Close
Mobil Menu Bars

Teknolojik Gelişmelerin Eğitime Katkısı

12 Haziran 2019, 1309 defa okundu.
Teknolojik Gelişmelerin Eğitime Katkısı
teknolojik, teknoloji, eğitim, teknolojik gelişme, online eğitimler, dijitalleşme,

Hepimiz eğitim ve öğretim hayatının içindeyiz. Bu süreçte dünya da çok hızlı şekilde değişmeye devam etmekte. Bu değişimi tetikleyen en önemli unsurun başında teknolojik gelişmeler geliyor.

Neler Değişiyor?

Şöyle bir düşünelim; son 10-15 yılda teknolojik olarak hangi değişimleri yaşadık? 

İlk aklımıza gelenler; tablet ve akıllı telefonlar/ev/saat,  araba ve eşyalar, güneş çatıları, sanal gerçeklik gözlüğü, insansı robotlar, gen düzenleme alanındaki gelişmeler, hoverboard, insansız hava araçları, drone, 3 boyutlu yazıcı.

Halen sürücüsüz araç ve yapay zekânın aktif kullanılacağı beklentisiyle kendimizi geliştirerek hayatımıza devam ediyoruz. 

Bildiğimiz gibi içinde bulunduğumuz yüzyıldaki en önemli iki olgu insan ve bilgi. Ülkelerin gelecek yıllarda dünyada başrol oyuncularından olabilmeleri için nitelikli insan gücü oluşturmaları gerekmektedir. 

Eğitim Planlaması Şart

Asıl önemli olan sahip olacakları nitelikli insan gücünün sürdürülebilir hale gelmesidir. Tabi ki bu durumun sağlanabilmesi için esnek ve etkin bir eğitim planlamasının altyapısı kurulmalı.

Planlamaya paralel oluşturulacak stratejiler de ülkedeki gelecek nesillerin kaderini oluşturacaktır. 1980'li yıllardan itibaren eğitim ve teknoloji etkileşimi yoğun bir şekilde başladı.

Bu alandaki hızlı değişim ve dönüşüm süreci mevcut birçok sorunu çözmede etkili rol oynamakta. Eğitim sürecinde yönetici, eğitmen ve öğrencilerin değişime uyum sağlama potansiyeli ve hızı fark oluşturan ölçüt olacaktır.

Son 20 yılda teknolojik yeniliklerle birlikte kullanılan materyallerin neredeyse tamamı değişti. 

Eğitim Ve Teknoloji Dostluğu

Teknoloji ve eğitim ayrılmaz bir ikili halinde. Yaşanılan her teknolojik değişim eğitimin hızını ve kapsamını çok arttırdı. Tüm bu gelişmeler de okul ve öğrenciler üzerinde olumlu ve heyecan verici uygulamalar oluşturdu.

Okul ve diğer eğitim kurumlarının gelecekteki hedeflerine paralel yeniden yapılanma sürecini zorunlu hale getirmektedir. Bu yapılanma kapsamında, eğitim sisteminde kolay ve etkin kullanılabilecek yazılım programlarının getirilmesi olmazsa olmaz şartıdır. 

Bizler bu durumun farkında olarak gelecek nesillerimizi stratejik ve çok yönlü yetiştirmeliyiz. Peki, şu ana kadar yaşadığımız teknolojik gelişme sürecini ve hayatımıza yansımasını tamamen olumlu olarak mı yorumlamak gerekiyor acaba?

Fırsat Ve Tehditler Var Mı?

İçinde bulunduğumuz dönemde teknolojinin etkisiyle hızla yenilenen ve değişen bilgiyi yakalamaya çalışıyoruz. Dijitalleşme ve eğitim sistemi sürecinin her aşamasında teknolojik materyallerle birlikte mi olmak gerek.

Teknoloji eğitimde gerçekten faydalı mı? Teknolojik gelişmenin getirdiği olumlu sonuçlar ve fırsatları birlikte değerlendirmek gerekir.

Bu gelişmelerin cocuklarımızın üretkenliği, sebep-sonuç ilişkisi gelişimini, hızlı karar verme özelliğini, araştırma becerilerini ve strateji geliştirme özelliklerini arttırdığı bir gerçek.

Aynı zamanda teknolojik gelişme sayesinde dünyanın her yerine anında ulaşarak öğrenme ağını genişletilir ve bilgiye hızlıca ulaşılır.  Bunun yanı sıra eğitim araçları zenginleşir.

Hem duyarak hem de görerek öğrenmeyi kapsayan online eğitimler sayesinde bilgi ve beceri zenginleşir.

Teknoloji Bizi Tehdit Mi Ediyor? 

Çocuklar sanal ortamda sosyal gibi görünseler de fiziki ortam olarak değerlendirdiğimizde yalnızlaşmaya başlarlar. Daha az hareket ederler. Çocuğun dünyayı algılamasında etkin olabilecek tüm spor ve sanat aktivitelerinin güçlü bir rakibi olarak karşınıza çıkar. 

Sağlık açısından zararları olabilir. Kitap okumaktan uzaklaştırır. Özetle bağımlılık haline gelebilir. Evet, eğitim altyapısının oluşturulması, sürecin amaçlara uygun yönetilmesi ve etkin materyallerin kullanılması önemlidir. 

Ama diğer yandan da doğal ortamdan uzaklaşmadan eğitim programlarının da oluşturulması gerekli. Bu durum doğal yaşamın yeniden keşfedilmesi ve yaşanması sürecini de keyifli hale getiririr.

Azra Kohen’in ifade ettiği “Artık insanlık değil teknoloji ilerliyordu, uygarlık değil teknolojiler gelişiyordu sadece.” sözündeki olumsuz tanımı yeniden yorumlamalıyız.

Gün geldiğinde teknoloji tarafından yönetilen değil, farkındalıklarımız ve doğru stratejilerimizle her zaman teknolojiyi yöneten biz olmalıyız. 

Yazar: Salim Demirtaş
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!