Close
Mobil Menu Bars

Teknolojiyi Ne Kadar Etkin Kullanmalıyız?

20 Mayıs 2019, 1175 defa okundu.
Teknolojiyi Ne Kadar Etkin Kullanmalıyız?
teknoloji, eğitim, eğitimde teknoloji, online eğitimler, kişisel gelişim eğitimleri, iş hayatı eğitimleri

Teknolojinin geçmişten bugüne gelişimiyle ilgili sizlere çok eskilere dair bir şeyler söyleyemem. Fakat 90’lı yılların başına bakarsak bile o dönemlerde eğitime ulaşmak için insanların ne kadar çok çaba harcaması gerektiğini görürüz. Eğitim size değil siz eğitimin ayağına gidiyordunuz, yanılıyor muyum? ''Hayır'' dediğinizi duyar gibiyim. İnternetin her evde hâkim olmadığı zamanları birçoğumuz hatırlıyoruz.

Şimdi düşününce belki çok uzak geliyor ama en ufak bir bilgiye ulaşmak için bile halk kütüphanelerine giderdik. O halk kütüphaneleri hala kullanılıyor mudur merak ediyorum. Düşünsenize herhangi bir şey hakkında bilgi almak istiyorsunuz veya bir araştırma yapacaksınız ama tek kaynağınız kütüphane ve oradaki sınırlı sayıda kitap. Hayır, yanlış anlaşılmasın kütüphaneleri kötülemiyorum tabi ki bizim en büyük miraslarımız oralarda. Ancak her zaman bilgiye ulaşmak için yeterince vaktimiz olmayabilir, eskiden saatlerce araştırma yaparak zar zor ulaşabildiğimiz bir bilgiyi şimdi 2-3 dakika içerisinde çoktan öğrenmiş oluyoruz.

Eğitim Sisteminde Teknoloji 

Şimdilerde eğitimin peşinde değil teknolojinin peşinde koşuyoruz ona ayak uydurmaya çalışıyoruz. Akıllarda birçok soru var, günümüzün çocukları bizden daha mı şanslı, çocukları eğitim amaçlı bilgisayarlarla yalnız bırakmak ne kadar doğru?

Eskiden iyi bir eğitim alabilmek için dershanelere tonlarca para dökülürdü, çocuklar öğretmenlerle birebir dersler almaya çalışırdı. Şimdilerde ise böyle bir şeye gerek duyuluyor mudur? Sanmıyorum, tabiiki bu durumun en büyük nedeni teknolojideki hızlı gelişmelerdir. Artık İnternet üzerinden girdiğiniz online eğitimler sayesinde bir derste aynı hocayı sizinle beraber binlerce kişi de dinleyebiliyor. 

Ders esnasında kimse kimseyi bölmüyor, engellemiyor, anlamayan anlamadığı yerde durdurup bir daha dinliyor. Hatta yetersiz gelirse başka bir siteye girip anında tekrar farklı bir öğretmenden daha dinleyip konuyu pekiştirebiliyor. 

Sertifikalarla İş Bulma Kolaylığı

Teknolojik imkanların sağladığı bu kolaylıklar sayesinde artık insanlar sadece üniversite mezuniyetiyle yetinmiyor. Farklı farklı ilgi alanlarıyla alakalı çeşitli sertifikalar alıyor, kişisel gelişim eğitimleri veya iş hayatı eğitimleriyle özellikle iş başvurularında rakiplerinin önüne geçmeye çalışıyorlar. Bu da günümüz iş dünyasında rekabet ortamını artıran unsurlardan biri. Üstelik yeni beceriler öğrenmenin bu kadar kolay olduğu bir ortamda bu sertifikaları almayan adaylara şirketler de öncelik tanımıyor. 

Teknolojiye Sırt Dönmek

Silikon Vadisi yöneticilerinin çocuklarını teknolojinin hiç uğramadığı bir okula gönderdiğini duymuş muydunuz? E-Bay, Google, Apple, Yahoo ve Hewlett-Packard gibi teknoloji devleri çocuklarını neden böyle bir okula göndermeyi tercih ediyor? Bu okul Waldorf School of the Peninsula. Bu okula hiç teknoloji uğramıyor ve bu okulda her şey eski usulde işliyor. Evet tebeşirler bile var. Daha fazla meraklandırmadan söyleyeyim. Bu okul sayesinde çocuklarını teknolojiden arındırıyorlarmış. Belki de haklılar.

Gelişen teknoloji bizi kolay olana itiyor hep. Kendimizce sebeplerimiz olabilir vaktimizin olmaması da ayrı bir konu ama teknolojinin sunduğu bu kolaylıklar zekamızı köreltiyor ya da bizi monotonlaştırıyor olabilir mi? Her şey bir yana teknoloji gelişmeye devam ederken böyle bir harekette bulunmak ne kadar doğru yine de sorgulanmalı. Neredeyse yapay zekalar bizi esir alacak söylentileri ortalarda dolaşırken teknolojiden arınmak mı yoksa teknolojiyle yüzleşip tüm inceliklerini öğrenmek mi gerekir? Bu sorunun cevabı aslında herkesin kendi içinde vermesi gereken bir cevap. Bana göre dozunda kullandığımız sürece teknoloji, hayatımızı kolaylaştıran faydalı imkanlardan biri.

Yazar: Beyza Ölçer

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!