Published on: 06 Aralık 2018 Konuk Yazar 1 Yorum
Okuma Sayısı : 76

Eğitim ve teknoloji çağımızın olmazsa olmazlarındandır. Bu yüzden hayatımızdaki iki önemli unsurun tanımını bilmeden yaşamamız yerimizde saydığımızın göstergesidir. İnsanlarda öğrenme, merak etme, araştırma unsurları gelişmeden teknolojinin ve insanoğlunun ilerlemesi mümkün değildir.

Eğitim deyince aklımıza yeni kuşakların toplum yaşamında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları edinmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine yardım etme ya da belli bir bilim dalında, belli bir konuda bilgi ve beceri kazandırma, yetiştirme ve geliştirme işi gelmektedir.

Bilimin tanımı ise evrenin, evrendeki olguların ve olayların bir bölümünü ele alıp birtakım yöntem ve deney yolları kullanarak ve gerçeğe, gerçekliğe dayanarak birtakım yasalara ulaşan bilgi yolu, düzenli ve tutarlı bilgi gelmektedir.

Eğitim Almadan Teknolojiyi Anlayabilir miyiz?

Hiç düşündünüz mü? Yukarıdaki cümlelerin her parçası kendini eğitmeden araştırmadan geliştirmesi mümkün olmayan unsurlardır. Eğitim ve Teknoloji hayatımızın olmazsa olmazı artık bundan şüphe duyan varsa içtiği suyu, yediği yemeği, seyrettiği televizyonun teknolojinin bir parçası olarak görmeyen ve düşünmeyenlerdir. Eğitim olmadan teknolojiyi anlamayı ve onun getirdiklerine mantıklı yaklaşmayı düşünemeyiz. Teknoloji bize bilgiyi kolay yoldan ulaşmamızı sağlasa da bunların içinde olumsuzluğu barındırır, eğitimsiz ise gelişmesi doğru kullanılması mümkün olmayacaktır. Teknolojinin bize getirdiklerini tüketmek yerine geliştiren tarafta olmalıyız. Siz teknolojinin neresindesiniz? Online oyun ya da eğitim. Hangi noktadan bakıyorsunuz hangisiyle daha fazla uğraşıyorsunuz. Teknolojinin girdabına savrulup eğitiminizi, okumayı, sorgulamayı bırakıyor musunuz? Yoksa onu anlayıp yeniliklerini takip ederek teknolojiyi gelişim ve öğrenmek için mi kullanıyorsunuz.

teknoloji, eğitim, iienstitu, online eğitim

Kendimize sormamız gereken o kadar soru var ki bunların hangisinden başlayacağımızı bazen bilemiyoruz. Fakat bilmemiz gereken bir şey varsa oda öğrenmeden anlamadan araştırmadan teknolojiyi kavrayamayacağız. En son geliştirilen robotları gördünüz mü hiç haklarındaki haberleri okudunuz mu? "İlk robot genel evi açıldı", "ilk evlilik" yakında olacak. Çinin geliştirdiği son yenilik sayesinde Doktor robotlar hastalık teşhisi yapabilecek, reçete yazabilecek kadar zekiler yapayzekiler. İnsanoğlu kendi bildiği tüm bilgiyi, araştırmaları bilgisayar ortamına yerleştirmeseydi o yapay zeka bugün bizi anlayamaz kavrayamazdı. Bu yenilikleri ne kadar araştırıyoruz ne kadar öğreniyoruz bilmiyorum ama kendimizi farklı kılmazsak teknolojinin kolayına kaçarsak teknoloji bizi sömürmeye ve hayatımızı zorlaştırmaya başlayacak. İnsanoğlu olarak robotlardan farklı şeyler yapmaya ihtiyacımız var. Hislerimizi kaybetmemeye, sevgiyi incitmemeye arada bir farkındalık yaratmaya, sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya. Yoksa bizde yapay zekânın içinde yapaylaşmış bireyler olarak kendimizi bile anlayamadığımız yerlerde olacağız.

Teknolojiyi nasıl anlayabiliriz?

Düşünün anlayın sorgulayın teknolojinin içinde, "alışveriş fırsatları" "online oyun", yarışma programlarının ötesinde şeyler olduğunu fark edenlerden olun. Televizyonu, akıllı telefonunuzu, fast-food yiyeceklerinizi bir kenara bırakıp elinizde kitabınızla doğa içine çıkmayı deneyin. Okuduğunuz kitabın bile insan kaleminden çıkıp teknoloji rüzgârı sayesinde elinize bu kadar hızlı geldiğini unutmayın.

En son kendinizle ne zaman baş başa kaldınız? Sessiz bir oda, ışıksız bir ortam sadece iç sesinizle. Teknoloji buradan çıkmıştır. Üreten gelişen insanlar olmayan ortamda bize bu kolaylıkları sundular.

Telefonun icadı, 876 yılında Alexander Graham Bell 

Elektriğin icadı, 1800. İtalyan bilim adamı Alessandro Volta.

teknoloji, eğitim, iienstitu, online eğitim

İlk icatları araştırmayı bunların hikâyelerini okumayı deneyin, Başlangıca gitmeyi, evreni anlamayı, toprağı hissetmeyi. Çünkü başlangıç noktamız burasıdır. Kendi merak ettiğiniz şeyleri araştırmayı deneyin bazen Google yerine ansiklopedi sayfalarında kaybolun. Beyninize küçük sorular sorun, ihtiyaçlarınız hakkında bilgi verin onu sorgulamaya itin böylelikle hepimiz kendimizi ve beklentilerimizi daha iyi anlayacak.

İlk icatların sahipleri gibi üretken olmayı tercih edeceğiz. Tüketiyoruz, geçtiğimiz yolu, aldığımız havayı, dünyayı bunları düşünmekten çok biz telefon modelimiz, bilgisayar markamız, araba markamızla ilgileniyoruz.

İçimize dönüp tanımlara yeniden bakmamız hayat düzenimizi yenilememiz araştırmacı olup gelecekte önümüze çıkacak gelişmelerden haberdar olmamız gerekiyor.

Bugün kendiniz için ne yaptınız, neyi araştırdınız, teknolojinin bize getirdiği sosyal medyada kaybolmak yerine hangimiz yarım saatini ayırıp yeni bir şeyi öğrenmek, bilgilenmek için ne yaptık. İnsanoğlu teknolojiyi akıllıca kullanmayı seçmezse yapay zeka bize yapay insan olmayı öğretecek.

teknoloji, eğitim, iienstitu, online eğitim

Yapaylaşmayın, teknolojinin önünüze sunduğu şeyleri seçmek yerine ihtiyacınız olan şeyleri seçin. İnsanlığın geliştirdiği bir şeyi insanlıktan üstün tutmayın. Çünkü dünya bundan daha iyi şeyleri hak ediyor. Bunu yapacak yine insan, teknoloji iste bir araç. O araç sayesinde amacınıza ulaşın, yeniliğe kapı açın. Fakat lütfen bunu yaparken insanı, toprağı unutmayın. İç sesinizi arada bir dinleyin. Sosyal medyasız gün geçirebilin. Fotoğraf çekmediğiniz günler olsun, oyun sitelerinden arada bir vazgeçin. Düşünmeden araştırmadan kendinizi teknolojinin emin ellerine bırakmayın çünkü tanımadığımız bir insana bile güvenemezken tanımadığımız bir insanın bizim için ürettiği şeyin ne kadar iyi olduğunu bilmemiz mümkün değildir.

Paranızı ya da sizin için değerli olan bir şeyi başkasına verirken düşünürsünüz değil mi? Beyninizi emanet ettiğiniz teknoloji kanallarını lütfen doğru eğitimle harmanlayıp seçiniz, işinize yaramazsa geçiniz.

Yazar: Aslınur Keskin

  • teknoloji ,
  • eğitim ,
  • online eğitim ,
  • enstitü ,
  • eğitim teknolojisi
Yorumlar(1)
Yorumlar
5,0
Ortalama Değerlendirme
%100
%0
%0
%0
%0
Değerlendirmeler
Salih Karakaya
06.Aralık.2018

Çok yararlı ve yerinde bir bilgi

Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı