlarını oluşturma ve tutma, iş yerinin genel işleyişini sağlama gibi işlerin devam ettirmesinin sağlayan kişiye denir

Tıbbi Sekreterlik Kursu nasıl alınır?

Enstitü Tıbbi Sekreterlik Kursu aslında hasta kabul sekreterliği kursu olarak da geçmektedir. Tıbbi sekreter olmak için illa bir yere giderek eğitim almanıza gerek yoktur. Evinizden kurs tadında uzak eğitim programına dahil olarak gerekli bilgi ve donanıma sahip olabilirsiniz.

Tıbbi sekreter maaş ücretlendirmesi nasıldır?

Bu sektörde çalışanların aylık kazancı ise 2 bin lira ile 3 bin lira arasında değişiklik göstermektedir. Bu rakamlar kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Merhaba ben Burak. Metin yazarlığı ile ilgilenmekteyim. Araştırmak, yeni bilgiler öğrenmek ve keşfetmek hobilerimden bazılarıdır. Sosyal medyayı takip ederim fakat iş dolayısıyla pek çok kişinin sosyal medya hesabına içerik ürettiğim için, bireysel hesap kullanmayı tercih etmiyorum. SEO konusunda kendimi geliştiriyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!