Close
Mobil Menu Bars

Teknolojinin Eğitime Kattıkları

17 Mayıs 2019, 1202 defa okundu.
Teknolojinin Eğitime Kattıkları
eğitim, eğitim ve teknoloji, teknoloji, online eğitimler, eğitimde kullanılan araçlar

Çocukluğumda en sevdiğim şey evimizin baş köşesinde bulunan Meydan Larousse ansiklopedisinin sayfalarını karıştırmak rastgele açıp okumak ve yeni bilgiler öğrenmekti. Tabiiki okulda verilen ödevlerin yapılması için de en önemli kaynaktı benim için. Sadece benim için değil, arkadaşlarım için de çok önemliydi bu ansiklopediler.

Bazen bu ansiklopedilerde de aradığımız bilgilere ulaşamayıp çaresiz kalabiliyorduk. Tabii ki öğretmenimizin öğrettiklerine sığınıp onun bilgisiyle yetinmek durumunda kalıyorduk. O zamanlar ansiklopedi de bir imkan göstergesiydi. Bu yüzden de ülkemizin değişik yerlerinde çok farklı eğitim ve bilgi düzeyleri oluşuyordu. Bu nedenle en şanslı öğrenciler, büyük şehirlerde iyi imkanlarla yaşayan ve okuyan öğrencilerdi. Eğitimde eşitsizlik açıkça görülüyordu.

Gel zaman git zaman teknoloji ilerledi ve geldiğimiz son noktada elimizde küçücük bir cihaz ve içinde dünyalar var. Ulaşamayacağımız bir bilgi var mı şu anda bilmiyorum ama ulaşmak istediğimiz her şeye bir dokunuşla ulaştığımızı biliyorum. Bunun yanı sıra bilgiler sürekli güncellenmekte ve tazelenmektedir.

Çeşitli alanlarda yararlandığımız teknoloji ile hayatımız aniden değişti, daha kolay ve neşeli bir hale geldi. Eğitimde teknoloji kullanımı ile öğretmen ve öğrencilerin yaşamları da ağırlıklı olarak iyi yönde değişti. Geleneksel eğitim yöntemleri terk edilerek bilimin ve teknolojinin ışığında her geçen gün farklı gelişmelerin takip edilmesiyle eğitim sistemi de sürekli geliştirilmektedir. 

Eğitimde kullandığımız en önemli teknolojik gelişme bilgisayarın bulunmasıdır. Tabiiki bilgisayar tek başına yeterli değildir. Bilgisayarın olmazsa olmazı da İnternet'tir. Şayet evimizde yahut okulumuzda bir bilgisayar ve internet varsa dünyanın her yerine ulaşabiliriz. Bu sayede dünyanın her yeri ile birlikte aynı anda bilgiye ulaşma şansımız da var. Bu da insanlığın eğitimde eşitliği sağlayabilmek için  atmış olduğu dev bir adımdır.  Mesela evde otururken herhangi bir konuda online eğitimler alabiliriz.

Normalde bu eğitimi kuruma gidip daha çok zaman ve para harcayarak almak zorunda kalabilirdik. Ama teknoloji sayesinde evimizde oturduğumuz yerden bazen çok düşük ücretler ödeyerek bazen de hiçbir ödeme yapmadan aynı eğitimi alabilme imkanına sahibiz.

Bu noktada teknolojinin eğitimde eşitsizlik kavramını yıkmaya çalıştığını görüyoruz. Tabiiki yine de imkan meselesi bu ama globalleşen dünyada artık en ücra köylerde bile İnternet ve bilgisayar bulunabilmekte ve kullanımı hızla yayılmaktadır.

Eğitimde Kullanılan Araçlar

Eğitimde kullanılan araçları şu şekilde sıralayabiliriz:
•    Yazı yazma amacıyla yazı tahtası(Karatahta),
•    Yazı yazma ve resim çizme amacıyla kalem, kağıt, boya, daktilo,
•    Ses kaydedici cihaz,
•    Görüntü kaydedici ve üzerinde işlem yapılabilen video vb.,
•    Sesli mesaj ve müzik dinlemek için teyp,
•    İnternet aracılığı ile sesli iletişim ve tele-konferans için telefon,
•    Yazılı mesaj olarak e-posta,
•    Yazılı metinleri arşivleme ve kaydetme için kütüphane,
•    İnternet ve medyaya ulaşma işlevi ile gazete ve TV

Teknolojinin Öğrencilere Faydası Nedir?

Küçük yaşlardan itibaren teknoloji sayesinde cep telefonları ve bilgisayarlarla tanışan çocuklar okul hayatlarında da bu teknolojik cihazları kullanmaktan oldukça memnunlardır. Öğrencilerin zaman kaybetmeden bilgiye ulaşabilmeleri, onların daha başarılı ve öz güvenli yetişmelerine katkıda bulunmaktadır. Sınıflarda kullanılan akıllı tahtalar ve tabletler sayesinde ağır çantalar taşımaktan kurtulan çocuklar okula daha rahat gidip gelmektedirler. Derslerdeki görsel anlatımlar sayesinde dersleri daha iyi anlamakta ve yaratıcı yönleri de gelişmektedir. Ayrıca derslerde kullandıkları ses kayıt cihazı ile dersleri daha iyi takip edebilmektedirler. 

Teknolojinin Nimetleri Öğretmenleri Nasıl Etkiledi?

Öğretmenler, teknolojinin gelişmesiyle akıllı tahtalar sayesinde sınıfta tahtaya yazı yazmaktan kurtulmuşlardır. Bu süreyi ise konuyu daha iyi anlatabilmek için harcamaktadırlar. Dolayısıyla sınıfta vakitlerinin çoğunu öğrencilerle iletişim kurma ve bilgilendirme yapmak için zaman bulabilirler. Bu durum, öğrencilerin dersi derste daha iyi öğrenmelerini sağlamaktadır. Öğretmenlerin başarısı da bu sayede artmaktadır. Öğretmenler için teknoloji kullanımı eğitimde sınırsız bir kütüphaneye ulaşmak demektir. Bu sayede kendi bilgilerini de zenginleştirme imkanları vardır.

Teknolojinin Eğitime Zararı Var Mı?

Teknolojinin eğitime katkısı olmakla birlikte zararları da olduğu bir gerçektir. Öğrenciler, teknolojiyi amaçları dışında kullandığı zaman yani ders çalışmak yerine eğlenmek amacı ile kullanmak istediklerinde derslerini, gündelik hayatlarını, işlerini aksatacak ve çoğu şeyden geri kalmalarına sebep olacaktır.

Bilgisayar başında uzun süre duran kişinin gözlerinde ilerleyen zamanda görme bozuklukları yaşanacak, genç yaşta boyun ve bel ağrıları gibi sorunlarla karşılaşabileceklerdir. Uzun süre bilgisayar ile haşır neşir olan çocuklar, farklı hayal dünyasında yaşamakta, çevresi ile olan iletişimi kopmakta ve daha az hareket etme eğilimindedir.

Eskiden dışarda arkadaşları ile daha çok vakit geçiren çocuklar şimdi evlerinde hareket etmeden ve insanlarla iletişime girmeden vakit geçirmektedir. Bu da ileride bireysel yaşayan ve paylaşıma açık olmayan nesillerin oluşmasına neden olacaktır. Tabii bir de bazı teknolojik araçların yaymış olduğu radyasyondan etkilenme durumu var maalesef. Bu konu üzerine Albert Einstein’ın yapmış olduğu yorumu ve ön görüsünü de söylemeden geçemeyeceğim. 

"Korkarım ki bir gün teknoloji, insan iletişiminin ve yakınlaşmasının önüne geçecek ve aptal bir nesil ortaya çıkacak.''

Bu nedenlerden ötürü teknolojiyi eğitimde bilinçli kullanmak ve kullandırmak her ailenin ve öğretmenlerin görevi olmalıdır. Daha iyi ve başarılı nesiller yetiştirmek için eğitimde teknoloji şart olmasına rağmen bunun dozunu ayarlamak da en önemli iştir. 
Teknolojinin nimetleri ile aydınlanalım, ama hiçbir zaman teknolojinin esiri olmayalım.

Yazar: Nilay Aylin Dağ

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!