Close
Mobil Menu Bars

Temel Fotoğrafçılık Eğitimini Evinizden Öğrenin

16 Eylül 2019, 2685 defa okundu.
Temel Fotoğrafçılık Eğitimini Evinizden Öğrenin
fotoğrafçılık, online eğitim, temel fotoğrafçılık eğitimi, temel fotoğrafçılık kursu, sertifika,

Özel tasarlanan ve karmaşık olması nedeniyle eğitim gerektiren fotoğraf makineleri en iyi fotoğrafı çekmek için özel tasarlanmıştır. Poz yakalama doğru açıyı hesaplama ve ışığı hesap etme kaliteli çekim işlemi için önemlidir. Düğünlerde, nişanlarda ve önemli toplantılarda, profesyonel fotoğraf çekerek para kazanmak için online eğitim seçenekleri tercih edilmelidir. 

Fotoğraf Çekimi Öğrenmek Şimdi Çok Daha Kolay

Manzara, çiçek, hareketli obje, doğa manzarası ve bulut manzarası kategorisinde fotoğraf çekimi, online eğitim programının en önemli amacıdır. İş yerinden ve evden kurs imkanı sunan uzaktan eğitim seçenekleri zaman ve mekan zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Dersi yeniden dinleme ve sınav imkanı sunan uzaktan eğitim kalabalık sınıf ortamının olumsuzluklarını da bir kenara bırakıyor. Online kurs hizmetinde internet bağlantısı zorunludur. Ayrıca kullanılan dersi takip etmek için iyi bir bilgisayar almalıdır. 

Bağlantının ve görüntünün kalitesi olması durumunda öğrenci online kurs hizmetinden en iyi şekilde devam etmelidir. Fotoğraf çeken cihazlar, özelliklerine göre sınıflandırılmaktadır. Profesyonel veya yarı profesyonel cihazlar, piksel ve lens özelliğine göre sınıflandırılıyor. Bu cihazların kullanımı da görsel eğitim gerektiriyor. Birebir görsel eğitim profesyonel çekim konusunda istediğiniz çözüm seçeneklerini bir araya getiriyor. Uzaktan eğitim kursu programı sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifika veriliyor. 

Fotoğrafçılık Dersi Programının Özellikleri Nelerdir?

Fotoğrafçılık, cihazın tanınması, cihazın kullanımı ve kullanım alanları, ilk aşamada kursiyerlere öğretiliyor. Cihazın nasıl kullanılacağı konusu ilk aşamada amatör fotoğrafçılara öğretiliyor. Bu temel konular profesyonel çekim için önemlidir. Bu temel prensipler en iyi şekilde öğrenilmelidir. Bu kategoride kursiyerlerin en çok merak ettiği konu sınavdır. Sınava kurs programını tamamlayan kursiyerler alınıyor. 

Ders programında sadece fotoğraf çekimi konusunda bilgilendirme işlemi gerçekleşmiyor. Vesikalık veya düğün kategorisinde profesyonel çekim yapanlar hatırı sayılır şekilde kazanç elde ediyor. Kurs programı içerisinde fotoğraf çekerek para kazanma yolları da anlatılıyor. Sertifika ile piyasada kolay iş bulma imkanına kavuşabilirsiniz. 

Fotoğrafçılık Dersi İlk Konuları Nelerdir?

  • Temel konuların ele alındığı ilk konular, ayar, çekim ve fonksiyon konularını kapsıyor. Bu temel fonksiyonlar çekim kalitesini doğrudan etkiliyor. Temel fotoğrafçılık eğitimi bu konuda ilk aşamadır. 
  • Profesyonel lens ve çekim cihazları, temel konular içerisinde değerlendiriliyor. İlk derslerde lens ve cihaz bilgisi anlatılıyor.
  • Doğa resmi, vesikalık, çiçek resmi ve hareketli obje resmi farklı tekniklerde çekiliyor. Bütün bu farklı teknikler kurs programı içerisinde yer alıyor.
  • Öğretilen konuların öğrenciler tarafından pratikte uygulanması isteniyor. Temel fotoğrafçılık eğitimi kategorisindeki aktivite dersler öğrencinin konuyu anlayıp anlamadığını ortaya çıkarıyor.

Fotoğrafçılık Eğitimi Nereden Alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz online eğitimler vermektedir. Eğitim sonunda başarılı olarak online sertifika almaya hak kazanabilirsiniz.

Ders Programı 

İlk konu temel konulardır. Cihaz bilgisi, fotoğrafçılık ile ilgili terimler, diyafram, pozlama, ISO ve enstantane gibi terimler temel fotoğrafçılık eğitimi konuları içerisinde anlatılmaktadır. Her aşama sonunda olduğu gibi, ilk aşamanın sonunda da aktivite gerçekleştiriliyor. Anlatılan derslerin ışığında öğrenciden fotoğraf isteniyor. İlk aşamada, fotoğrafçılığın tanımı, fotoğraf makinesinin özellikleri ve kullanımı ön planda tutuluyor.

Kompozisyon, F/stop, ölçümle ilgili mod pozun telafisi gibi konular ikinci kısımda yer alıyor. ‘Teknikler nasıl kullanılır?’, konusu tam olarak anlaşıldıktan sonra sıra aktiviteye gelir. Bu aşamada öğrenilen teknikler test edilmektedir. Öğrenciden yeni öğrenilen teknikleri kullanarak fotoğraf çekmesi istenmektedir. Bu çekimler uzman eğiticiler tarafından analiz edilmektedir.

Kurs Eğitiminde Son Viraj

Açı yakalama, perspektif yakalama, arka plan, hareketin oluşturduğu boşluk, örnek çekim, doğal özelliklere sahip kadraj, alan derinleme, netleştirme ve bağlantı kurma gibi aşamalar, temel fotoğrafçılık kursu müfredatında yer alıyor. Bütün bu fonksiyonlar en sondaki aktivite dersi ile uygulamaya geçiriliyor. Uygulamada öğrencinin başarı yüzdesi ortaya çıkıyor. Hızlı ve aynı zamanda hareketli olan objeler, profesyonel çekim ister. Amatör çekimlerde silik çıkan çekimler, profesyonel çekimde net çıkmaktadır. Manuel şekilde netleme yapma işlemi, auto focus modu ve hızlı obje çekimi, bu aşamadaki derslerdir. 
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!