Close
Mobil Menu Bars

Teknolojinin Eğitime Sağladığı Kolaylıklar

19 Ocak 2019, 1929 defa okundu.
Teknolojinin Eğitime Sağladığı Kolaylıklar
Teknolojinin Eğitime Sağladığı Kolaylıklar

Günümüzde eskiden beri süre gelen eski yöntemler, yerini yavaş yavaş teknolojiye bırakmaya başlamıştır.İhtiyaçlara göre değişen teknolojinin, eğitim sisteminde de yeri ve önemi artmaya başlamıştır. Eğitim teknolojisi dediğimiz kavram gittikçe önemini arttırırken, öğretmen ve öğrencilerin beğenisini de kazanıyor.

Teknolojinin Öğrencilere Sağladığı Kolaylıklar Neler?

ögrenci, teknolojik egitim, teknoloji

Öğrenciler açısından da teknolojinin eğitimdeki yeri oldukça önemlidir. Çünkü, küçük yaşlardan itibaren cep telefonu,tablet ve bilgisayar ile tanışan çocuklar, okul yaşantısı boyunca da teknoloji kolaylığından faydalanarak zorlanmadan ödevlerini yapabilmektedirler. Teknoloji destekli eğitim yöntemleri sayesinde bilgilere erişmede büyük kolaylık sağlanmış olmaktadır. Ayrıca çocukların görsel açıdan daha kalıcı olması amaçlanarak okullarda videolu anlatımlar, sesli ve görüntülü uygulamalar yapılmaktadır. Akıllı tahtalar, eğitimde teknoloji kullanımının akla gelen ilk örneklerindendir. Uygulamanın amacı; eğitim olanaklarına sınıf dışında da ulaşabilmek. Günümüzde saniyeler içerisinde istediğimiz bilgilere anlık ulaşabilme kolaylığı, her alanda olduğu gibi eğitim alanında da çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Yapılan anketlere göre;

Öğrencilerin, akıllı tahta ile işlenen dersleri daha iyi anladığını, aynı zamanda görüntü ve seslerinde beyni uyararak, bilgilerin kalıcılığını artırdığını göstermektedir.Geçtiğimiz yıllarda defter ve kitaplardan ezber yapılarak öğrenilen dersler, artık teknoloji nimetlerinden faydalanılarak daha kolay hale getirilmiştir.Bu da çocuklarımızın, dersleri daha iyi anlaması, anladığını unutmaması açısından da daha verimli olmuştur. Teknolojinin hayatımızın her alanına girmesiyle artık öğrenciler de uzun, sıkıcı ve tek taraflı bilgi aktarımlarına sıcak bakmıyor. Daha ziyade; öğretmen ve öğrenci katılımlarının desteklendiği eğitim yöntemleri önem kazanmaktadır.

Teknolojinin Öğretmenlere Sağladığı Kolaylıklar Neler?

öğretmen, akıllı tahta, teknolojik eğitim

Öğretmenler de teknolojinin eğitim hayatımıza girmesiyle büyük kolaylıklar yaşamaktadırlar. Örneğin; uzun uzadıya yazılar yazmaktan kurtulmuşlar, akıllı tahtalar sayesinde yazacakları her şey tahtaya yansıtılacağı için, yalnızca ders anlatmaya odaklanabileceklerdir. Bu yöntem sayesinde de öğretmenler büyük rahatlık ve kolaylıklar yaşamaya başlamışlardır. Yazı yazmayla kaybedeceği vakti, sınıf içerisinde iletişim sağlama, öğrencilerle daha çok ilgilenme gibi daha yararlı bir şekilde kullanabileceklerdir.

Yaratıcı Öğrenme Süreçleri

Robot yapımı, kodlama temel araç tasarımı gibi yöntemler, öğrencilerin yaratıcı süreçlerini büyük ölçüde desteklemektedir. Derslerde yapılan kodlama aktiviteleri; öğrencinin analitik zekasının gelişimine yardım ederken, tasarım içerikli aktivitelerde, öğrencinin görsel zekasını ilerletmektedir.

Aynı zamanda ; sizlere eğitim alanında, teknolojiden en güzel şekilde yararlanmak adına, ülkemizde son 4–5 yılda hızla artış gösteren maker felsefesini örnek gösterebiliriz.Okul etkinliklerine, hatta müfredata girmesiyle öğrencileri pasif durumdan aktif duruma getiren öğrenme süreçleri ortaya çıkarmaktadır.

Eğitim ve Teknoloji ilişkisi hakkında daha fazla yazı okumak isterseniz tıklayınız.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde Kariyer, iletişim konularında yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(2)
Ortalama Değerlendirme 2,5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Ali Gaddar
23 Ocak 2019
1.0

Teknoloji bence eğitime katkı sağlamıyor, öğrencileri eğitimden uzaklastırıyo

Derya Aksakal
22 Ocak 2019
4.0

Bir öğretmen olarak eğitimin teknolojiyle birleşmesi bizim işimizi cok daha güzel bir hale getirdi.