AnasayfaBlogTıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik İş Olanakları
Online Eğitim

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik İş Olanakları

09 Aralık 2019
Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik İş Olanakları

Henüz iş hayatına girmemiş ve bunun için hazırlık yapan insanlar, farklı sektörden iş arayışı içinde oluyor. Üniversite bitirmiş öğrenciler bile iş bulakta zorlanırken seçilen bölümün ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Bir de mezun olduktan sonra işleyen bir süreç var. Bazen sadece üniversite yetmiyor, insanlar dışarıdan da eğitim alıyor. Fakat bir sektör var ki, hiç bitmiyor. O sektör ve meslek dalı tıp.

Meslek dalının içinde farklı gruplara ve meslek öbeklerine ayrılması da iş olacağını iyice arttırıyor. Tıp dalında meslek çıkışlı iseniz illa üniversiteye devam etmenize gerek yok. Lisede alınan eğitim birçok konuda size yeterli olacaktır. Ayrıca direk 2 senelik okula da geçiş yapılabiliyor. Şimdi bizim ele alacağımız konu tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik. Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik iş olanakları konusuna girmeden önce mesleği yakından tanıyalım. 

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Nedir?

Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik, aslına bakacak olursak tıbbi sekreterlik ile aynı yönleri taşıyor. Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik daha çok bir bölüm adı olarak geçtiği için bu isim kullanılıyor. Tanımını yapacak olursak; hastanelerde hasta kabul ile ilgili yürütülen bütün işlemlerle ilgilenen personeldir. Hastaneye gelen hastanın randevu hizmeti başta olmak üzere; kişi kabul işlemleri, kayıtlama, hastayı tıbbi noktada bilgilendirme, hastaya ait gerekli evrakları takip etme ve kayıt altında tutma gibi görevleri üstlenen kişidir. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü bir doktor kadar önemlidir. 

Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik okulu 2 sene okunmaktadır. Türkiye de yer alan devlet üniversitelerinde okunduğu gibi vakıf ve özel üniversitelerde de bu bölüm yer almaktadır. Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik dersleri içinde standart olarak genel kültür yer almaktadır. Bölümle iligili olarak da; sağlık kurumlarında iletişim, sağlık kurumlarında bilgi sistemleri, dosyalama ve arşivleme, yönetici asistanlığı, mesleki yazışmalar, klavye öğretimi, hasta psikolojisi, iş sağlığı ve güvenliği, temel ilk yardım bilgisi, tıbbi belgeleme, tıp terimleri, temel sağlık ve hastalık bilgisi gibi dersler yer almaktadır. Dersler her üniversiteye göre farklılık gösterse de hemen hemen aynı konular işlenmektedir. Sağlıkçıların ilgi gösterdiği bölüme son zamanlarda farklı meslek gruplarından da geçiş yapıldığı söylenmektedir. Eğer isteyen olursa 2 sene sonunda Dikey Geçiş Sınavı’na girerek eğitimini 4 yıla tamamlayabilmektedir. Lisans bölümü, Sağlık İdaresi ve Sağlık Kurumları İşletmeciliği. 

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik İş Olanakları Hangi Alanlarda Var?

Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü bitiren öğrenciler, tıbbi sekreterlik unvanına sahip oluyor. Vatandaş ise, sekreterleri daha çok hasta kabul olarak tanıyor. Mezun olduktan sonra ayrıca farklı eğitim almak isteyenler içinde güzel bir fırsat var. Hasta kabul kursu Enstitü üzerinden kolaylıkla alınabiliyor. Aynı zaman alınan online eğitim karşılığında sertifika alma imkanı da var. Mezun olduktan hemen sonra böyle bir sertifikaya sahip olmak artı bir avantaj katacaktır. Sadece hasta kabul bölümü okuyanlar için değil, bu eğitimi almak isteyen herkese açıktır. 

Mezun olduktan sonra problem başlıyor diyemeyiz. Enstitü sayesinde körelen bilgileri tazeleyebilirsiniz. Bu sayede tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik iş olanakları fırsatlarını da kaçırmamış olacaksınız. Hasta kabul işinin en büyük avantajı; hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde iş imkanı yer alıyor olması. 

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik İş Alanı Geniş

Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik iş olanakları için bakıldığında sadece hasta kabul olmadığını görüyoruz. Merkezi tıbbi arşiv, insan kaynakları bölümü, klinik bilgi işlem servisi, Sağlık Bakanlığı kurumunda, yataklı ve yataksız hastanelerin poliklinik departmanında görev alabiliyor. Aynı zamanda tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü okuyan kişiler, özel şahıs kliniklerinde de çalışabilir. Eczacı kadar olmasa da temel bir tıp eğitim alan sekreterler, kalfa olarak işe başlayabilir. Kısacası tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik okuyanlar, başta hasta kabul olmak üzere farklı farklı iş yerlerinde görev alamaya hazır bir bireydir.  

Tıbbi sekreterlik, olarak işe başvuranların büyük çoğunluğu tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümünden mezun oluyor. 2 yıl Meslek Yüksek Okulu’nu bitiren sekreter adayları sektörün çoğunluğunu oluşturuyor. Yüzde 21,3 üzerinde bir oranla, bu bölümden mezun sayı hasta kabul sektörüne giriş yapıyor. Öğrenciler mezun olduktan sonra sağlık ve hizmet sektörünü seçiyor. Sağlık sektörü oranın yüzde 50’den fazlasını oluştururken, hizmet sektörüde yüde 15,6’sını oluşturuyor. Cinsiyet olarak hasta kabul işinde kadınların çoğunluğu göze çarpıyor.

Sektörün yüzde 85,2’sini kadınlar oluştururken, yüzde 14,8’ini de erkekler oluşturmaktadır. Resmi bir veri olması da yapılan anket sonuçlarında böyle bir rakam ortaya çıkıyor.  Çalışılan departmanlar ise; yüzde 23 ile sağlık, yüzde 11 sekreterya, yüzde 3 bilgi işlem ve yüzde ile arşiv dökümantasyon. Eğitim düzeyi ise; ön lisans, lise ve üniversite düzeyinden oluşmaktadır. Basit bir iş gibi gözüken tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik olayı, okulunun olması ile birlikte daha ciddiye alınıyor. Ayrıca tıbbi sekreterin görevleri yazımıza bakabilirsiniz. Bu sektörde çalışanların ne gibi görevleri olduğunu yazımızda okuyabilirsiniz. 

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik İşinin Amacı Hizmet

Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümünün en önemli amacı, nitelikli eleman yetiştirebilmektir. Tıbbi sekreterlik ile birlikte sektörün eksik yönleri de kapatılmakta. Hasta kabul esnasında ikili ilişkilerin iyi kurulması ve insanlara iyi bir hizmet vermek yegane amacıdır. Türkiye de Sağlık Hizmetleri için ayrı bir bölüm oluşturularak sektörün ne kadar önemli olduğuna da vurgu yapılmıştır. Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik konusunda uzmanlaşarak kariyerinde insanların başarılı olması hedeflenmiştir. Bölümden yetişen her öğrenci adayı aynı zamanda hastanenin yönetiminde yer alabilecek yetenekte. Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik eğitimi, uzaktan eğitim veya açık öğretim sistemiyle de yapılabiliyor. Sizlerde bu bölümü açıktan okuyarak diploma sahibi olabilirsiniz. Daha sonra online eğitimler alarak kendinizi geliştirerek sektöre adım atabilirsiniz. 

tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik iş olanakları tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik  tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik nedir  tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü  tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik dersleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Tıbbi Sekreterlik kursumuz ile tıp kariyerinize başlayın!
4.7
(239)

Tıbbi Sekreterlik Kursu

10 Konu5 Saat
Göksel YılmazGöksel Yılmaz
855259
CV Hazırlama Eğitimi
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
700209