Close
Mobil Menu Bars

Teknolojinin Eğitimdeki Konumu

05 Eylül 2019, 1442 defa okundu.
Teknolojinin Eğitimdeki Konumu
eğitim, teknoloji, online eğitimler, sertifika, canlı dersler,

Bu dünyadaki hayatımız tecrübelerimizle ve öğrendiklerimizle devam eder. Fertlerin bu hayatta yer edinebilmeleri için çeşitli deneyimler elde etmelidir. Bunun da en etkili aracı eğitimdir. 

Teknoloji Ve Eğitimin Dostluğu

Artık teknoloji ve eğitim sürecini birbirinden bağımsız düşünmemiz mümkün değildir. Eğitim teknolojinin gelişimini nasıl etkiliyorsa günümüzde teknoloji de eğitimin gelişmesini hem geliştirmekte hem de hızlandırmakta ve de eğitimde fırsat eşitliği oluşmasına katkı sağlamaktadır. Teknoloji sayesinde öğrenme ortamları değişime uğramış, muayyen bir zamandan ve mekandan soyutlanmıştır. Böylece eğitime ulaşmada kişiler zamandan, mekandan ve maliyetlerden yana özgürlüğe kavuşmuş oldular. Öğrenim ve öğretim etkileşimli hale gelmiştir. Eğitim ve teknoloji etkileşimi yine kurumsal eğitim ortamlarında daha fazla görülmektedir.

Teknolojinin Sahipleri

Cihana hükmetmenin şartları zamanla değişerek fiziksel savaşların yerini teknolojik üstünlük mücadelelerine, bilgiye sahip olamaya, yeni ve benzersiz fikirler üretmeye bırakmıştır. 

Teknoloji hangi ülkelerde daha etkin?

Yeni ve benzersiz fikirler Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Hindistan, İsrail, Çin, Singapur, Kanada, Güney Kore, Almanya ve Rusya gibi teknolojiyi üreten ülkeler gerçekleştirmiştir.

Başarılı Olmak İstiyorsak Üretmemiz Gerekiyor

Teknoloji eğitimde gerçekten faydalı mı? diye düşünürsek dünyadaki araştırmalara bakıldığında gerek eğitimde gerek teknolojide kendisinden söz ettiren ülkeler tüketen değil üreten konumundadır. Bu da gösteriyor ki başarılı olmak isteyenler tüketen durumdan üreten duruma geçmelidirler. Bu da eğitim ve teknolojinin birlikteliği sayesinde mümkün olmaktadır. Kısaca eğitim teknolojiyle hareket etmeli, gelişimlerini birlikte sürdürmeliler. 

Ülke Olarak Eğitimde Teknolojiyi Kullanıyor Muyuz?

Her ne kadar eğitim sistemine son zamanlarda teknolojik cihazları dahil etmiş olsak da bunun eğitimin kalitesinin artırdığını maalesef ki söyleyemiyoruz. Teknolojinin öğrenme kalitesini artırmada önemli rolü olsa da Türk eğitim sisteminde bu faydayı kullanabilmek için teknolojiyi salt tüketir halden, teknoloji üretir ve geliştirir hale geçmemiz gerekiyor. Aksi halde teknolojik cihazların öğrenme ortamına sokulması eğitim seviyemizi bir anda yükseltmeyeceği görülmektedir.

Online Eğitimler Ve Canlı Dersler

Gün geçtikçe artan çeşitliliğiyle sanal eğitim ortamları örgün eğitim dışındaki bireyler için büyük bir kolaylık ve fırsat eşitliği sağlasa da ilköğretim ve orta-öğretimdeki öğrencilerin eğim kalitesine katkısı aynı düzeyde değildir. Eğitimdeki başarılarıyla adından söz ettiren ülkelerde eğitimin kalitesini arttırmanın ilk koşulu öğretmen kalitesini arttırmak olduğu düşünülmektedir.

Bundan dolayı gelişmiş ülkeler öncelikli yatırımı öğretmen yetiştirmeye ayırmakta ve bunu teknoloji ile desteklemektedir. Artık günümüzde canlı dersler ve online yapılan eğitimler sayesinde bireyler kişisel gelişim eğitimleri dahil olmak üzere farklı eğitimlere katılıp ücretsiz sertifika sahibi olabiliyor.

Online eğitimlere nereden ulaşabiliriz?

İstanbul İşletme Enstitüsü’nün sağladığı ücretsiz online eğitimler eğitim ve teknolojinin birlikte kullanılmasının en faydalı örneklerinden birisidir. Bu eğitimler sayesinde sadece tek taraflı değil karşılıklı olarak da etkileşim sağlanabilmektedir.

Teknolojiyi Eğitime Nasıl Dahil Etmeliyiz?

Dünyanın geleceği hakkında konuşan ülkeler arasından olmak istiyorsak, enerji, yapay zeka, yaşanabilir çevre gibi konulara odaklanarak bunları eğitim sistemimize dahil etmeli ve eğitim konularını her alanıyla bütün olarak ele almalıyız. 

Öğrenciyi Eğitime Teknolojiyle Dahil Etme

Öğrenme sürecinin büyük kısmını sıkılarak geçiren öğrencilerin ilgisini çekmek istiyorsak öğrenme ortamını son teknoloji aletlerle donatmaktan yerine teknolojiyi öğrencilerin merakını arttıracak, hayal gücünü geliştirecek, fikirlerini hayata geçirecek şekilde kullanmasını sağlamalıyız. Eğitimcilerin öğrenme sürecini daha iyi takip edebilecek, öğrencilere daha çok yardımcı olabilecek bir sistem yine eğitimde teknolojinin planlı kullanılması sayesinde olacaktır. 

Teknolojiyi Kontrol Edecek Güçte Miyiz?

Cevap "Evet!" ise bilgiyi üretiyoruz ve kullanıyoruz demektir. Aksi halde teknolojinin gücü bizi güçsüz duruma düşürmekte ve kendisine bağımlı hale getirmektedir. Günümüzde bilgiye ulaşmanın çok kolay ve çeşitli olması sayesinde bireyler kendini geliştirme fırsatların kavuşmuş durumda. Gerek yeni hobiler edinmek gerek de çeşitli alanlarda uzmanlaşmak isteyen bireyler bunu online ortamlarda sağlamaya başlamış durumda. 

Tam burada ortaya çıkan soru ise bunu yaparken kıymetli zamanımıza, sosyal hayatımıza olumsuz etkiler oluşturuyor muyuz? Çünkü hayatımıza hızlıca dahil ettiğimiz teknoloji bilinçli kullanılmadığında karşımıza boşa tüketilmiş zaman olarak çıkmaktadır. Türkiye'nin internette, sosyal medyada ve televizyonda geçirdiği süre bunun en bariz göstergesidir.   

Yazar: Haluk Haçkalı
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!