Close
Mobil Menu Bars

Temel Fotoğrafçılık Eğitimi Nedir?

02 Aralık 2019, 2637 defa okundu.
Temel Fotoğrafçılık Eğitimi Nedir?
Temel Fotoğrafçılık Eğitimi Nedir?

Fotoğraf, iyi bir makineye bağlı olmadan, fotoğrafçının kendi sanatsal bakış açısını yansıtarak ortaya koyduğu üründür. Fotoğrafçının iç dünyasının, kendi yarattığı anlamın bir yansımasıdır. Her fotoğraf, kendi yaratıcısına yani fotoğrafçıya bağlıdır. Bu bakış açısını ortaya doğru bir şekilde koyabilmek için ise fotoğrafçılık bilgisine ihtiyaç vardır. Fotoğraf çekmek, çoğu zaman bir tutku olarak görülür. Doğru fotoğraf çekmek ise tutkunun ötesinde fotoğrafçılığın kurallarını bilmek ile mümkün olur.

Bir nesneyi, bir anı ölümsüzleştirmek için herkes fotoğraf çekebilir. Yalnızca fotoğrafın kurallarını bilen kişiler bu işi profesyonel aşamaya taşıyabilirler. Hangi makinenin uygun olduğu, doğru açının seçilmesi, ışık koşullarının değerlendirilmesi, pozlama değerleri, netleme gibi değişkenler fotoğraf çekmenin önemli aşamalarını oluşturur. Tüm bu faktörlerin öğrenilmesi ve kolayca uygulanmaya başlanması ise temel fotoğrafçılık eğitimi yardımıyla sağlanabilir.

Temel Fotoğrafçılık Eğitimi Neden Gereklidir?

Temel fotoğrafçılık eğitimi, hobi olarak görülen fotoğraf çekme eylemini profesyonel olarak yapmak isteyenler için gereklidir. Sadece anı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekmenin yanında, aldığınız eğitimler sayesinde, profesyonelleşerek maddi bir kazanç elde edecek duruma gelebilirsiniz. Öğrendiğiniz her yeni fotoğrafçılık terimi, sizi ileri bir noktaya doğru taşımaya yardımcı olur. Fotoğraf çekerken gördüğünüz bir nesnenin ya da anın fotoğrafını nasıl çekmeniz gerektiğini kısa sürede tahlil edebilir ve kompozisyon açısından doğru fotoğraflar çekebilirsiniz. Fotoğraflarınızda özgünlüğü yakalamak, benzersiz fotoğraflar çekmek için kendi tarzınızı yaratmanıza yardımcı olur.

Çektiğiniz fotoğrafları paylaştığınız da alacağınız olumlu eleştiriler ve beğeniler fotoğraf çekmek için kendinize olan güveninizi arttırır. Sadece profesyonelleşmek değil hobi olarak devam etmek isteyenler için de temel fotoğrafçılık eğitimi çok önemlidir. Zevk aldığınız ve sizi rahatlatan bir işi yaparken, o işin temel aşamalarını bilerek yapmak daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar. Sadece hobi olarak da olsa iyi fotoğraflar çekmek ve yaptığınız işin farkında olmak sizi iyi hissettirir. Yakaladığınız anları gelecek zamanlara daha güzel bir şekilde taşımanızı sağlar.

Fotoğrafçılığın aynı zamanda bir sanat dalı olması nedeniyle fotoğrafçılık ile ilgilenen kişilerin sanatsal bir bakış açısına sahip olmaları gerekir. Yakaladığınız ana nasıl baktığınız onu ifade etme biçiminizi etkiler. Bir fotoğrafı güzel yapan şey; fotoğraftaki nesnenin veya anın önemi olduğu kadar o ana veya nesneye fotoğrafçının nasıl baktığıdır. Kompozisyonunu doğru kuramayan bir fotoğrafçının ortaya koyduğu ürün, en önemli olayı çekmiş olsa bile yeterli olmayacaktır. İyi bir fotoğrafçılık kursu, size temel fotoğrafçılık bilgilerinin yanında sanatsal bakış açınızı nasıl geliştirebileceğinizi de öğretir.

Temel fotoğrafçılık eğitimi sayesinde; doğru pozlama, nesneyi konumlandırma, durduğunuz açı, seçeceğiniz lensin amacınıza uygunluğu gibi konularda eğitim alarak kompozisyon bilginizi geliştirebilirsiniz. Böylece fotoğrafçılık konusunda özgün ürünlerinizi ortaya koyarak kendinize ait bir marka bile yaratabilirsiniz.

Başlangıç İçin Online Fotoğrafçılık Kursu

Temel fotoğrafçılık eğitimi almaya karar verdiyseniz bunu online olarak yapabilirsiniz. Kendi rahat ortamınızda, kalabalık içine hapsolmadan ve istediğiniz planlamayla temel fotoğrafçılığı öğrenebilirsiniz. Online eğitim sayesinde mekan ve zaman sorununuz olmadan derslere katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. İsterseniz belirli saatlerde yapılan canlı derslere katılarak interaktif bir öğrenme deneyimi elde edebilirsiniz. Canlı dersleri kaçırdığınız da ise üzülmenize gerek yok. Çünkü katılamadığınız dersin kaydını size uygun olan bir zamanda izleyebilirsiniz.

Enstitü kurs ile ilgili size sunulan kaynakları ise kolayca bilgisayarınıza indirerek süresiz olarak faydalanabilirsiniz. Tüm bu avantajların yanında bizim önerimiz, temel fotoğrafçılık eğitimi online canlı derslerine katılım göstermenizdir. Canlı derslere katıldığınızda fotoğrafçılık ile ilgili anlayamadığınız noktaları doğrudan eğitmene sorarak cevaplar elde edebilirsiniz. Ayrıca eğitmenin diğer katılımcıların sorularına vereceği cevaplarla ilgili geri dönüşler sağlayabilir, bilgi seviyenizi üst noktalara taşıyabilirsiniz.

Temel Fotoğrafçılık Kursu Nereden Alınabilir?

Fotoğrafçılık ile ilgili kendinizi geliştirmek ve fotoğrafçılığın temellerini öğrenerek profesyonelleşme yolunda adımlar atmak istiyorsanız, Enstitü temel fotoğrafçılık eğitimi online olarak yanında. İnternete bağlanmanızı sağlayan bilgisayar, tablet ya da telefon gibi bir cihazınız varsa ve düzgün bir internet bağlantısına sahipseniz kolayca kursa katılabilirsiniz. Bu imkanların yanında ihtiyacınız olan tek şey: fotoğrafçılığa olan tutkunuz! Temel fotoğrafçılık eğitimi, fotoğrafçılığın temellerini anlamanızı sağlayacak. Fotoğrafçılık tekniklerine hakim olarak, farklı fotoğraf türlerinde yapmanız gereken ayarları öğrenmenize yardımcı olacak.

Böylece manzara çekerken ya da portre fotoğrafı çekerken nasıl ayarlamalar yapmanız gerektiğini anlayacak, bakış açınızı fotoğraflarınıza yansıtmakta zorlanmayacaksınız. Fotoğrafçılık için çok önemli olan doğru ışık kullanımını öğrenecek daha etkili fotoğraflar çekebileceksiniz. Kendinizi geliştirirken profesyonel fotoğraf makinelerine geçmek isterseniz, makine ve lenslerin özelliklerini öğrenerek doğru seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Temel Fotoğrafçılık Kursunda Öğreneceğiniz Konular

Temel fotoğrafçılık eğitimi seçilirken öğreneceğiniz konuları incelemeniz önemlidir. Alacağınız eğitimde öğreneceğiniz konuları önceden bilmek, o eğitim sonunda hangi aşamada olacağınızı bilmeniz için gereklidir. Böylece katılacağınız eğitimin seviyesini kendiniz belirleyebilirsiniz. Bazı fotoğrafçılık eğitimlerinde öğretilmesi gereken konular eksik olmakta veya hiç gösterilmemektedir. Bu nedenle öğrenciler uygulamaları gereken teknikler konusunda eksiklik yaşayabilmektedir. Böyle durumlarda alınan eğitim bir zaman kaybına dönüşmektedir. Enstitü sayfasından alacağınız temel fotoğrafçılık eğitiminde hangi konuları öğreneceğinizi maddeler halinde aşağıda görebilirsiniz.

  • Fotoğraf makinelerini tanıyarak onların çalışma mantığını kavrayacaksınız.
  • Fotoğraf makinelerinin temel bileşenleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.
  • Diyafram, shutter (enstantane) ve iso değerlerinin ne olduğunu, hangi durumlara göre değiştirildiğini ve aralarındaki ilişkiyi öğreneceksiniz.
  • Netlik ve alan derinliği hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Alan derinliğini etkili kullanmayı öğreneceksiniz.
  • Doğru pozlama değerlerinin hangi değişkenlerle yakalanabileceğini ve gerekli pozlama ayarlamalarını öğreneceksiniz.

  • Temel ışık bilgileri, ışık değerleri (Kelvin) ve renk ayarları hakkında bilgiler elde edeceksiniz.
  • Işığın yeterli olmadığı durumlarda nasıl doğru fotoğraflar çekebileceğinizi farklı teknikler yardımıyla öğreneceksiniz.
  • Farklı durumlar karşısında uygulamanız gereken çekim tekniklerini görecek ve bu teknikleri uygulamayı öğreneceksiniz.
  • Fotoğraf çekme amacınıza göre değişkenlik gösterecek olan lens kullanımı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Lens türlerini tanıyacak ve hangi amaca yönelik nasıl lensler seçmeniz gerektiği konusunda bilgi edineceksiniz.
  • Fotoğrafınızı çektikten sonra ihtiyacınız olacak olan fotoğraf düzenleme konusu hakkında genel bilgileri öğreneceksiniz. Kullanılan teknolojileri tanıyacaksınız.

Katıldığınız temel fotoğrafçılık eğitimi sonunda tüm bu konuları kavramış ve fotoğraflarınızı çekerken uygulayabiliyor olacaksınız. Böylece daha profesyonel fotoğraflar çekebileceksiniz. Ayrıca kendinizi daha da geliştirmenize olanak sağlayacak temel bilgileri edinmiş olacaksınız. Fotoğrafçılık kursu sonunda yapılan online sınavı başarı ile tamamlarsanız, Enstitü tarafından verilen onaylı sertifika sahibi olabileceksiniz. Sertifikanız size dijital kod olarak ücretsiz bir şekilde verilecek. Bunun yanında, sertifikanızı soğuk damgalı ve basılı bir şekilde almak isterseniz kolayca sipariş verebilirsiniz. Sertifikanız yardımıyla fotoğrafçılık alanında kendinizi geliştirdiğinizi ve temel bilgilere sahip olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Böylece bu alanda iş bulma ve çalışmalar yapma şansınızı arttırabilirsiniz.

Temel Fotoğrafçılık eğitimini kimler alabilir?

Fotoğraf çekmeye ilgi duyan, hobi olarak fotoğraf çeken ya da fotoğrafçılıkta profesyonel olmak isteyen herkes eğitime katılabilir.

Temel Fotoğrafçılık Eğitimini Online Olarak Almak Avantajlı mı?

Evet. Online olarak eğitim almak size zaman tasarrufu sağlar. Evinizden çıkmadan ya da istediğiniz ortamda canlı derslere katılım sağlayabilirsiniz. Kaçırdığınız dersleri ise daha sonra izleyebilirsiniz.

Temel Fotoğrafçılık Eğitimi Ücretsiz mi?

Eğitim ücretsizdir. Enstitü kurs sayfasından kayıt olarak eğitimden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.İleri seviye fotoğrafçılık eğitimimiz ücretlidir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldum. Eğitimime devam ederken, bir televizyon kanalında canlı yayın kameramanı olarak görev yaptım. Çeşitli kısa film projelerinde farklı görevlerde bulundum. Enstitü’den aldığım online içerik editörlüğü eğitiminden sonra yazarlık yapmaya başladım.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!